Wiadomości

stat

Zrób cytologię i nie daj się zaskoczyć rakowi szyjki macicy. Nowy projekt Szpitala Copernicus

Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy.
Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. fot. 123rf.com

"Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię" - to hasło rozpoczętej właśnie, trzyletniej kampanii promującej profilaktykę raka szyjki, która przypomina mieszkankom Pomorza, że mogą korzystać z badań refundowanych przez NFZ. Twórcy kampanii - spółka Copernicus - chcą też uświadamiać pacjentki, że wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy można całkowicie wyleczyć. Zgłaszać się można już teraz, wypełniając formularz na stronie www.cytologia-pomorze.pl bądź kontaktując się telefonicznie.Jak często wykonujesz badanie cytologiczne?

przynajmniej raz w roku 43%
raz na dwa lata 22%
raz na trzy lata, bo taką częstotliwość zaleca Ministerstwo Zdrowia 12%
rzadziej niż raz na trzy lata 5%
badam się rzadko i nieregularnie 8%
nie badam się w ogóle 10%
zakończona Łącznie głosów: 552
Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstotliwości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 proc. gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium.

Cytologia może uratować życieRegularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy, a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Cytologia wykrywa też obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Choć badanie jest ogólnodostępne i bezpłatne (ministerialny program profilaktyki raka szyjki macicy obejmuje opieką kobiety w wieku 25-59 lat), wiele kobiet nadal nie widzi potrzeby regularnego poddawania się im. Z takim stanem rzeczy starają się walczyć organizatorzy licznych akcji edukacyjnych uświadamiając, że wczesne wykrycie raka szyjki macicy może uratować życie.

Plakat promujący akcję "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię". Autorką projektu jest Agnieszka Szczepaniak (PaplaLAla) - jedna z najbardziej znanych kobiet-
rysowniczek w Polsce.
Plakat promujący akcję "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię". Autorką projektu jest Agnieszka Szczepaniak (PaplaLAla) - jedna z najbardziej znanych kobiet- rysowniczek w Polsce. mat. prasowe

Edukacja, profilaktyka i bezpłatne badaniaDo walki z rakiem szyjki macicy włączył się również Copernicus Podmiot Leczniczy, przygotowując trzyletnią kampanię, promującą profilaktykę raka szyjki macicy wśród mieszkanek Pomorza.

- Naszym zadaniem jest zachęcenie pacjentek do wykonania badań - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus. - Z różnych, nieracjonalnych często przyczyn pacjenci obawiają się udziału w badaniach profilaktycznych. W Skandynawii profilaktyka jest zjawiskiem powszechnym. Ostatnio usłyszałem taką informację, że lekarze z Norwegii po to, żeby zobaczyć, jak wygląda prawdziwy rak piersi, muszą przyjechać np. do Polski. Tam takich nowotworów jest tak mało, że nie dochodzi do tak rozsianych i agresywnych postaci, w związku z czym lekarze szkolą się poza granicami, żeby mieć kontakt z zaawansowaną onkologią. W Polsce, niestety, mamy jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie - dodaje.

Nie czekaj z badaniem, aż wystąpią objawyAkcja zakłada działania edukacyjne w zakresie profilaktyki nowotworowej, zachęcające do regularnego poddawania się cytologii. Z rozbudowanej kampanii marketingowej kobiety dowiedzą się np. tego, że jeśli są w wieku 25-59 lat i w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ, takie badania mogą wykonać bezpłatnie. Podkreślone zostanie również, że na badania profilaktyczne powinny szczególnie zgłaszać się osoby zdrowe, u których żadne objawy chorobowe nie występują.

- Pacjentki mają takie wyobrażenie, że do lekarza czy lekarza ginekologa należy zwrócić się dopiero wtedy, kiedy zaobserwują u siebie jakieś niepokojące objawy - mówi Magdalena Wojtkiewicz, onkolog. - Nasze działania mają im uzmysłowić, że na badania profilaktyczne powinny się zgłaszać panie zdrowe, u których objawy chorobowe nie występują, ponieważ tylko wówczas jesteśmy w stanie wykryć stany przednowotworowe, które skutecznie można wyleczyć. Cytologia pozwala nam wykryć nowotwór, który nie daje żadnych objawów. Nawet wtedy, gdy jest tak mały, że nie da się go dostrzec gołym okiem - wyjaśnia.
Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Zobacz spot promujący akcję

Opinie (77) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje