• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Endometrioza - trudna w rozpoznaniu choroba kobiet

Anna Żukowska
24 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Endometrioza występuje wyłącznie u kobiet i może dotykać nawet 10 proc. pań w wieku rozrodczym. W wielu przypadkach jest jednak nierozpoznana. Endometrioza występuje wyłącznie u kobiet i może dotykać nawet 10 proc. pań w wieku rozrodczym. W wielu przypadkach jest jednak nierozpoznana.

Szacuje się, że na endometriozę choruje co dziesiąta kobieta. W wielu przypadkach choroba nie jest rozpoznana. Nieleczona może powodować mocne bóle brzucha oraz prowadzić do niepłodności.



Czy w czasie menstruacji odczuwasz bóle?

Agnieszce, która obecnie jest mamą rocznej Kai i trzyletniej Idy, lekarze dawali zaledwie 20 proc. szans na zajście w ciążę. Wszystko przez endometriozę, którą wykryli, kiedy miała 19 lat.

- Podczas miesiączki zawsze bardzo bolał mnie brzuch, a ból przechodził dopiero po zażyciu mocnych leków - opowiada. - W pewnym momencie te objawy nasiliły się jeszcze bardziej. Były tak mocne, że pierwszego dnia nie byłam w stanie wyjść z domu. Lekarz, do którego trafiłam, zrobił mi usg i okazało się, że na jednym jajniku mam torbiel i że jest to prawdopodobnie endometrioza. Trafiłam do szpitala, miałam mieć wycięty fragment jajnika. Podczas operacji okazało się, że jajnik jest w 90 proc. zajęty przez zmiany i przez to wycięto go całego. Lekarz nie ukrywał, że to zmniejsza moje szanse na zajście w ciążę oraz że choroba lubi nawracać i tak naprawdę nigdy nie będę z niej wyleczona. I choć nie było mi łatwo, udało się zajść w ciążę dwukrotnie i mam teraz dwie cudowne córeczki.

Endometrioza występuje wyłącznie u kobiet i może na nią chorować nawet 10 proc. pań w wieku rozrodczym. U wielu jest jednak nierozpoznana.

- Objawami endometriozy są najczęściej bóle w miednicy mniejszej, zwłaszcza w czasie miesiączek lub stosunków płciowych, problemy z zajściem w ciążę oraz zaburzenia miesiączkowania - wyjaśnia dr n. med. Dariusz WójcikCentrum Zdrowia Gameta. - Uważa się, że im wyższy stopień zaawansowania endometriozy, tym większy ma wpływ na problemy z płodnością. W przypadku tych dolegliwości pacjentka powinna zgłosić się niezwłocznie na konsultację do ginekologa.

Chorobę nazywa się tajemniczą, bo nie jest do końca zbadana. Lekarze wiedzą, czym jest, ale nie potrafią dokładnie ustalić jej przyczyn. Polega ona na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamą macicy. W uproszczeniu można to wyjaśnić tak, że komórki endometrium, które powinny się znajdować wyłącznie w macicy, pojawiają się w innych częściach układu rozrodczego, np. w jajnikach. Pod wpływem hormonów, w trakcie menstruacji, zmiany endometrialne powiększają się. Gdy komórki te znajdują się w macicy - są po prostu wydalane. Jednak jeśli są uwięzione np. w jajniku, co miesiąc się powiększają i gromadzą się tworząc skrzepy. Dochodzi wtedy do powstawania różnego rodzaju torbieli oraz przewlekłego stanu zapalnego.

Poza narządami rodnymi mogą także występować w pęcherzu moczowym, jelitach czy wyrostku robaczkowym. W przebiegu choroby powstają guzki, zrosty czy też tzw. torbiele czekoladowe. Fragmenty błony śluzowej macicy mogą także w sporadycznych przypadkach umiejscowić się w bardzo odległych narządach jak np. serce czy płuca.

- W ostatnich latach częstość wykrywania endometriozy w populacji kobiet w wieku rozrodczym gwałtownie wzrasta - mówi Dariusz Wójcik. - Można to wiązać ze stanem środowiska naturalnego, jakością pożywienia i przede wszystkim powszechnym używaniem hormonów w paszach zwierzęcych. Z drugiej strony większa wykrywalność wiąże się na pewno z lepszą diagnostyką ginekologiczną - powszechnym wykonywaniem badań ultrasonograficznych i laparoskopowych.

Endometrioza jest wykrywana u prawie połowy pacjentek leczących się w związku z niepłodnością. Oprócz torbieli na jajnikach może powodować niedrożność jajowodów czy zrosty wewnątrzotrzewnowe. Nie ma leku, dzięki któremu pozbędziemy się choroby. Stosuje się więc leczenie zapobiegawcze i operacyjne.

- Operacja polega na usunięciu tej części jajnika, która jest zajęta zmianami chorobowymi i może odwrócić problem z niepłodnością - wyjaśnia Sławomir Birkholz, specjalista położnictwa i ginekologii w Szpitalu Swissmed Centrum Zdrowia. - Jeśli nie ma zmian nowotworowych, powinno się usuwać tylko chorobowo zmienioną część jajnika. Można również prowadzić leczenie skojarzeniowe - chirurgicznie i zapobiegawczo lekami hormonalnymi.

Jednak nawet po operacyjnym wycięciu ognisk endometriozy, choroba może nawracać, dlatego pacjentka powinna być pod stałą opieką lekarską.

Miejsca

Opinie (30) 1 zablokowana

  • Endo

    Witam. Mam 22 lata. Endo wykryto u mnie poł roku temu kiedy trafiłam do szpitala z bólem brzucha. Nigdy nic mnie nie bolało w trakcie okresu. Okazało się,że mam torbiel 9x8cm. Była ogromna i oglądało mnie kilku lekarzy z podziwem,że taką wychodowałam bez żadnych objawów. Miałam robione badanie pod kontem nowotworu. Na szczęście nie było żadnych zmian. Miesiąc po operacji na wizycie kontrolnej okazało się,że jest kolejna na drugim jajniku. Trafiłam na świetnego lekarza doktora Roberta Klimaszewskiego. Ma swój gabinet we Wrzeszczu. Zaczęłam terapie farmakologiczną. Torbiel znacznie się zmniejszyła i mam nadzieje,że zniknie całkowicie. Leki biorę dopiero 4 miesiąc jeszcze przede mną prawie rok kuracji. Ale jestem dobrej myśli :) I mam nadzieje,że w przyszłości będę cieszyła się maleństwem.

    • 2 0

  • EN

    Niestety u mnie podobnie miałam mocny ból brzucha i to skłoniło lekarzy do gruntownego przebadania mnie no i klops torbiel 4x6 cm. Czekam na laparoskopie i mam nadzieję że nic więcej już nie wyhoduję.

    • 2 0

  • usuniecie zmian na jajniku

    witam mialam operacje dni 12,05,2015 r wycieli mi fragmenty z obu jajnikow i okazalo sie to endemetrioza od paru lat bolal mnie strasznie brzuch az w koncu wybralam sie prywatnie do ginekologa i okazalo sie ze na jednym janiku mialam guza ale gdy operayjnie otworzyli brzuch zoobaczyli w czym tkwil u mnie problem wiec prosze was kobietki jak ma cie taki problem wybierzcie sie do gnekologa nawet prywatnie nim wczesniej tym lepiej dziekuje i pozdrawiam

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane