• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie udzielisz pomocy? Grozi ci więzienie

Elżbieta Michalak
7 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Jeśli widzisz osobę wymagającą pomocy, samo zgłoszenie tego służbom ratunkowym może nie wystarczyć. Jeśli widzisz osobę wymagającą pomocy, samo zgłoszenie tego służbom ratunkowym może nie wystarczyć.

Każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Reguluje to ustawa, która nie pozwala nam się wycofać, nawet gdy o ratowaniu ludzi nie mamy pojęcia.



Udzielałeś(łaś) kiedyś pierwszej pomocy osobie poszkodowanej?

W niecodziennej sytuacji znalazła się gdańszczanka, pani Katarzyna. Kilka dni temu natknęła się na nieprzytomnego, leżącego na chodniku człowieka.

- Ludzie przechodzili obok niego i nikt nawet się nie zatrzymał. Mężczyzna nie reagował na moje słowa - opowiadała reporterowi stacji Tok FM pani Katarzyna. - Zadzwoniłam na 112. Założyłam, że nawet jeśli ten mężczyzna jest pijany, to nie powinien leżeć na ulicy, gdyż był lekki mróz - opowiada.

Gdańszczanka została połączona z pogotowiem. Od dyspozytora dostała wyraźne polecenie położenia mężczyzny na plecach i rozpoczęcia reanimacji. Odmówiła jednak, tłumacząc, że nie jest w stanie tego zrobić, bo nie potrafi udzielać pierwszej pomocy i boi się, że może nieprzytomnemu wyrządzić krzywdę albo narazić swoje zdrowie.

- Usłyszałam, że pogotowie ma wszystkie moje dane i zostanę pociągnięta do odpowiedzialności, a za nieudzielenie pierwszej pomocy grożą mi trzy lata więzienia! Po czym rzucił słuchawką - relacjonuje pani Katarzyna.

Nieprzytomnemu mężczyźnie pomógł ostatecznie policjant, który przechodził obok.

Jak się okazuje, dyspozytorzy często stosują takie praktyki. Świadomi konsekwencji nieudzielenia szybko pierwszej pomocy, próbują wpłynąć na osobę, która jest na miejscu zdarzenia i która o nim poinformowała.

- To często stosowane zabiegi, bat na tych, którzy sparaliżowani ze strachu nie potrafią podjąć odpowiednich działań i nie próbują nawet, instruowani przez dyspozytora, udzielić potrzebującemu pierwszej pomocy - przyznaje Adam (nazwisko do wiadomości redakcji), ratownik karetki pogotowia. - Tymczasem czas udzielenia pierwszej pomocy jest bardzo istotny. Kiedy dochodzi do zatrzymania układu krążenia, a tlen nie dopływa do układu nerwowego, już po 3-5 minutach obumierają komórki kory mózgowej, a w mózgu mogą zajść nieodwracalne zmiany - dodaje.

Sylwia Rudyk, kierownik Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, potwierdza, że do takiej sytuacji doszło.

- Ta pani dodzwoniła się na nr 112, po czym przełączona została do dyspozytora medycznego, ponieważ tylko on może przeprowadzać wywiad medyczny. Nie nam oceniać zachowanie dyspozytora, ponieważ nie jest on związany z WCPR, to pracownik zatrudniany przez Pogotowie Ratunkowe.

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy reguluje prawo. Artykuł 162. Kodeksu Karnego jasno określa, że "kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" oraz "Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej".

Czy samo powiadomienie służb ratunkowych nie jest już pomocą? Inni często nawet nie zatrzymują się i przechodzą obojętnie obok poszkodowanego. O komentarz poprosiliśmy trójmiejskiego prawnika, Łukasza Syldatka.

- Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na zadane pytanie. Należy w tym zakresie kierować się wytycznymi Sądu Najwyższego - wyjaśnia Syldatk. One z kolei mówią, że "Dla bytu przestępstwa (...) nieistotne jest zagadnienie, czy działanie, którego sprawca zaniechał, rzeczywiście przyniosłoby ratunek. Decydujące jest, że sprawca widząc utrzymujące się lub nawet pogłębiające zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, nie podejmuje wszelkich dostępnych - a nie pociągających za sobą narażenia swojego życia lub zdrowia, względnie innej osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo - środków, mogących (przedmiotowo) uchylić lub choćby tylko pomniejszyć wspomniane zagrożenie".

- Każde przestępstwo wymaga zawinienia, a wina zależy od indywidualnych warunków każdego z nas. Inny jest wymagany zakres pomocy ratownika medycznego, który przypadkowo znajdzie się w sytuacji udzielania pomocy, inny zaś osoby, która nie ma żadnego doświadczenia oraz wiedzy teoretycznej, aby udzielić reanimacji - tłumaczy prawnik. - Jednak w przedstawionych okolicznościach uważam, że obowiązek udzielenia pomocy nie jest w pełni zrealizowany przez samo wezwanie pomocy medycznej. Nawet, jeśli dana osoba nie wiedziała w jaki sposób udzielić reanimacji, powinna prosić o wskazówki i do nich się stosować. Jeżeli tego nie uczyniła zasadny jest zarzut, że nie zrobiła wszystkiego, aby udzielić pomocy - dodaje.

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w redakcji Trojmiasto.pl.

Elżbieta Michalak

Opinie (150) 1 zablokowana

  • Nie prosimy odtad o pomoc!

    Ja zglosilam do Skarbowki instruktorke jazdy, ktora nie dala mi rachunku/zaswiadczenia/nic (!!!) za 10 jazd (500 PLN) - Pani Katarzyna Sikorska z OSK Alfy!!! i co powiedzial pan w Urzdzie? Ze jesli mowie nieprawde, pojde siedziec! :D Coś nie tak chyba, jesli zglaszasz się po pomoc albo dzwonisz na pogotowie ratujac czlowieka.....

    • 4 0

  • CZYTAĆ ART. Z ZROZUMIENIEM

    Cytuję " Artykuł 162. Kodeksu Karnego jasno określa, że "kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" oraz "Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej", a nikt nie zwraca uwagi na jeden zapis w tym artykule "mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" zobaczcie iż to mówi iż udzielona przez nas źle pomoc lub niewłaściwie nawet przy instrukcji osoby która wie jak jej udzielić np. doprowadzi z tego powodu do śmierci osoby ratowanej też będzie z tego samego artykułu odpowiadała prawnie wiec mogę się tym samym artykułem zasłonić i nie udzielać pomocy bezpośredniej a jedynie dzwoniąc na numer ratunkowy i nick mnie do tego w żaden sposób nie zmusi.

    • 3 1

  • DYSPOYTOR JAKIŚ PIERD....TY!!!

    Jak mi rzuciłby słuchawką to gościa bym dorwał i pozwał. Co to za zachowanie, jeżeli tak było jak pisze Pani Kasia, jakiś pierd...ty. Może starsza babcia jak będzie widziała wypadek czy coś podobnego to też będzie miała układać poszkodowanych z wypadku, jeżeli nie będzie tego w stanie zrobić, bo dyspozytor ją postraszy. Frajer jakiś i tyle.

    A co do ustawy to ja proponuję, aby była także ustawa mówiąca o tym, że należy ująć bandytę, mordercę, tak aby jak przyjechał radiowóz to tylko go Policjanci wsadzili do samochodu i odwieźli.

    Nie można mylić znieczulicy ludzi od tego, że pomagają, ale boją się także zaszkodzić. Później będzie może ciągana po sądach, w Polsce to normalka.

    • 9 0

  • Szpitalny Odział Ratunkowy Gdańsk (1)

    Parodia ... Kiedyś miałam o tym Szpitalu bardzo dobre zdanie ale po ostatnim zdarzeniu już nie mam .
    Mój partner miał bardzo wysoka gorączkę około 40 stopni .. Nie mogłam mu jej zbić lekami przeciw gorączkowymi tj ibupar pyralgina , ibum nic nie pomagało .. Nawet robiłam mu zimne okłady.Pojechałam wiec o 23 godz z nim do Szpitala Wojewódzkiego . Nie dość ze czekaliśmy 20 min aż łaskawie do nas podeszli to usłyszałam że;" SOR nie jest od tego żeby zbijać gorączkę " Po długi i meczących dyskusjach ratownik z łaska powiedział ze mamy czekać około 2 godz aż ktoś podejdzie a jak nam nie pasuje to mamy udać się do lekarza pierwszego kontaktu .
    Teraz się pytam co by się stało jak temperatura podniosła mu się w tym czasie o 3 stopnie ? kto by poniósł odpowiedzialność za jego śmierć?

    • 5 2

    • typowa kobieta z półprawdami

      Ty bo wcześniej nie poszłaś z nim do lekarza...Pewnie myślałaś że przejdzie...
      Za mało napisałaś o stanie Twojego Kochanka, przujaciela i etc...Dajesz półprawdy...

      • 1 3

  • Absurd

    Mlody facet lezacy na ulicy bardzo czesto jest po prostu nacpany i moze gwaltownie sie zerwac i wsadzic takiemu"ratownikowi"kose w brzuch.Bron Boze nie podchodzic,udawac,ze nie widzicie.Teraz okazuje sie,ze rowniez nie nalezy nigdzie dzwonic.sorry za brak polskich znakow.dobranoc

    • 5 2

  • Ciekawe że przez małą rankę w ustach można złapać AIDS? Gdzie tak uczą? a co to HJV? Musiała byś pogryźć się z poszkodowanym...

    • 0 4

  • HIV

    • 0 0

  • to kobieta ma nauczke, ze NIGDY nie pomagac a przechodzic obok.

    nikt nam nie udowodni,ze widzielismy kogos, kto lezy. jak ja biegam po miescie to nie patrze na boki, a tylko pod nogi, mam swoje lata i tez wzrok nie najlepszy. raz moja zznajoma pielegniarka ponad 40 lat temu udzielila pomocy a facet ja oskarzyl,ze zle udzielila mu pomocy i przez to jest inwalida. stad wniosek: Nie pomagac, bo ludzie to chamy i nigdy nie wiesz na jakiego chama trafisz pomagajac.

    • 6 0

  • po trym artykule NIGDY nie udziele pomocy

    osobie lezacej na ziemi. zrobie tak jak wlelu innych - przejde obok. mzona zarazic sie swierzbem jakimis innymi chorobami skornymi itd.

    • 10 0

  • Udzielenie pierwszej pomocy

    No i teraz będzie mniej dzwoniących po pomoc - dla poszkodowanych leżących na ulicy na pewno.

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane