• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak uchronić się przed rakiem? W sobotę poznasz odpowiedź

Ewa Palińska
3 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem trójmiejskie placówki medyczne zapraszają pacjentów na konsultacje ze specjalistami oraz wykłady na temat leczenia nowotworów. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem trójmiejskie placówki medyczne zapraszają pacjentów na konsultacje ze specjalistami oraz wykłady na temat leczenia nowotworów.

Czy można uchronić się przed rakiem? Jaki związek z zachorowaniami na nowotwory ma dieta? Jakie nowoczesne techniki w leczeniu nowotworów stosują trójmiejskie placówki? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznamy 4 lutego, w ramach licznych wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem m.in. przez trójmiejskie szpitale. W programie również darmowe konsultacje (w tym telefoniczne), porady ekspertów oraz wykłady.



Czy często korzystasz z darmowych badań?

Światowy Dzień Walki z Rakiem, obchodzony 4 lutego, ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym w 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską (podpisaną w imieniu Polski przez Tadeusza Mazowieckiego), w myśl której sygnatariusze zobowiązali się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Profilaktyce i metodom leczenia będą poświęcone również trójmiejskie obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Jak uchronić się przed rakiem?

Choć wiele uwagi poświęca się najnowszym osiągnięciom w zakresie leczenia chorób nowotworowych, nie można zapomnieć o profilaktyce - jeśli należycie o siebie zadbamy i będziemy stosowali się do rad specjalistów, ryzyko zachorowania na raka możemy znacznie zminimalizować. Czy jednak możemy w ten sposób uchronić się przed nim całkowicie?

- Jak najbardziej możemy uchronić się przed rakiem, ponieważ prawie trzy czwarte czynników będących przyczyną zachorowania na nowotwory związanych jest z naszym stylem życia. Należą do nich np. dym tytoniowy, nieodpowiednia dieta, otyłość, nadużywanie alkoholu, czy wirusy przenoszone drogą płciową - odpowiada dr Marcin Sinacki z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. - Wszystkich zachęcamy do zapoznania się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem, gdzie w bardzo prosty sposób przedstawiono zasady, dzięki którym możemy w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.
Wykłady, porady, konsultacje bezpośrednie i telefoniczne oraz rozpowszechnianie materiałów informacyjnych to tylko niektóre elementy programu przygotowanego przez Klinikę Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w związku obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem. Spotkania odbędą się 4 lutego w godz. 11-13. Ci, którzy nie będą mogli zjawić się osobiście, mają możliwość skorzystania z telefonicznych konsultacji onkologicznych, dietetycznych i psychologicznych. Zobacz szczegóły.

Zbadaj się już dziś

W najbliższą sobotę bezpłatnie będzie można przebadać się w wielu trójmiejskich placówkach. W Wojewódzkim Centrum Onkologii, dla przykładu, w godz. 9-13, odbywać się będą badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Skorzystać będzie można też z cytologii oraz nauki samobadania piersi. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja telefoniczna.

Będzie można również spotkać się i skonsultować ze specjalistami: onkologiem, chirurgiem onkologiem, dermatologiem, ginekologiem, urologiem, fizjoterapeutą i dietetykiem, który dodatkowo wykona analizę składu ciała. Zobacz szczegółowy program obchodów Światowego Dnia Raka w Wojewódzkim Centrum Onkologii.

Konsultacje lekarskie, wykłady i nowatorskie metody leczenia raka piersi

Dni Otwarte, w ramach których będzie możliwość skorzystania z konsultacji lekarskich z dziedziny chirurgii onkologicznej, ginekologii, onkologii i urologii, przygotowują Szpitale Wojewódzkie w Gdyni (zobacz szczegóły). W programie znajdą się również wykłady ekspertów w dziedzinie leczenia chirurgicznego raka piersi. Będzie zatem okazja, aby nie tylko poznać najnowsze techniki leczenia, ale uzyskać odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania, jak chociażby to, czy leczenie takiego nowotworu zawsze musi się wiązać z koniecznością amputacji piersi i jakie techniki onkoplastyczne stosuje się w gdyńskich szpitalach.

- Obecnie wiemy, na podstawie badań naukowych, że wyniki odległe leczenia oszczędzającego pierś w obserwacjach wieloletnich przy odpowiednim doborze pacjentek, nie różnią się od wyników osiąganych przy amputacji piersi - wyjaśnia dr Jacek Wydra, chirurg z Gdyńskiego Centrum Onkologii. - We wczesnych stopniach zaawansowania raka piersi leczenie oszczędzające, czyli wycięcie guza z marginesem tkanek zdrowych, z weryfikacją węzła wartowniczego oraz radioterapią, jest zalecaną metodą leczenia. Z różnych przyczyn pacjentka może nie zgodzić się na taką formę terapii, wtedy można wykonać amputację z jednoczasową rekonstrukcją piersi. W Gdyńskim Centrum Onkologii każdą pacjentkę traktujemy indywidualnie, w zależności od jej oczekiwań zarówno co do sposobu leczenia, jak i końcowego efektu estetycznego. W naszym ośrodku w 2016 roku blisko 50 proc. zabiegów wykonanych z powodu raka piersi to zabiegi oszczędzające pierś, a 20 proc. to zabiegi z rekonstrukcją piersi.
Jak informują specjaliści, postęp nastąpił nie tylko w zakresie technik leczenia, ale i mentalności oraz podejścia do leczenia raka piersi.

- Obserwujemy wzrost liczby jednoczasowych rekonstrukcji piersi, które dają najlepszy efekt estetyczny. Takie leczenie jest także coraz częściej stosowane również w Gdyńskim Centrum Onkologii. Jednak najważniejsza zmiana dotyczy filozofii i podejścia do leczenia raka piersi. Świadomość faktu, że rekonstrukcja piersi wykonana po mastektomii przyczynia się do poprawy obrazu własnego ciała, samooceny, seksualności i jakości życia sprawiła, że leczenie odtwórcze stało się nieodłącznym etapem leczenia raka piersi - mówi dr Cezary Warężak, chirurg, onkolog ze Szpitala Morskiego w Gdyni.

Miejsca

Opinie (51) 1 zablokowana

  • Wiekszosc kobiet ktore znam mialy wykryty nowotwor przwd 45rokiem zycia i czesto bylo to niestety za późno.Czemu darmowe badania mamogragiczne sa dla duzo starszych kobiet?

    • 4 0

  • Pani palinska to widze spec od wszystkiego- jak nie filharmonia to nowotwory i smerfy do jednego wora

    • 3 1

  • Pić i palić dziadek tak dożył 84 lat (2)

    • 4 3

    • a moja siostra paliła i zmarła na raka w wieku 54 lat (1)

      ja nie palę- na razie mam 64 i czuję się dobrze

      • 0 0

      • p.s. raka płuc miała

        • 1 0

  • Odpowiedź:

    trzeba wyjechać z Polski

    • 1 0

  • Mammografia słuzy jedynie do zbijania kasy

    to badanie niewiele wnosi a ze wzgledu na solidna dawke promieniowania wrecz mutacje moze wywołać. W przypadku posiadania mutacji BRCA to badanie to kompletna fikcja.

    Jedynie USG! w razie wykrycia biopcja. To sa skuteczne metody wykrywania do tego nieszkodliwe i dosc tanie.

    Inna dobra jest rezonans ale jest drogi.

    • 0 2

  • Rak m podłoże genetyczne? Boże... dawno takiej bzdury nie czytałem. (4)

    W komentarzach siedzą PRowcy firm farmaceutycznych?!
    Rak jest chorobą autoimmunologiczną czyli bierze się z wszelkiego rodzaju niedoborów. Lekarstwo na te schorzenia zostało wynalezione w 1928 roku. Proponowałbym się doczytać w tej kwestii.
    Zaburzona jest równowaga sodowo-potasowa. Czyli sól moi drodzy w diecie. Obecna żywność jest pozbawiona wszelkich witamin, przez co też otyłość jest chorobą taką jak i rak. Jemy posiłek bez wartości, zapychamy puchę na 2 godziny i dalej jesteśmy głodni bo organizm wysyła sygnał, że brakuje mu mikroelementów.
    Dr Max Gerson. Tak się nazywał ów lekarz. W Meksyku do tej pory jest klinika Gersona, nowa otwiera się w Budapeszcie. Mamy 21 wiek z tak mało ludzi o tym wie.
    Nie tylko oczywiście żywność, zanieczyszczenia powietrza, wody, nałogi - jest wiele czynników ryzyka zachorowania. Ale o dietę możemy zadbać sami. A do tego jeszcze amigdalina czyli letril. Też pewnie mało kto z Was słyszał. Wcale się nie dziwie. Lobby działa. Lepiej 10-12tys za chemię zapłacić. Oczywiście refundowana czyli zarabia koncern. Ciekawe, że przed wojną, a właściwie przed tym boomem gospodarczym i technologicznym ludzie na raka nie chorowali. Bardzo ciekawe...

    • 2 4

    • Podłoze genetyczne - gdy mama ma raka piersi to córka też - niestety statystycznie ok. 70 %

      • 0 0

    • bzdura

      amigdalina jest znana i obecna na rynku od kilku lat w Polsce,zwłaszcza po boomie na sklepy ze zdrową żywnością,poza tym-nie działa.Może w skojarzeniu z vilcacorą,MOŻE.Plus dodatkowo z innymi specyfikami.Poza tym ludzie na raka chorowali zawsze.

      • 0 0

    • ...po prostu nie wykrywano go i tyle

      kiedyś ludzie też mniej chorowali....ale średnia wieku była na poziomie 50 lat

      • 0 0

    • wszystko to spisek, spisek panie...

      jedz pestki migdała, zagryzaj lewoskrętną witaminą c, rób sobie lewatywki z kawy i wierz, że to pomoże...

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane