• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy leki kupimy taniej? Nowa lista refundacyjna

Elżbieta Michalak
10 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Jest nowa lista leków refundowanych, ale zdaniem lekarzy niewielu pacjentów będzie mogło z nich skorzystać.
Jest nowa lista leków refundowanych, ale zdaniem lekarzy niewielu pacjentów będzie mogło z nich skorzystać.

Na opublikowanej przez MZ liście leków refundowanych, obowiązującej od 1 stycznia 2014 r., znalazło się 114 nowych produktów. Choć niektóre medykamenty można będzie dostać taniej, to zdaniem aptekarzy i lekarzy, pacjenci wiele nie zaoszczędzą.



Czy zawsze realizujesz receptę, którą wystawił lekarz?

Ustawa refundacyjna, jak zapewnia minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, spełniła oczekiwania - stworzony został przejrzysty, transparentny i klarowny sposób obniżania cen leków, a na listę trafiają wciąż nowe medykamenty. Jakie zmiany przyniósł początek roku 2014?

- Z punktu widzenia lekarza POZ-u radykalnej rewolucji nie widać, czyli nie jest gorzej - mówi Andrzej Dopta, lekarz chorób wewnętrznych z przychodni "Aksamitna" w Gdańsku.

Tu znajdziesz obowiązujący od 1 stycznia 2014 r. wykaz leków refundowanych

Do listy aptecznej dodanych zostało 114 nowych produktów, w tym lek przeznaczony dla pacjentów zmagających się z bólem w przebiegu choroby nowotworowej, zawierający pregabalinę. Refundowany będzie w przypadku dorosłych pacjentów z bólem neuropatycznym, spowodowanym procesem nowotworowym. Na listę wszedł też lek zawierający iwabradynę, pomagający chorym z niewydolnością serca w klasach NYHA II - NYHA IV. Taniej będą mogli nabyć go pacjenci z zaburzeniami czynności skurczowej, z potwierdzonym w badaniu EKG rytmem zatokowym i częstością akcji serca równą lub większą niż 75 uderzeń na minutę, w skojarzeniu z leczeniem standardowym.

Na nowej liście leków refundowanych rozszerzono też dotychczasowe wskazania objęte refundacją w przypadku dwóch substancji czynnych: filgrastymupegfilgrastymu. Po niższych cenach dostaną je pacjenci we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. Pozostałe produkty umieszczone w części aptecznej wykazu refundacyjnego są odpowiednikami dotychczas refundowanych.

Lekarze zauważają, że w wielu przypadkach pacjenci nie będą mogli skorzystać z nowo objętych refundacją leków.

- Nie oczekujemy radykalnej zmiany w leczeniu jednostek chorobowych, takich jak np. niewydolność krążenia, białaczka szpikowa czy rak prostaty. Wskazania do refundacji są zbyt wąskie i sztywno określone - tłumaczy Andrzej Dopta.

Również zdaniem aptekarzy wprowadzenie nowej listy refundacyjnej nie będzie miało istotnego wpływu na finanse pacjentów.

- Ceny medykamentów, które w obecnej chwili płacą pacjenci za leki refundowane w porównaniu do cen z ostatnich miesięcy 2013 r. nie różnią się - przyznaje Paweł Rogulski, farmaceuta z Apteki Gemini w Gdańsku. - Zmiana cen polegała głównie na obniżeniu cen urzędowych zakupu i zbytu leków przez apteki. Dlatego najboleśniej zmianę cen leków odczują właśnie apteki.

Czy coś zmieniło się w zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii? Refundacją objęty został lek zawierający octan abirateronu. Dzięki temu pacjenci z opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego uzyskają szerszy dostęp do terapii. Łatwiejszy dostęp do leczenia, zdaniem MZ, mają mieć również pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową oraz zaawansowanym włókniakomięsakiem guzowatym skóry - a to dzięki objęciu refundacją leków zawierających imatynib.

Choć Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że dzięki ustawie refundacyjnej zmodyfikowano 11 programów lekowych, w tym także leczenia cukrzycy, zapalenia wątroby, padaczki, łuszczycy, chorób reumatycznych, astmy oskrzelowej czy moczenia nocnego, lekarze już mówią o problemach, jakie pojawiły się w związku z nowymi przepisami.

- Od 1 stycznia 2014 r. nastąpiła m.in. zmiana zasad i wskazań do ulgi w przypadku tzw. środków pomocniczych, jak pieluchomajtki. Pacjenci z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu nie mają jednak prawa do ulgi. Lekarze wypełniający wnioski są zdezorientowani a apteki i sklepy rozprowadzające te produkty pełne wątpliwości - dodaje Dopta.

Utrudnieniem jest też konieczność uzyskiwania przez pacjenta, raz w roku, potwierdzenia z poradni specjalistycznej o lekach do stosowania przewlekłego, np. w przypadku astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jaskrze i innych. Ci pacjenci wymagają stałego leczenia, dostęp do poradni specjalistycznych jest trudny a zaświadczenie nie zawsze uda się zdobyć na czas.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że każdy pacjent ma prawo do ubiegania się u aptekarza o informacje dotyczące tańszych odpowiedników wypisanego mu leku. Większość medykamentów posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (22)

  • Lekomani na zakupy

    będą mega opakowania i super promocje!

    • 2 0

  • Kłamstwo!

    "Ministerstwo Zdrowia przypomina, że każdy pacjent ma prawo do ubiegania się u aptekarza o informacje dotyczące tańszych odpowiedników wypisanego mu leku. Większość medykamentów posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej."
    Kłamstwo! Leki generyczne mogą powodować dużo innych działań ubocznych niż lek oryginalny.

    • 8 2

  • Błąd:)

    "...z potwierdzonym w badaniu EKG rytmem zatokowym i częstością akcji serca mniejszą niż 75 uderzeń na minutę, w skojarzeniu z leczeniem standardowym..."
    iwabradyna wskazana jest w leczeniu chorych z niewydolnością serca ale z częstością pracy serca równą lub większą od 75/minutę, a nie mniejszą:))))

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 3 0

  • Szkoda, że nie napisano nic o okolicznościach zmian.

    Listy mające obowiązywać od początku nowego roku pojawiły się na stronach ministerstwa 24 grudnia. To skandal, że na wprowadzenie tak poważnych zmiany daje się aptekarzom tydzień czasu! Przecież to był okres świąteczny, ludzie byli na urlopach, a trzeba choćby dokonać poważnych zmian w systemach informatycznych! Ale to jeszcze przeszkoda do pokonania. Natomiast przez tak nieodpowiedzialne wdrożenie zmian sporo aptek straciło tysiące złotych. Dlaczego? Otóż część leków ma teraz ceny sprzedaży niższe niż dotąd obowiązujące ceny zakupu w hurtowniach, a krótki okres czasu między publikacją a początkiem nowego okresu spowodował, że nie można było tych leków sprzedać. Nakazuje się aptekom posiadanie środków w magazynach, a potem bez uprzedzenia zmienia się cenniki! Pewnie pacjentów to nie obchodzi, ale czy aptekarz to nie człowiek, żeby traktować go tak przedmiotowo?

    • 4 0

  • spis

    Spis leków na stronie www.leki-refundowane-online.pl stan na styczeń 2014.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane