• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tajemnicza choroba Hashimoto

Anna Żukowska
19 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Nieleczona choroba Hashimoto może utrudniać zajście w ciążę, prowadzić do kłopotów kardiologicznych, do nadwagi, wahań nastroju, a nawet depresji.

Nieleczona choroba Hashimoto może utrudniać zajście w ciążę, prowadzić do kłopotów kardiologicznych, do nadwagi, wahań nastroju, a nawet depresji.

Często mylona jest z depresją, choć jej objawy nie są początkowo silne i łatwe do zdiagnozowania. Dotyka najczęściej kobiet. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji. Mowa o chorobie Hashimoto.



Czy kiedykolwiek robiłeś(łaś) badania tarczycy?

Choroba Hashimoto jest dość tajemnicza - jej objawy łatwo zlekceważyć lub pomylić z czymś innym, a przyczyny nie zostały do końca poznane. Dodatkowo, zdania lekarzy o jej skutkach i tym, czy ma wpływ np. na ryzyko poronienia wczesnej ciąży, są podzielone. Jedno jest pewne - to choroba nieuleczalna. Jednak przy stosowaniu odpowiednio dobranych leków, można prowadzić zupełnie normalne życie.

Objawia się m.in. nagłym przybieraniem na wadze (bez wyraźnej przyczyny), przewlekłym zmęczeniem, rozdrażnieniem, trudnościami z koncentracją czy suchą skórą i wypadaniem włosów. Objawy te nie są na tyle alarmujące, by szybko szukać pomocy, dlatego choroba ta może być niezdiagnozowana przez lata.

Endokrynolog - czym się zajmuje? Kiedy umówić się na wizytę?



Niezdiagnozowana choroba Hashimoto jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży - w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do poronień (choć zdania lekarzy na ten temat są podzielone i nie ma jeszcze badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby tę tezę). Może być również powodem problemów z zajściem w ciążę.

- Zaraz po ślubie, ponad rok temu, podjęliśmy z mężem decyzję o tym, że chcemy mieć dziecko - mówi Martyna. - Oboje jesteśmy jeszcze przed 30-tką i myśleliśmy, że kto jak to, ale my nie będziemy mieć problemów ze zrealizowaniem tego planu. Kiedy po kilku miesiącach się nie udawało zajść w ciążę, mój lekarz ginekolog wysłał mnie do endokrynologa na konsultację. Po badaniach okazało się, że mam Hashimoto i to jest prawdopodobnie przyczyna naszych problemów. Mój lekarz uważa, że po odpowiednim dobraniu leków, mam duże szanse na zajście w ciążę. Ale leki będę musiała brać do końca życia.

Szukasz endokrynologa? Skorzystaj z katalogu trojmiasto.pl

Czym właściwie jest choroba Hashimoto? - Zaburza funkcjonowanie bardzo ważnego gruczołu, jakim jest tarczyca, powodując jej niedoczynność i stan zapalny - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, endokrynolog i ginekolog, kierownik Kliniki Invicta w Gdańsku. - Występuje u ok. 2 proc. populacji. Niektóre źródła donoszą jednak, że na przestrzeni najbliższych lat należy spodziewać się wzrostu tego odsetka. Jest to tzw. choroba autoimmunologiczna - mechanizmy obronne organizmu zwracają się przeciwko niemu, stopniowo niszcząc własne komórki. Jej przyczyny jak dotąd nie zostały do końca poznane. Zapalenie tarczycy Hashimoto i pierwotna niedoczynność tarczycy, której najczęściej jest powodem, występuje przeważnie u kobiet, chociaż zdarza się, że jest także diagnozowana u mężczyzn.

Zobacz, gdzie w Trójmieście znajdują się gabinety ginekologiczne.

W powszechnej świadomości choroba Hashimoto funkcjonuje jako choroba kobiet. Natomiast mężczyźni też są na nią narażeni, choć schorzenie to dotyka ich dziesięć razy rzadziej niż kobiety. - Do mojego gabinetu również przychodzą panowie - mówi dr n. med. Anna Szczurowicz, endokrynolog. - Moim zdaniem ta choroba zaczyna być w naszym kraju tak powszechna, bo od kiedy wprowadzono jodowanie soli, Polacy przestali mieć problemy wynikające z niedoboru jodu w organizmie. Zaczęli z kolei mieć podobne problemy co mieszkańcy krajów, w których jod przyjmuje się w większych dawkach wraz z jedzeniem, jak na przykład Japonia. Tam, gdzie jest jod, pojawiają się częściej choroby autoimmunologiczne, a jedną z nich jest właśnie choroba Hashimoto. Połowa moich pacjentek to w tej chwili kobiety cierpiące na tę chorobę.

- W przypadku kobiet planujących potomstwo, niezdiagnozowana choroba Hashimoto może się skończyć poronieniem - ostrzega Anna Szczurowicz. - Dlatego uważam, że każda przyszła mama, niezależnie od tego, czy ma objawy choroby czy nie, powinna zbadać poziom hormonów oraz wykonać badanie usg tarczycy. To badanie pozwoli ocenić wielkość tarczycy i to, czy są w niej stany zapalne. Z kolei kobieta w ciąży, u której zdiagnozowano Hashimoto, powinna regularnie konsultować się z endokrynologiem i kontrolować poziom hormonów. Jeżeli leki są odpowiednio dobrane to nie ma niebezpieczeństwa związanego z donoszeniem ciąży.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, jak wspomniane wcześniej nagłe przybieranie na wadze, ciągłe zmęczenie i obniżony nastrój, warto skonsultować się z endokrynologiem. Lekarz zleci nam wykonanie badań krwi, które określi ilość przeciwciał przeciwtarczycowych (ich podwyższone miano może świadczyć o stanie zapalnym tarczycy), a uzupełniająco także poziomu TSH (hormon przysadki mózgowej) i wolnych hormonów tarczycowych - fT3 i fT4. Warto wykonać również badanie usg tarczycy, które może wykazać w niej zmiany zapalne.

Choroba Hashimoto dotyczy kobiet, mężczyzn, ale również dzieci, u których jej skutki bywają najbardziej niebezpieczne, bo mogą wpływać na rozwój intelektualny dziecka oraz zaburzenia w dojrzewaniu płciowym. Leczenie prowadzone jest przez całe życie pacjenta, a jego celem jest niedopuszczenie do postępu zmian i uregulowanie gospodarki hormonalnej. Na ogół zaleca się przyjmowanie syntetycznego hormonu tarczycy, w ustalanych indywidualnie dawkach. Dodatkowo niezbędne są regularne wizyty kontrolne u endokrynologa i wykonywanie badań.

Miejsca

Opinie (129) 4 zablokowane

  • okropna choroba

    wykryta u mnie przypadkowo w 2006 roku- nikt nie wiedział czemu tak tyje, śpię całymi dniami i nie mam już tej werwy co kiedyś.. od jej wykrycia 4 lata dochodziłam do prawidłowego poziomu TSH (FT4 niestety wciąż na dolnej granicy)... co ciekawe przeciwciała zawsze mam w normie!!! a choroba zdiagnozowana po USG- z nich wynika jak moja tarczyca stopniowo zanika, prawie nie mam już jej wcale!! Obecnie biorę dawkę hormonów 88mikrogramów.. nie zaszłam jeszcze w ciąże ale szczerze to chyba nie planuję, bo mój cały organizm sypię się od chwili diagnozy. Nic nie schudłam, waga wciąż się waha.... a nie potrafię zgubić tych kg- KOSZMAR! Hashimoto- moje przekleństwo.. na zawsze..

    • 19 2

  • Nie ma leku na Hashimoto (5)

    Nie ma leku na Hashimoto, nawet nie wiadomo jak je leczyć. Branie Euthyroxu to uzupełnianie hormonu, z pewnością nie leczy. Leczy się niedoczynność lub nadczynność. Dla mnie jako hashimotki artykuł zupełnie błędny. Gdzie jest jakiekolwiek wiarygodne badanie potwierdzające, że powstała w wyniku zbyt dużego spożycia Jodu? W takim razie wszyscy mieszkający na wyspach, nad morzem powinni być chorzy, a badania wykazują, że im dalej od Wybrzeży tym większy odsetek osób chorujących na tę chorobę. Bardzo wielu lekarzy uważa to za niedorzeczność, mam na myśli dobrych specjalistów. 2% chorujących to przestarzałe dane z lat 80-tych, obecnie jest to jedna z bardziej powszechnych chorób.
    Artykuł wygląda na reklamowy Sp-ni.
    "Jej przyczyny jak dotąd nie zostały do końca poznane." Nie widzę, w którym miejscu Pan profesor stwierdza, że to od jodu? Skoro już opieramy się na zdaniu Profesora to czemu autorytatywnie dr n. med. Anna Szczurowicz, endokrynolog stwierdza, że od jodu.
    Chyba czegoś tu nie rozumiem. Albo zbadano i wiadomo od czego, albo nie i nadal nie wiadomo jak to leczyć.
    Chciałabym od Autorki artykułu dowiedzieć się jak to jest, czy są takie badania i przez kogo potwierdzone, że od jodu. Konkrety, a nie ogólniki z Wikipedii i z wyrwanych kontekstów wypowiedzi lekarzy.
    To mieszanie chorym w głowach.
    Z artykułu wygląda, że tylko kobiety ciężarne są zagrożone poronieniem, a gdzie mowa o tych na prawdę bardzo poważnych schorzeniach jak zaznaczono na wstępie.
    O Wpływie hormonów tarczycy na układ ruchu, o dolegliwościach kostno-mięśniwo-
    stawowych, o przyczynach jatrogennych, zaburzeń funkcji tkanek docelowych i chorób towarzyszących.
    Nie doczytałam również by zwrócić uwagę na częste współwystępowanie autoimmunoligicznych chorób tarczycy, choroby Hashimoto, z układowymi chorobami tkanki łącznej (RZS, zespół Sjögrena, toczeń, polimialgia reumatyczna, niezróżnicowana układowa choroba tkanki łącznej, skleroderma).

    • 25 0

    • to portal regionalny, nie medyczny (1)

      nie oczekuj za wiele.

      • 3 1

      • no tak, ale skoro ktoś się zabiera za taki artykuł to teoretycznie powinien być specjalistą w tematach dot. zdrowia lub przynajmniej przez jakiś czas się do tego przygotowywać.

        • 5 1

    • powiedz - co robic z tym? Jak z tego wyjsc?

      • 0 0

    • Niestety ostatni akapit to 100% racji

      Te dziadostwa przyplątują się razem z Hashi... :(

      • 4 0

    • Re: Nie ma leku na Hashimoto

      Konferencja HASHIMOTO już w najbliższą sobotę 11 czerwca br sprawdź szczegóły na hashimoto pl / warsztaty.
      Szukaj przyczyny i lecz się sam !
      Wykłady prowadza lekarze, którzy już od lat pomagają chorym na hashimoto!

      • 0 0

  • Asia (2)

    Dokładnie, z tymi skierowaniami z NFZ to BZDURA, BZDURA i JESZCZE RAZ BZDURA. Nie ma endokrynologów na NFZ dla nowych pacjentów, nie ma skierowań. Nawet prywatnie do dobrego endo czeka się 6 mies!!!!! nasz kraj to Busz, dzika Afryka itp.... A dobrego endokrynologa można szukać ze świeczką.Przez to wiele osób ma naprawdę kiepskie zycie...

    • 21 0

    • chyba logiczne, niestety

      Skoro dobrego endokrynologa trzeba ze świecą szukać, to co dziwnego w tym, że do dobrego trzeba czekać pół roku albo i dłużej? Pacjenci się ich trzymają, to i miejsc dla nastepnych brakuje - tarczycę leczy się latami - to nie angina, że dadzą antybiotyk i jestem zdrowa.

      • 3 0

    • Polecam POLMED na Manhattanie. W ramach NFZ czekałam 2 tygodnie na wizytę. Świetna endokrynolog dr Cholewińska. Po wyjściu z gabinetu byłam w szoku, że lekarze naprawdę potrafią się zająć pacjentem. Dostałam skierowania na badania morfologiczne, hormony, anty i usg tarczycy i za nic nie płacę.

      • 0 2

  • to niestety nasze odżywianie jest przyczyną (1)

    Mało się jeszcze mówi o nietolerancjach pokarmowych, a prawdopodobnie to jest właśnie przyczyna coraz powszechniejszych chorób autoimmunologicznych, z których jeszcze Hashimoto jest w miarę łagodną - da się z tym żyć, niestety z tabletkami rano przy łózku już do końca życia... Polecam wszystkim zbadać chociażby najtańszym (niestety ok 500 zł ) testem podstawowe grupy, na które ma się nietolerancje pokarmowe i może w tych trudniejszych przypadkach Hashimoto uda się usatbiliizować jej objawy. Ja mimo wszystko mam nadzieję, że nauka znajdzie sposób na zahamowanie tego zjawiska, chociaż moja zanikła tarczyca już raczej nie wróci do formy.
    Nietolerancje pokarmowe są wtórnym efektem nieszczelnego jelita, co jest z kolei efektem jedzenia przeważnie mało zdrowych, mocno przetworzonych produktów. No ale to właśnie są dzisiejsze czasy błędnego koła wypaczonej, nadmiernej konsumpcji (nie wspominając o używkach) i "ratującego " nasze organizmy przemysłu farmaceutycznego...
    Słyszałam teorię, że przyczyną chorób autoimmunologicznych może być spożywanie wieprzowiny (przy nieszczelnym jelicie), może coś w tym jest???

    • 3 2

    • Raczej nie

      Moja żona ma Hashi i podejrzenia innych układówek, a praktycznie nie jadała wieprzowiny, na pewno znacznie mniej od przeciętnego Polaka.

      • 7 0

  • eeeeeeeeeeeee

    no jak zwykle tekst sponsorowany... lekarz zleci badania cha, cha, cha tylko , który i za jakie pieniądze? moja żona na to choruje od 15 lat...

    • 10 1

  • jakie tam hashimoto!-babskie fanaberie (1)

    • 4 23

    • mężczyzn też dotyczy ta choroba Józku i to dość powszechnie, także polecam się zbadać.

      • 3 0

  • (2)

    dawno żeście chłopa nie miały.... :)

    • 3 22

    • piszesz ze swojego doświadczenia?

      • 4 2

    • prymityw

      • 2 1

  • Dawno temu nasi lekarze tj po wybuchu w Czarnobylu mówili o tym iż tarczyca będzie chora u naszych dzieci. Wówczas wielu pukało się w czoła dzisiaj niech odświeża swoja pamięć i spytają się samych siebie czy to się sprawdziło.

    • 23 0

  • (1)

    Może lepiej, aby doktor Szczurowicz promowała się w towarzystwie Rotarian...

    • 9 3

    • zdecydowanie

      apage!

      • 1 0

  • Żona ma Hashimoto,

    a ja mam Kawasaki.

    • 7 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane