• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do lekarza nie tylko w chorobie

Katarzyna Dziadul
31 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Lepiej zapobiegać niż leczyć - pamiętajmy, że regularne badania pomagają w wykryciu wielu groźnych chorób. Lepiej zapobiegać niż leczyć - pamiętajmy, że regularne badania pomagają w wykryciu wielu groźnych chorób.

Gigantyczne kolejki w przychodniach sprawiają, że na badania profilaktyczne wielu z nas wybiera się naprawdę rzadko, a i tak najczęściej wizyta u lekarza jest wymuszona chorobą. Specjaliści apelują - regularne badania pomagają w wykryciu wielu groźnych chorób, dlatego nie należy ich unikać.



Nie tylko stan publicznej opieki medycznej zniechęca nas do okresowych wizyt w gabinecie lekarskim. Problemem jest też kwestia przyzwyczajeń - wizyta u specjalisty kojarzy nam się od razu z chorobą, a to wzbudza strach i negatywne emocje. Zapominamy, niestety, że istnieje coś takiego, jak profilaktyka.

- Spora część pacjentów unika wizyt w gabinecie lekarskim, a przeszkodą jest cały czas przekonanie, że skoro czujemy się w miarę dobrze, to na pewno nic nam nie dolega. - wyjaśnia dr Emilia Wojciechowska. - Brakuje nam jednak świadomości, że profilaktyka chorób jest niezbędna w każdym wieku, a dodatkową uwagę na niepokojące objawy powinny szczególnie zwracać osoby z grupy podwyższonego ryzyka, np. posiadający predyspozycje genetyczne do poszczególnych schorzeń.

Badania profilaktyczne nie są takie czasochłonne czy skomplikowane, jak się wydaje. Także nawet jeśli czujemy się zdrowi jak ryba, warto wiedzieć, co jest zalecane dla naszego wieku i płci. Skierowanie na badania otrzymamy od lekarza pierwszego kontaktu.

Stomatolog
Do dentysty najczęściej zgłaszamy się z bólem, co przeważnie kończy się długotrwałym i kosztownym leczeniem. Warto więc co 6 miesięcy zgłosić się na kontrolny przegląd naszego uzębienia, aby wszelkie schorzenia zębów i dziąseł zostały odpowiednio szybko wykryte.

Rentgen klatki piersiowej
Tego badania nie można nadużywać, ponieważ promieniowanie może być dla nas szkodliwe. Dlatego taka kontrola płuc raz na dwa lata w zupełności wystarczy. Rentgen klatki zalecany jest szczególnie palaczom po 40. roku życia. Prześwietlenie płuc pomaga w wykryciu m.in. rozwijających się komórek nowotworowych.

Badanie ciśnienia
Nadciśnienie jest już zalecane do chorób cywilizacyjnych, dlatego specjaliści zalecają regularną kontrolę ciśnienia już po 21. roku życia. W przypadku predyspozycji genetycznych do nadciśnienia, warto nawet zaopatrzyć się we własny ciśnieniomierz (najtańsze kosztują ok. 40 zł). Takie urządzenie bez problemu kupimy w większości aptek. Pamiętajmy jednak, że fachowo zbadane ciśnienie kilka razy w roku, to najlepsza metoda na wczesnego wykrycia ewentualnych problemów.

Badanie cholesterolu
Wysoki poziom cholesterolu może być schorzeniem genetycznym, jednak coraz częściej prowadzi do niego niezdrowy tryb życia i złe nawyki żywieniowe. Badanie poziomu cholesterolu przynajmniej raz w roku powinni robić mężczyźni po 30. roku życia i panie po czterdziestce.

Morfologia i ogólne badanie moczu
Te badania wykonujemy raz do roku, bez względu na wiek. Skontrolowanie krwi i moczu pozwala ocenić ogólny stan zdrowia, pomaga np. we wczesnym wykryciu takich chorób, jak anemia.

Okulista
Wizyt u okulisty nie można bagatelizować szczególnie po 40. roku życia. Co sześć miesięcy powinniśmy zgłosić się na badanie ciśnienia śródgałkowego oka. Jest to niezbędne w profilaktyce jaskry, która wykryta zbyt późno może poważnie uszkodzić wzrok. Dodatkowo zgłaszamy się do okulisty za każdym razem, kiedy czujemy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego.

Mężczyźni, którzy skończyli już 50 lat, nie mogą bagatelizować badania prostaty - w tym celu do lekarza należy wybrać się co najmniej raz w roku. Panie w tym wieku natomiast nie mogą zapominać o regularnych badaniach piersi. Dodatkowo kobietom w każdym wieku zalecana jest co najmniej raz w roku kontrolna wizyta u ginekologa. Dochodzi do tego także badanie cytologiczne, które po rozpoczęciu współżycia płciowego robimy raz w roku, a które pomaga w szybkim wykryciu raka szyjki macicy.

Opinie (50) 1 zablokowana

  • Kpina

    Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą, płaci co miesiąc składki, a jak chciał sobie zrobić badania profilaktyczne (pierwszy raz po kilku latach od rozpoczęcia działalności gosp.) to oczywiście dowiedział się, że mu nie przysługują. Obywatel drugiej kategorii, ciekawe, czy to zgodne z konstytucją.

    • 2 0

  • pani Katarzyna ODLECIALAAaaaaa

    moze tak odwiedzi pani siedzibe NFZ spotka sie z kims kto pani poda konkrety z zakresu profilaktyki czy sa realizowane i gdzie z jaka czestotliwoscia I CO POWIEDZIEC W GABINECIE JAK WYSYLAJA CIE W BURAKI .

    • 2 0

  • (1)

    po prawie tygodniowym oczekiwaniu, papuga pierwszego kontaktu (włoski postrzępione, zielono-rudo-niebieskie), pazury przedłużone(czarno-fioletowe), u ewidentnie na pierwszy rzut oka chorego człowieka "nie widzi potrzeby" robienia żadnych badań, nie widzi potrzeby żadnych recept. Jej szefowa twierdzi, że papuga pierwszego kontaktu jest ostateczną instancją, decydującą o leczeniu, której niczego nie można nakazać. U lekarza w spółdzielni okazało się, że to ładnie rozwinięte zapalenie płuc. Może papuga pierwszego kontaktu powinna mi zwrócić jakieś pieniądze za tę prywatna wizytę?

    • 1 0

    • wygląd lekarza świadczy o jego poziomie

      Jeśli lekarka w przychodni naprawdę tak wyglądała, to współczuję i radzę natychmiast zmienić nie tylko lekarkę, ale i przychodnię. A pieniedzy nikt nie zwróci, niestety (gdyby był taki obowiązek, byłoby inaczej choćby z tą profilaktyką)

      • 1 1

  • Przestalam leczyć sie w publicznych przychodniach,od czasu gdy 2 lekarzy tzw. pierwszego kontaktu uznalo, ze meczacy kaszel trwajacy ponad miesiac nie jest niczym zlym. Mialam sie leczyc syropem wykrztusnym. Dopiero lekarz wezwany do domu i "oplacony" doslyszal sie zapalenia pluc. Chwala Bogu, ze stac mnie na zaplacenie 80 zl za wizyte.

    • 2 0

  • do lekarza nie tylko w chorobie

    ta profilaktyka to niby przez NFZ?trzeba nie lada persfazji by dostac skierowanie,hipochondrycy to potrafia,znam taka Danute z Chylonii,jestdobra w wymyslaniu sobie chorob i wyciagnie od lekarza kazde skierowanie

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane