• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczulenie na jedzenie - objawy alergii pokarmowej

Katarzyna Mikołajczyk
1 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Alergię pokarmową najłatwiej zauważyć u małych dzieci, kiedy rodzice wzbogacają ich jadłospis o kolejne posiłki. Alergię pokarmową najłatwiej zauważyć u małych dzieci, kiedy rodzice wzbogacają ich jadłospis o kolejne posiłki.

Ból brzucha i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego potrafią dać się we znaki, ale kiedy się pojawiają, nie kojarzymy ich od razu z alergią. Nie zawsze kojarzymy z nią również zmiany skórne, obrzęki czy duszność.




Gdy twój ulubiony produkt spożywczy wyraźnie ci nie służy:

Alergia pokarmowa może pojawiać się u każdego, bez względu na wiek i dotychczasowe kulinarne upodobania. Czasem jest tylko kłopotliwa, ale w niektórych przypadkach może okazać się bardzo niebezpieczna.

- Żeby mieć pewność, że mamy do czynienia z alergią pokarmową, a nie tzw. reakcją pseudoalergiczną, lekarz powinien przeprowadzić szereg badań, włącznie z badaniem poziomu przeciwciał IgE swoistych dla danego alergenu - mówi specjalista alergolog, dr hab. n. med. Grzegorz Mincewicz. - Często, zwłaszcza u osób dorosłych, które jedzą wszystko, niezwykle trudno jest wyodrębnić ten jeden uczulający czynnik.

Szukasz alergologa w okolicach Trójmiasta? Zajrzyj do katalogu Trojmiasto.pl

Alergia pokarmowa u dziecka - objawy



O ile u siebie rzadziej podejrzewamy alergię pokarmową, w przypadku małych dzieci jesteśmy bardziej ostrożni. Sprawa jest tu o tyle prostsza, że rodzice mają na ogół pełną kontrolę nad tym, co dziecko je i są w stanie skojarzyć pojawiające się objawy z tym, co dziecko jadło wcześniej. Niemowlętom zaś nowe pokarmy wprowadza się stopniowo również po to, by mieć pewność, jak i czy dziecko toleruje nowy składnik diety.

- Alergia pokarmowa może objawiać się m.in. zmianami na skórze, bólem brzucha, biegunką. Zdarza się to najczęściej u małych dzieci, albowiem pokarmy są związane z objawami alergii u najmłodszych dzieci z tzw. skazą atopową - mówi dr med. Aleksandra Wilkowska, specjalista dermatolog i alergolog z Gdańska. - Pojawienie się tych objawów po wprowadzeniu takich pokarmów jak mleko krowie , białko jaja, cytrusy , czekolada, truskawki itd. mogą sugerować alergię na te pokarmy. Często pierwsze objawy alergii pojawiają się po przejściu z karmienia naturalnego na karmienie mlekiem krowim.

Nie każda niepożądana reakcja na jakiś pokarm jest jednak alergią pokarmową. Np. biegunka pojawiająca się po spożyciu mleka może wiązać się z brakiem enzymu, który rozkłada mleko. Z wiekiem ubywa nam możliwości enzymatycznych, dlatego z coraz większym trudem może nam przychodzić trawienie czegoś, co dotychczas przyswajaliśmy z łatwością.

Poszukujesz dietetyka? Skorzystaj z naszego katalogu

Jak rozpoznać alergię pokarmową u dziecka?



- Pierwsze objawy alergii pokarmowej pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i często objawiają się zmianami skórnymi lub objawami ze strony przewodu pokarmowego, więc lekarzami, którzy pierwsi rozpoznają lub podejrzewają alergię pokarmową są pediatrzy lub dermatolodzy - mówi dr Aleksandra Wilkowska. - Jednakże celem dokładniejszej diagnostyki dzieci powinny trafiać do specjalisty alergologa.

Wizyta u specjalisty jest wskazana tym bardziej, że choć np. atopowe zapalenie skóry jest często objawem alergii pokarmowej, u dużej części dzieci nie ma z nią żadnego związku.

Alergia krzyżowa u dzieci



Alergia pokarmowa może mieć wiele twarzy. Oprócz alergii na pokarmy lub ich składniki, może wystąpić w postaci alergii na niektóre leki, a także objawić się alergią krzyżową, która zwykle dotyczy osób cierpiących na alergię wziewną, i występuje, gdy osoby uczulone na pyłki są wykazują nadwrażliwość na niektóre pokarmy, zwłaszcza warzywa i owoce.

Objawy alergii pokarmowej mogą pojawić się w każdym wieku. Najpierw mogą mieć przebieg łagodny i stopniowo dokuczać coraz bardziej. Niestety, alergia pokarmowa może objawić się gwałtownie, gdy po spożyciu jakiegoś pokarmu wystąpią objawy zagrażające życiu, m.in. duszność, obrzęk języka, krtani, twarzy, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Alergia pokarmowa niechętnie poddaje się leczeniu, w zasadzie jedynym skutecznym sposobem, by uniknąć niepożądanych objawów, jest unikanie pokarmów, których nasz organizm nie toleruje, czyli dieta.

- Tzw. "wstrząsowe dzieci", czyli te gwałtownie reagujące na czynniki wywołujące reakcję alergiczną, lekarz może poddać "przyzwyczajaniu", podając pod ścisłą kontrolą minimalne dawki alergenu. Nie jest to jednak odczulanie - zaznacza dr Grzegorz Mincewicz. - Przy alergii pokarmowej nie ma możliwości zastosowania trwałego odczulenia, jak można to zrobić w przypadku np. alergii wziewnej.

Żeby zwiększyć swoje szanse wobec prawdopodobieństwa zachorowania na alergię pokarmową możemy jedynie starać się jak najzdrowiej odżywiać siebie i swoje dzieci: przestrzegać właściwej diety, nie przekarmiać dzieci, unikać "śmieciowego jedzenia". Kiedy zaś zauważamy, że któryś składnik diety zwyczajnie nam nie służy, warto bez żalu wykluczyć go z jadłospisu.

Modę na zdrowe życie i jedzenie wykorzystują też restauratorzy wprowadzając do swoich kart informacje na temat zawartości serwowanych dań. Czasem nawet wskazują potencjalne alergeny wymieniając je w menu. Pamiętajmy jednak, że osoba z alergią pokarmową nie może bezkrytycznie ufać takim informacjom, o ile nie zna pełnego składu potrawy. Czytając w menu, iż w danym daniu alergenem jest bezpieczne dla kogoś mleko, należy pamiętać, że znajdują się w nim także inne składniki, wśród których może być ten jeden,który wywoła reakcję alergiczną.

Miejsca

Opinie (25) 2 zablokowane

  • dietetyk kliniczna

    u mnie wykryto nie tak dawno alergie pokarmową i niestety większość produktów musiałam usunąć z jadłospisu, a że nie było tego mała musiałam poprosić o pomoc dietetyk kliniczna (wybór padł akurat na Pania Beatę Slebzak-Cebulę z Poznania, który jako jedna z niewielu prowadzi konsultacje online przez skype i tak tez sie z nia porozumiewalam ) w przygotowaniu indywidualnej diety wykluczającej składniki które mnie uczulają - teraz jadam i śpię spokojnie i nie martwię się że dostanę ataku, jest o wiele lepiej niż wczesniej

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane