• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parkowanie na kopercie pod większą kontrolą?

Katarzyna Moritz
28 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Takie miejsca do parkowania często zastawiane są przez fałszywych niepełnosprawnych. Takie miejsca do parkowania często zastawiane są przez fałszywych niepełnosprawnych.

Straż Miejska w Gdańsku przejmuje od MOPS-u bazy danych i wydawanie kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli drogą radiową od razu zweryfikować, kto parkuje na kopercie. Czy zmniejszy to jednak ilość fałszywych niepełnosprawnych?



Co roku przybywa chętnych do posiadania kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Obecnie w Gdańsku jest ich około trzech tysięcy, a jeszcze w 2006 roku było ich 1033.

Czy parkowanie na kopertach będzie pod większą kontrolą?

Dlaczego karty cieszą się takim powodzeniem? Bo ułatwiają parkowanie w zatłoczonym centrum miasta, w uprzywilejowanych miejscach, tzw. kopertach. Dodatkowo pozwala ona na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych, w tym do zakazu ruchu.

Aby otrzymać taką kartę, należy mieć orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie trzeba być właścicielem samochodu i niewymagane jest prawo jazdy. Przepisy mówią, że jeśli osoba niepełnosprawna, na którą wydano kartę, nie kieruje samochodem, to musi w nim przebywać.

W efekcie karty bardzo często są pożyczane osobom zupełnie zdrowym, które, gdy już zostały przyłapane przez stróżów prawa na parkowaniu na kopercie, tłumaczą się, że właśnie odwoziły niepełnosprawnego dziadka czy wujka. Od maja ten proceder ma się zmniejszyć, dzięki temu, że Straż Miejska przejmuje od MOPS wydawanie kart dla niepełnosprawnych.

- Funkcjonariusze pracujący w terenie będą mogli drogą radiową sprawdzić, czy osoba, która posługuje się kartą parkingową dla niepełnosprawnych, jest do tego uprawniona. Przejmujemy całą bazę danych od MOPS o tych osobach. Z tej instytucji przechodzi też do nas osoba, która się będzie tym zajmowała - wyjaśnia Miłosz Jurgielewicz, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.

Kierowcom za bezprawne parkowanie na "kopercie" grozi mandat w stałej wysokości 500 zł. Straż Miejska wprawdzie zyska bazę danych do szybkiego ścigania fałszywych niepełnosprawnych, ale problem tkwi w dziurawej ustawie o ruchu drogowym.

- Mamy nadzieję, że zapowiadane zmiany w nowelizacji ustawy nastąpią w tym roku. Do tej pory mamy związane ręce i nie możemy podjąć interwencji wobec osób parkujących na miejscu dla niepełnosprawnych na parkingach sklepowych czy drogach wewnętrznych. Gdy wejdzie nowelizacja, funkcjonariusze będą mogli odholować taki pojazd na koszt właściciela - zapowiada Miłosz Jurgielewicz.

Poza kartami do parkowania dla niepełnosprawnych, Straż Miejska nadal będzie wydawać pozostałe dokumenty i pozwolenia, dotyczące parkowania w Gdańsku. Od 2009 roku wydaje bezpłatne karty N+, które upoważniają niepełnosprawnych do wjazdu i parkowania w strefie ograniczonego ruchu, czyli na Głównym Mieście. Posiadacze tej karty nie płacą również za miejsca parkingowe, nawet tam, gdzie stoją parkomaty. Dokument musi być jedynie umieszczony w widocznym miejscu, na przykład za szybą samochodu.

Miejsca

Opinie (128) 5 zablokowanych

  • mój mąż wozi moją Mamę

    ale jak jedzie sam nie korzysta z koperty bo naprawdę nie chce zajmowac choremu miejsca i powiem szczerze zdarzyło mu się to tylko 2 razy w ciągu 4 lat i to wtedy kiedy sam był chory i chciał szybko dostac się do lekarza .

    • 0 2

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

    • gdybys trafił na moj samochód (1)

      juz byś nie żył.

      • 1 1

      • gdybys trafił na moj samochód juz byś nie żył.

        to podaj namiary gdzie parkujesz tego kaszlaka, a zdziwisz sie bardzo!!!

        • 0 1

    • (1)

      Nawołujesz do popełnienia przestępstwa. Możesz odpowiadać z art 18 § 1 oraz art 18 § 2 w zw. z art. 288 § 1 KK.

      • 1 0

      • do ...

        "Nawołujesz do popełnienia przestępstwa. Możesz odpowiadać z art 18 § 1 oraz art 18 § 2 w zw. z art. 288 § 1 KK."
        Puknij sie w ten twoj pusty leb!

        • 0 0

  • Tak

    Jest wiosna zarządcy drogi oznaczajcie prawidłowo miejsca dla osób niepełnosprawnych (znaki drogowe i trochę farby aby inni kierowcy widzieli gdzie zaparkować)i czas odmalować przejscia dla pieszych.

    • 0 0

  • parkowanie

    odnoszę wrażenie że większość to ludzie sflustrowani bo rzeczywiście miejsc mało ale co mają powiedzieć niepełnosprawni z aparatem ruchu/ myślę o nogach/ pozdrawiam

    • 0 0

  • parkowanie

    A PAN PREZYDENT GDYNI SZCZUREK KAŻE SOBIE PŁACIĆ ZA KOPERTĘ

    • 0 0

  • JASNE

    ONI SAMI NIC NIE WIEDZA JEDN MÓWIĄ TAK A INNI INACZEJ W GDYNI TRZEBA PLACIC ZA MIEJSCA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH TAK NIEKTÓRZY KONTROLERZY MOWIA , A JA UWAŻAM ZE STRAŻ MIEJSKA DO KUPEK PSICH JEST STWORZONA NIECH GONIĄ PSY I ICH WŁAŚCICIELI I Z TEGO JEST KASA HAHAHHA

    • 0 0

  • Tępić buractwo, zachować zdrowy rozsądek

    Swego czasu musiałem odebrać starszą osobę z PKSu w Gdańsku, z racji braku miejsc parkingowych w okolicy przyczaiłem 3 albo 4 absolutnie wolne miejsca obok siebie w okolicach urzedu pracy na 3maja. Stwierdziłem, że skoro są 3 bądź cztery miejsca, a ja będę sobie tam czekał nie dłużej niż 10-15 minut, nie odchodząc na dalej niż 50m od auta to zatrzymam się tam w oczekiwaniu na babcię.
    Sprytnie sobie wykombinowałem, że szansa na to, że nagle zjedzie się trzech inwalidów jest znikoma, ale jakby tak się stało to trudno, najwyżej się przestawie pol km dalej i jakos babcie dotransportuje na nogach. Oczywiscie nie zjawił się żaden inwalida, bo pora dość późna... ale zjawił się patrol policji który za wykroczenie w ich ocenie graniczącej ze zbrodnią naciskał na ukaranie mnie surowym mandatem, będąc głuchym na argumenty, że przecież są jeszcze miejsca obok, a ja nie robie chamówki typu zaparkowanie na pół dnia tylko na chwilę, trzymając samochód w zasięgu wzroku. Ostatecznie udało się ich przekonać korzyścią majątkową (znacznie mniejszej wartości) w zamian za odstąpienie od wykonania czynności służbowej. Jednak niesmak pozostał. Czym innym jest burak który zajmuje ostatnie miejsce pod sklepem bo mu nie chce przejść 30 metrów dalej, co innego jak ktoś przystanie na chwilę na jednym z 10 wolnych miejsc. Niestety "mózgi" z SM czy Policji tego nie zrozumieją nigdy. P.S. Dostałem też raz mandat za palenie papierosa w miejscu niedozwolonym przez co narażam innych na raka i śmierdzące ubranie. Okoliczności zdarzenia - jedna osoba (ja) na przystanku koło śmietnika sobie pali peta, w promieniu 50m ani żywej duszy... debil z SM nie był w stanie przyjąć do wiadomości, że to nie to samo co kurzenie pod zatłoczoną wiatą....

    • 2 0

  • Straż miejsko/wiejska i parkowanie na kopertach

    Nie wiem co lepsze, śmiać się czy płakać? Ten kto podejmie decyzję o tzw. wydawaniu zezwoleń parkowania na miejscach dla osób niepełnosprawnych przez straż miejsko/wiejską działa w niezbyt jasnym kierunku. Pierwszy - to nasuwa się podejrzenie o ukrytym zamiarze działania w celach korupcyjnych. Drugi - jakim prawem "cieć" czyli stróż inaczej dozorca lub strażnik miejsko/wiejski ma przejąć
    w Polsce (czy tylko w Gdańsku) całą dokumentację osobową ludzi niepełnosprawnych? Czy komuś odbiło lub pomieszało się w głowie? Przecież na to musi być zmieniona konstytucja RP. !!!! Od 20 lat posiadam legitymację osoby niepełnosprawnej, identyfikator z numerem i nazwiskiem do prawa parkowania na kopercie oraz informator (czyli obecnie tzw. kartę "N+") które
    jako łączne uprawniają mnie do zajmowania miejsca dla inwalidy. Te trzy dokumenty przynależą do osoby a nie do samochodu. Ci co sobie nalepili na szybach znaki inwalidzkie można od razu uznać za nieuprawnione. Liczy się osoba w samochodzie a nie samochód! Z pomysłu przejmowania od MOPS prawa wydawania tych dokumentów należy się tylko śmiać. Poważnie zastanawiam się nad złożeniem wniosku do Prokuratury Okręgowe w Gdańsku o prawdopodobieństwie i możliwości podejrzenia korupcyjnego przez pomysłodawcę tego projektu. Konstytucja RP nie uprawnia w/w stanowisk do przejmowania osobistej dokumentacji leczniczej osób niepełnosprawnych z MOPS. Aby takie dokumenty uzyskać należy przejść przez dwie lub trzy specjalistyczne komisje lekarskie mieszczące się przy ul. Klinicznej w ZUS.
    Każda osoba, której dokumentacja w tej sprawie zostanie przejęta przez strażników ma prawo a nawet obowiązek zgłosić takie przestępstwo do prokuratury.

    • 0 0

  • NIC to nie zmieniło !

    Jak cwaniaczki prakowali tak parkują ,co dzień widze jak cwaniaczek z WARSZAFFFFki ,parkuje u mnie przed blokiem i w D...e ma ze to koperta.
    a facet z kulą w starym aucie nie ma gdzie stanąć.
    miało byc prawo a jest dziki zachód.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane