• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bolące stopy - nie lekceważ tego komunikatu

Katarzyna Mikołajczyk
27 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Nie warto lekceważyć długo utrzymującego się bólu stóp. Może on sygnalizować m.in. problemy z krążeniem, być jednym z objawów cukrzycy czy wielu innych schorzeń. Nie warto lekceważyć długo utrzymującego się bólu stóp. Może on sygnalizować m.in. problemy z krążeniem, być jednym z objawów cukrzycy czy wielu innych schorzeń.

Wszyscy znamy powiedzenie, że kiedy człowiek po czterdziestce budzi się i nic go nie boli, to znaczy, że umarł. Zabawne, ale też pokazujące nasz stosunek do bólu. Ten jednak nie lubi być lekceważony - jest objawem, który ma zwrócić naszą uwagę na pewne nieprawidłowości.



Czy zwracasz uwagę na kondycję swoich stóp?

Stopy dźwigają cały ciężar naszego ciała. Żeby sprostać temu zadaniu ich konstrukcja zapewnia odpowiednią amortyzację. Jednak nawet najdoskonalsza konstrukcja nie wytrzyma obciążeń przekraczających znacznie to, do czego została stworzona. A my coraz częściej sami jesteśmy winni - a to odzwyczajając stopy od normalnego funkcjonowania siedzącym trybem życia, a to katując je niewygodnymi lecz modnymi butami lub narażając je na przeciążenia związane ze zrywami naszej nieczęstej aktywności fizycznej.

- Nasze ciała lubią ruch, stopy lubią chodzić i powinny tego ruchu mieć tyle, ile potrzebują - mówi Łukasz Płecha, fizjoterapeuta z gabinetu Salwit w Gdańsku. - Niestety wiele z nas ma tego ruchu coraz mniej. Siedzimy w pracy, w samochodzie, w domu przed telewizorem czy komputerem, chodzimy coraz mniej - a mięśnie słabną. Niektórzy z nas, po całym dniu siedzenia idą sobie poćwiczyć (nierzadko zbyt intensywnie) i często właśnie wtedy dochodzi do przeciążeń. Gdy narząd ruchu przez większość dnia jest jakby "w uśpieniu", nagłe przejście w tryb dużego wysiłku i obciążenia może być szokiem. To tak, jakby wyjąć rękę z lodowatej wody i od razu włożyć ją do gorącej.

Szukasz gabinetu rehabilitacji? zajrzyj do katalogu Trojmiasto.pl

Bolące stopy - przyczyny



Czasami szkodzi naszym stopom coś, co powinno je wspomagać. Często nie zdajemy sobie sprawy, że but wyręczający stopę w jej zadaniach przyczynia się do rozleniwienia mięśni. Nie należy rezygnować z wygodnego obuwia - wystarczy dla równowagi np. pochodzić czasem boso, by nasze stopy miały okazję do czynnej pracy. Chodząc boso stymulujemy też receptory znajdujące się w stopach - taki domowy seans akupresury wpływa korzystnie na pracę wielu narządów.

Ta zależność działa i w drugą stronę.

- To co dzieje się w mięśniach stopy ma odzwierciedlenie w wyżej położonych częściach ciała. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie są pokryte powięzią, która przechodzi z jednego mięśnia na kolejny, tworząc tzw. łańcuchy mięśniowo-powięziowe biegnące przez całe ciało. I tak mięśnie podeszwy stopy łączą się poprzez powięź z łydką, udem i biegną do miednicy a nawet jeszcze wyżej (do czaszki) po tylnej stronie ciała. Łańcuch powięziowy przedniej strony ciała biegnie do górnej (grzbietowej) części stopy. Stopa staje się taką "końcówką", w której toczy się "walka napięć" całych łańcuchów mięśniowo- powięziowych (analogicznie do drugiej "końcówki", którą jest głowa, gdzie napięcia mogą być powodem bólu czy zawrotów głowy). Jeśli do jakiejś małej kości w stopie przyczepiają się dwa mięśnie, jeden ciągnie ją do góry a drugi do dołu, to nawet niewielka różnica siły ciągnięcia może spowodować niekorzystne ustawienie tej kości i chociażby zablokowanie stawu. Oznacza to, że stopa jest zależna od napięć i ustawienia np. miednicy i odwrotnie- tłumaczy Łukasz Płecha. - Fizjoterapeuci bazując na analizie biomechaniki całego ciała regulują te napięcia przywracając równowagę mięśniową.

Jednak ból występujący w stopach może mieć także inne przyczyny niż mechaniczne. Właśnie tam umiejscowiona bolesność może sygnalizować problemy z krążeniem, być jednym z objawów cukrzycy, neuropatii różnego pochodzenia i szeregu innych schorzeń.

Co może być przyczyną bólu pod stopą?



- Spośród chorób będących w strefie zainteresowania internistów ból stóp najczęściej może być objawem przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych(zwykle w przebiegu miażdżycy i cukrzycy) - mówi lek. med. Hubert Białasiewicz, specjalista chorób wewnętrznych z Gdańska. - Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia 5-krotnie. Jedną z chorób o tej etiologii jest szczególnie dotkliwe zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic (Choroba Bürgera), które często kończy się amputacjami kończyn na różnym poziomie. Etiologię niedokrwienną można potwierdzić między innymi badaniem USG naczyń techniką Dopplera.

Zobacz listę internistów, przyjmujących na terenie Trójmiasta

Chorobą, która może dokuczyć naszym stopom jest też dna moczanowa, znana też jako artretyzm.

- Choroba powstaje w wyniku zaburzeń przemian zasad purynowych. Objawy dotyczą najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego I (palucha) i wtedy mówi się o tzw. podagrze. Zaostrzenia tej choroby mogą wystąpić po spożyciu: alkoholu, dużej ilości pokarmów zawierających puryny (np. mięso), ale także po wysiłku fizycznym i niektórych lekach (aspiryna, leki moczopędne) - wymienia Hubert Białasiewicz. - Ból stóp może być również jednym z objawów nowotworów układu krwiotwórczego, szczególnie często występuje w czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej na skutek zatkania krwinkami drobnych naczynek stóp. Bardzo dużo informacji można w tym wypadku wyczytać z taniego i prostego badania morfologii krwi.

Jeśli znamy swoje ciało i uważnie go słuchamy, najprawdopodobniej sami będziemy w stanie odnaleźć zależność pomiędzy bólem stóp, a jego przyczyną. Kiedy jednak ból utrzymuje się lub nasila, warto skonsultować się z lekarzem.

Miejsca

Opinie (59) ponad 10 zablokowanych

  • ??

    Ja bym jednak polecała zabiegi. Na mnie działają najlepiej i po tym na długo mam spokój. dodatkowo stosuję wkładki do butów. A zabiegi to najlepiej w takim miejscu jak to na SŁomczyńskiego w Krakowie rehabilitacje.org - sprawdzone, skuteczność duża, nic tylko polecać.

    • 0 0

  • Szpilki już mnie nie bolą

    Ja powiem szczerze jestem uzależniona od szpilek i nie zamierzam z nich po prostu zrezygnować. Używam wszystkich trików od lodowatego prysznica po masaż i ostatnio dołożyłam profesjonalizm tzn. Podolog do którego zaczęłam chodzić zalecił mi wkładki ortopedyczne specjalnie zaprojektowane do szpilek footwave. Powiem szczerze ze od kilku dni testuje i sama jestem zdziwiona lmale faktycznie stopy mniej bolą wiec chyba działają

    • 0 1

  • Z rana (4)

    Mnie z koleji stopy bola zawsze rana po nocy przes kilanscie sekund chodzic nie moge

    • 0 0

    • Mam to samo!!

      Tylko z rana po nocy mnie bolą. Kompletnie nie mogę pojąć dlaczego. A na internetach nie ma o tym nic...

      • 0 0

    • Właśnie mnie też po nocy bolą przez kilkanaście minut zanim rozchodzę ale bul okropny stanąć niemożna. Jeszcze tego nie

      • 0 0

    • Bolące stopy po nocy

      Witam od jakiegoś czasu mam ten sam problem bolące stopy po nocy puki nie rozchodzę to boli okropnie, niby wypoczęte po nocy a tu jeszcze gorzej. W ciągu dnia niebolą chyba że prubuję stanąć na przedniej części stopy czyli jak to się mówi na palcach to się odezwie ten sam bul ale chwilowo. Jeszcze tego nie konsultowałam ale wiem z kim to zrobić i wiem że uzyskam odpowiednie wskazówki.... Możemy się wymienić wiadomościami coś musi nam pomuc jeśli ktoś ma podobny problem proszę pisać czarnafuria07@gmail.com

      • 0 0

    • z rana

      Natomiast mnie bola stopy po niedlugim lezeniu.Jak wstanee nie moge chodzic,dopiero kiedy powolenku rozchodze stopy kustykajac to jest troche lepiej.Choruje mase lat na fibromialgie wiec nie wiem czy to ma cos wspolnego czy jest to dodatkowa choroba ???

      • 0 0

  • Nie lekceważ

    Oczywiście, nie można lekceważyć takiego bólu i dolegliwości. Ja prawie to zrobiłam ale na szczęście moja mama się za mnie wzięła i zabrała mnie do Instytutu Podologicznego w Rzeszowie. Tam mi pomogli, dobrali wkładki i stopy mnie nie bolą. Jestem bardzo im wdzięczna, a przede wszystkim mojej mamie, która mnie tam zaciągnęła

    • 0 0

  • Ciekawe (1)

    Byłem u wielu lekarzy, i każdy mówił że mi się tylko wydaje że stopy mnie bolą i tracę czucie w palcach. Jako dowód podawali że sam doszedłem i że potrafię wspiąć się na palcach.

    • 0 0

    • Problemy ze stopami mogą bardzo dokuczyć. Najlepiej znaleźć przyczynę i odpowiednie buty dla siebie. Ja znalazłam takie z firmy DrLeon i od dłuższego czasu tylko tam kupuję

      • 0 0

  • odpowiednie buty

    U mnie ból stóp skończył się dopiero jak kupiłam sobie do pracy klapki z drleon.pl. Pracuję jako fryzjerka więc cały dzień na nogach

    • 0 0

  • akupresura

    W internecie można kupić świetne maty do masażu stóp. Ja wprawdzie nie mam do stóp a ogólną do akupresury całego ciała (layzzzy). codzienne lub prawie codzienne automasaże to najlepsze co można sobie zafundować. kilka minut pozwala zwalczyć stres i nerwy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane