• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

10 lat Szkoły Atopii. Pomagają chorym żyć z AZS

Wioleta Stolarska
21 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
W ramach organizowanych darmowych szkoleń rodzice dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) poznają zasady leczenia i pielęgnacji skóry. W ramach organizowanych darmowych szkoleń rodzice dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) poznają zasady leczenia i pielęgnacji skóry.

Atopowe Zapalenie Skóry to genetycznie uwarunkowana choroba alergiczna, na którą cierpi 20 procent ludzi na świecie. Leczenie jest niezwykle trudne i uciążliwe: ból, brak akceptacji, pomoc która tylko czasowo łagodzi objawy, niechęć społeczna - to codzienność osób chorych na AZS. W Trójmieście pomaga im działająca przy Oddziale Alergologii i Chorób Płuc w Szpitalu Dziecięcym Polanki od prawie 10 lat Szkoła Atopii.



Czy Twoje dziecko zmaga się z chorobą o podłożu alergicznym?

Szkoła jest jedyną taką placówką na terenie województwa pomorskiego. Powstała z inicjatywy dr n. med. Teresy Małaczyńskiej, a po przedwczesnej śmierci pomysłodawczyni kontynuacją zajęła się Fundacja Sport na Zdrowie wraz ze Szpitalem Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego, którzy starają się pomagać najmłodszym zmagającym się z chorobami cywilizacyjnymi.

W Szkole Atopii rodzice mają możliwość skorzystania z wiedzy ekspertów i lekarzy w zakresie atopowego zapalenia skóry, jednocześnie uzyskując pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną.

- 10-lecie to dla nas wielkie wydarzenie. Zdajemy sobie sprawę, jak wielu małych pacjentów dotyka choroba, oraz jak ciężka jest codzienność, która bardzo często marginalizuje ich społecznie. Ten jubileusz to nie tylko podsumowanie. To przede wszystkim światełko w tunelu, że każdy dzień to nowa lekcja, którą przy pomocy życzliwych i doświadczonych lekarzy uda się odrobić - mówią twórcy placówki.
Przez ten czas przeszkolonych zostało ok. 1000 osób (nie licząc osób przebywających na oddziale). Teraz na spotkania przychodzi zwykle kilkadziesiąt osób - rodziców i opiekunów dzieci z problemami alergii i atopii.

- Podczas spotkań staramy się przekazać najważniejsze informacje związane z przebiegiem choroby. Zależy nam żeby rodzice i opiekunowie mieli możliwość wymiany doświadczeń i żeby znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania - powiedziała lek. med. Justyna Dolny, alergolog.
Alergie skórne są coraz częstszym problemem u dzieci i młodzieży. Alergie skórne są coraz częstszym problemem u dzieci i młodzieży.
W ramach organizowanych darmowych szkoleń rodzice dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) poznają zasady leczenia i pielęgnacji skóry. Dowiadują się, jakie są obecne możliwości diagnostyczne, terapeutyczne, jaka powinna być prawidłowa dieta, rozmawiają o funkcjonowaniu dzieci z AZS w codziennym życiu.

- Rodzice, którzy pierwsi raz przeżywają diagnozę swojego dziecka, są pełni obaw. Po szkoleniu u nas, widzimy jak zaczyna ogarniać ich uczucie pewności i spokoju. Staramy się im pomóc w zmaganiach z chorobą - dodaje Olga Świdzicka, Specjalista ds. promocji zdrowia.
Jubileusz 10-lecia Szkoły Atopii imienia dr n. med. Teresy Małaczyńskiej odbędzie się w sobotę 23 września o godzinie 11, na terenie Szpitala Dziecięcego Polanki.

Atopowe Zapalenie Skóry to genetycznie uwarunkowana choroba alergiczna przebiegająca przewlekle lub nawrotowo. U jej podłoża leży nadwrażliwość alergiczna. W związku z odmiennością budowy skóry często pojawia się problem jej nadmiernej suchości. Skora staje się wtedy szorstka, a jej powierzchnia złuszcza się i pęka. Nadmiernej suchości skóry odwiecznie towarzyszy przykre, uporczywe uczucie świądu. Po każdym drapaniu pozostają widoczne gołym okiem ślady, w końcu skóra przypomina natłuszczony pergamin, staje się niemal przezroczysta i widać przez nią żyły.

Leczenie AZS jest przewlekłe i uciążliwe. Choroba ta ma ogromny wpływ na obniżenie jakości życia zarówno pacjenta jak i dla całej rodziny. Życie osoby dotkniętej AZS jest trudne. Dokuczliwy świąd nie pozwala spokojnie spać, uniemożliwia koncentrację na codziennych czynnościach.

Wydarzenia

10 - lecia Szkoły Atopii

uroczystość oficjalna

Miejsca

Opinie (20) 1 zablokowana

  • Szkoda....

    Szkoda, ze juz wsrod nas nie ma dr Małaczyńskiej, moja córka z AZS i syn z astmą, zawdzięczają Pani Doktor chociaź trochę szczęśliwego dziecinstwa, potwierdzam równieź, źe Pani dr Gąsecka to niesamowity lekarz i czlowiek, jako matka alergików dziękuję .

    • 8 0

  • Choroby skóry sa tez okropne. Jak Azs i inne. Ja mam luszczyce też nasilajaca i mniej. To jest dziedziczne.Na początku myslalam ze się może zarazilam.

    • 2 0

  • naturalne preparaty i dieta

    krem Linomag z apteki i odpowiednia dieta u mnie przy AZS sprawiły cuda

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Najczęściej czytane