• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podgrzanie ciała zwalcza raka? Onkolodzy: To czysta szarlataneria

Elżbieta Michalak
28 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • Instytut Hipertermii Onkologicznej w Gdańsku powstał tuż obok Szpitala Klinicznego i Wojewódzkiego Centrum Onkologii.

Polski Instytut Hipertermii Onkologicznej (PIHO), który powstał przy ul. Dębinki zobacz na mapie Gdańska, w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, oferuje pacjentom chorym na raka zabieg podgrzania ciała i wywołania tzw. sztucznej gorączki. Ma to być "skuteczna i nieszkodliwa metoda leczenia nowotworów". Zdaniem trójmiejskich onkologów to jawna próba wyłudzenia pieniędzy od zdeterminowanych pacjentów.



Czy podmiot, którego działalność jest źle oceniana przez środowiska medyczne, powinien otrzymać wpis do rejestru podmiotów medycznych?

Kiedy choroba zmusza człowieka do walki o życie, ten skory jest do wypróbowania każdej metody leczenia, nawet tej, która wydaje się mało prawdopodobna z punktu widzenia klasycznej, konwencjonalnej medycyny.

W Gdańsku powstała placówka o nazwie "Polski Instytut Hipertermii Onkologicznej", który proponuje pacjentom chorym na raka "zabieg hipertermii ogólnoustrojowej w postaci samoistnej metody leczenia onkologicznego". Reklamuje go jako "skuteczną, nietoksyczną, działająca przeciwbólowo i zapobiegającą powstawaniu przerzutów, metodę leczenia wszystkich nowotworów".

PIHO: Podgrzanie ciała w efekcie niszczy raka

Na stronie internetowej obiektu, mowa o tym, że "hipertermia jest metodą wspomagającą leczenie onkologiczne, wykorzystywaną przy chemioterapii, radioterapii, chemioradioterapii w leczeniu pacjentów onkologicznych i że w walce z rakiem wykorzystywana jest z powodzeniem także jako metoda samoistna".

Pacjenta do zabiegów kwalifikować ma lekarz onkolog. Jeden zabieg składa się z czterech etapów, a jego koszt sięgać ma od 1 do 1,8 tys. zł. Przez cały czas pacjent leży na specjalnym, uszczelnionym łóżku, podłączonym pod urządzenie Heckel HT3000, a jego ciało podgrzewane jest do temperatury od 38,5°C do 40,5°C, która utrzymywana jest przez półtorej do dwóch godzin.

Ze strony można się też dowiedzieć, że dla skuteczności leczenia ważne jest zachowanie systematyczności zabiegów oraz ich wykonanie w ustalonym przez lekarza czasie.

O przebieg i skuteczność terapii chcieliśmy zapytać prezesa "Instytutu Hipertermii Onkologicznej". Zadzwoniliśmy pod numer infolinii, gdzie dokładnie zapytano nas, na jaki temat chcemy rozmawiać i do czego ta rozmowa będzie wykorzystana, a następnie poproszono o wysłanie maila. Tak też zrobiliśmy, jednak ani pierwszy, anie kolejne maile nie doczekały się żadnej odpowiedzi. Postanowiliśmy więc odwiedzić ośrodek, jednak jego drzwi były zamknięte na cztery spusty.

Na odpowiedzi czekaliśmy ponad tydzień, jednak się nie doczekaliśmy.

Trójmiejscy onkolodzy: To próba wyłudzenia pieniędzy od chorych na raka pacjentów

Tymczasem działalność "instytutów hipertermii" budzi wątpliwości w całej Polsce. Przeciw ich działalności protestowały już Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Onkologii Klinicznej, Radioterapii, Chirurgii Onkologicznej oraz Polska Unia Onkologii.

Swojego oburzenia reklamowaniem hipertermii jako skutecznej i nieszkodliwej metody leczenia wszystkich nowotworów nie kryją też onkolodzy z Trójmiasta.

- Hipertermia nie jest samodzielną metodą leczenia nowotworów, tak jak chirurgia, radioterapia czy chemioterapia. Polega na podnoszeniu temperatury ciała w celu wspomagania działania innych metod leczenia nowotworów - radioterapii lub chemioterapii - tłumaczy prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. - Zastosowanie hipertermii w onkologii jest bardzo wąskie, gdyż dowody na jej wspomagające działanie są nieliczne i dotyczą zaledwie kilku nowotworów.
Na brak dowodów skuteczności tej metody zwraca też prof. Rafał Dziadziuszko z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

- Celem leczenia onkologicznego jest wydłużenie życia pacjentów i poprawa jego jakości. Hipertermia jako metoda samodzielna jest metodą, w stosunku do której nie ma żadnych dowodów naukowych przemawiających za korzyścią dla chorego w zakresie tych dwóch celów leczenia - mówi prof. Rafał Dziadziuszko. - Placówka, która mieści się w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie jest w żaden sposób organizacyjnie ani merytorycznie związana z naszą działalnością, a zabiegi przez nią proponowane stanowią próbę wyłudzenia pieniędzy od zdeterminowanych pacjentów.
Hipertermia w katalogu NFZ?

Instytut Hipertermii Onkologicznej w Gdańsku zamieścił na swojej stronie informację o tym, że hipertermia jest terapią uznaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wpisaną do katalogu NFZ, gdyż ma charakter świadczenia refundowanego. Zapytaliśmy o to w Pomorskim Oddziale NFZ.

- Hipertermia rozliczana jest przez fundusz jedynie jako element leczenia przy wybranych procedurach, nigdy jako hipertermia całego ciała - mówi Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału NFZ. - Na Pomorzu finansujemy dwie takie procedury: chemioterapię dootrzewnową w hipertermii (HIPEC), która składa się z dwóch etapów - operacji chirurgicznej, podczas której usuwa się wszystkie ogniska nowotworu, po czym podwyższa się temperaturę w jamie otrzewnej do 42 stopni Celsjusza i podaje chemioterapeutyk. Ta skomplikowana metoda może być stosowana m.in. w terapii raka jelita grubego, raka żołądka czy raka jajnika. Drugą jest przezcewkowa termoterapia mikrofalowa stercza (TUMT) - małoinwazyjne świadczenie zabiegowe w urologii przy chorobach zapalnych gruczołu krokowego.
Wymogi formalne spełnione. PIHO wpisany do rejestru

Choć opinia o tej metodzie leczenia jest wśród onkologów negatywna, Instytut Hipertermii Onkologicznej spełnił wszystkie formalne wymogi do tego, by uzyskać wpis do rejestru podmiotów leczniczych.

- Wątpliwości dotyczące skuteczności czy zasadności stosowania danej metody leczenia nie mogą być podstawą do odmowy dokonania wpisu - wyjaśnia Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski. - Organ rejestrowy nie może bowiem niejako "z góry" zakładać nieprawidłowości w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, natomiast już po dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów leczniczych może dokonać kontroli podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (101) 7 zablokowanych

  • Hipertermia w onkologii. Konferencja w Wielkopolskim Centrum Onkologii

    Tylko w Gdańsku nie można w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu robią 17 czerwca 2016r. konferencję na temat skuteczności hipertermii ?!?

    http://wco.pl/konferencja/konferencja-hipertermia-w-onkologii-teoria-i-praktyka-kliniczna-poznan-17-czerwca-2016/

    • 2 0

  • nie ma jak gdańska onkologia zarozumialców

    obecnie gdańscy onkolodzy chwalą się że maja PET-a najczulsze urządzenie obrazujące ciało człowieka na poziomie jednej komórki ... to jest 2016rok a poznań miał PETa już przed 2005 rokiem Bydgoszcz Jeszcze wcześniej. Onkologia w Gliwicach również. gdańscy onkolodzy są zainteresowani byciem tytuowanmi , oraz apanażami, szczególnie z prywatnych wizyt . Jedna wizyta u onkologa w gdańsku 200 zł za czas do 20 minut. nikt nie ma się tak dobrze jak gdańscy onkolodzy, tylko co to za gdańscy, to hołota z za wschodniej granicy. Ośrodek onkologii w Bydgoszczy , Poznaniu i Gliwicach na głowę bije zarozumialców z Gdańska. Gdańscy onkolodzy maja takie samo pojęcie o nowościach onkologicznych, jak ja, a jestem laikiem którego życie zmusiło obserwowanie nowości w tej dziedzinie. Gdańska onkologia jak to już ktoś wspomniał zatrzymała się na poziomie lat 80 tych. Zresztą profesor wypowiada się przeciwko tej terapii, a sam ja stosuje ima się za objawienie mądrości (chodzi o resekcję guza operacyjnie i zaraz po resekcji o podaniu cytostatyków do jamy otrzewnej, gdzie ciepłe cytostatyki powodują poszerzenie naczyń krwionośnych komórek/tkanek nowotworowych i znaczne lepszą absorpcję czynnika lecznicze zabijającego komórki nowotworowe) Jesteś pan głupcem na poziomie podstawowych zasad biologii i fizyki.

    • 0 0

  • Tutaj sprostowanie artykulu

    https://m.trojmiasto.pl/news/opinie/0/Sprostowanie-dot-artykulu-o-hipertermii-n98646.html

    • 0 0

  • Tak .Medycyna powinna sie rozwijać a nie trzymac metod które sa bardzo mało skuteczne.

    • 0 0

  • Hipertetmia działa !!! (1)

    Mój znajomy pracuje w klinice w Monachium- tam leczą najgorsze przypadki raka wątroby- ok95 % pacjentów wychodzi z raka w stanie terminalnym- już po pierwszym zabiegu są efekty. jest to normalna procedura leczenia placona przez ichni NFZ... więc ktos tu chyba jest ...niedoucznony... Przykro...

    • 2 0

    • Na polskie zad*pie też to powoli dociera. Polscy profesorowie to często ciemniaki.

      • 0 0

  • To jakiś absurd

    Zabieg pomaga? W czym? Po chemii i po tym zabiegu pacjent zczuje się komfortowo ,ale tylko ....Bo nie jest osłabiony chemią ..I to tylko to ...Pacjent nawet tam podczas kolejnych terapii nie jest badany,wogóle nie jest badany ,bierze chemię i nie wiadomo co daje efekt chemia czy ten zabieg...Moja żona św. Pamięci ....Tak własnie się czuła ,lekarze prowadzący kiedy się dowiedzieli o dodatkowych zabiegach żony w gdańsku stwierdzili jednoznacznie ...Wyłudzanie pieniędzy....Po zakończeniu sesji na koniec przyjeżdża z warszawy niby pan profesor i rozmawia ...Namawiając do chęci wykupienia dalszych sesji...Szok nic nie proponuje żadnych badań z ich strony bo oni nic nie mają żadnych laboratorium....Ludzie opanujcie się żadna terapia na gorąco ani na zimno....

    • 0 0

  • Teraz, po 3 latach hipertermia stała się uznaną metodą stosowaną choćby w Instytucie Onkologii w Warszawie.

    Profesorowie są jak widać niedoinformowani, platfusy bez znajomości literatury.

    • 0 0

  • Na polskie zad*pie też to powoli dociera. Polscy profesorowie to często ciemniaki.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane