• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie będzie już obowiązkowych maseczek, izolacji i kwarantanny

Wioleta Stolarska
24 marca 2022, godz. 09:20 
- Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich - powiedział minister zdrowia. - Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich - powiedział minister zdrowia.

- Od 28 marca wprowadzamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Ale to zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Czy mimo zniesienia obowiązku noszenia maseczek będziesz zakładać maseczkę w większym tłumie?

Podczas czwartkowej konferencji Adam Niedzielski przedstawiał perspektywę znoszenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

- Cały czas mamy pandemię. Dzisiaj mamy 8994 nowe przypadki zakażeń. To blisko 26 procent mniej niż tydzień temu. Od czterech dni mamy przyspieszenie tempa spadku nowych zakażeń - podkreślał.
Powiedział, że monitorowano efekt powrotu dzieci do szkoły i dużego napływu uchodźców i oba te zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej.

- Wykonujemy cały czas dużą liczbę testów, dlatego z naszego punktu widzenia obserwacje są wiarygodne. Według ostatnich badań obecność przeciwciał jest wykazywana w 90-95 procentach populacji. Jesteśmy odporni jako społeczeństwo, te wskaźniki upoważniają nas do podejmowania nowych decyzji - podkreślił.

Znikają maseczki, kwarantanna i izolacjaPoinformował, że zdecydowano się na największą od wielu miesięcy zmianę.

- Od 28 marca wprowadzamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Ale to zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych. Zwracam się do wszystkich z rekomendacją, że zniesienie obowiązku nie oznacza, że te maseczki nie powinny być używane w sytuacjach ze zwiększonym ryzykiem zakażenia - powiedział Niedzielski.
Drugą ważną zmianą jest zniesienie izolacji domowej oraz kwarantanny domowej dla współdomowników oraz wszystkich kwarantann związanych z wjazdem do Polski.

- Oczywiście pacjenci z pozytywnym wynikiem testu będą otrzymywali zwolnienia lekarskie i będą sami musieli izolować się w domu. Natomiast tymi izolacjami nie będzie zarządzał sanepid. Jeżeli będą się pojawiały ogniska, lokalne zjawiska, sanepid cały czas posiada uprawnienie, by nakładać kwarantannę i izolację. Ale te narzędzia będą ograniczone do szczególnych przypadków - podkreślił Niedzielski.
Jak wyjaśnił, od 1 kwietnia testy będą tylko na zlecenie lekarskie. Lekarz będzie uczestniczył w tym procesie. Po pozytywnym wyniku lekarz będzie decydował o zwolnieniu lekarskim.

- Od wielu lat jest takie rozwiązanie przy chorobach zakaźnych. Ktoś, kto ma infekcję, zostaje w domu, dokonuje samoizolacji. Kroki, które wykonujemy, sprowadzają zakażenie koronawirusem do takiego samego traktowania, jak innych chorób zakaźnych. Wchodzimy w standard, który obowiązywał do tej pory - mówił.
Pytany o kolejne miesiące powiedział, że "największy znak zapytania dotyczy okresu wrześniowego. Zawsze jest ryzyko, że pojawi się mutacja, która będzie zagrożeniem. Na razie nie mamy takich sygnałów".
07:25 28 MARCA 22 (aktualizacjaakt. 07:36)

Niezaktualizowane komunikaty w ZKM Gdynia (52 opinie)

Automat dalej informuje o zakrywaniu ust i nosa
Automat dalej informuje o zakrywaniu ust i nosa

Opinie wybrane