Wiadomości

stat

Żonkile dla hospicjów. W Trójmieście zakwitną Pola Nadziei

Zobacz, jak przebiegała akcja "Pola Nadziei" w ubiegłym roku.

Już w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia, odbędzie się siódma odsłona akcji "Pola Nadziei", podczas której zbierane będą fundusze na rzecz podopiecznych pomorskich hospicjów. W programie występy orkiestry, koncerty, popisy taneczne oraz aukcje charytatywne. Symbolem wydarzenia tradycyjnie będą żonkile, których w tym roku przygotowano blisko 100 tys.Czy wspierasz akcje charytatywne?

tak, robię to regularnie 41%
tylko wtedy, kiedy coś szczególnie do mnie przemawia 56%
nigdy - nie widzę takiej potrzeby 3%
zakończona Łącznie głosów: 107
Hospicja, na których rzecz organizowane są Pola Nadziei na Pomorzu, każdego dnia opiekują się ponad 400 chorymi: dorosłymi i dziećmi. Pacjenci hospicjów to najczęściej osoby chorujące onkologicznie, zarówno dorośli, jak i dzieci. Otrzymują pomoc w placówkach stacjonarnych lub w opiece domowej. Zespoły hospicyjne: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, pracownicy socjalni, wolontariusze, odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne potrzeby podopiecznych, takie jak bliskość czy rozmowa.

Żonkile dla wspierających hospicjaPierwsze Pola Nadziei zakwitły w 1988 roku w szkockim Edynburgu. Inicjatorem tej niezwykłej akcji była Fundacja Marie Curie Cancer Care, pomagająca osobom zmagającym się z chorobami nowotworowymi. 19 lat temu, za sprawą krakowskiego hospicjum św. Łazarza, Pola Nadziei zakwitły w Polsce. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnokrajowego i obecnie organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

- Pola Nadziei to akcja pełna wigoru i pozytywnej energii. To wyjątkowa okazja, by docenić własne zdrowie, zrobić coś dobrego i przy tym spędzić przyjemnie czas - mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi gdańskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza. - Chcemy przekonać wszystkich do okazywania wrażliwości, zainteresowania i pomocy osobom z naszego otoczenia, które cierpią lub opiekują swoimi bliskimi w domach. Nie powinny być same. To trudny temat, ale musimy na nowo nauczyć się rozmawiać o przemijaniu, wspierać osoby niesamodzielne, bo ich wciąż przybywa. Pola Nadziei są coraz bardziej nam potrzebne - dodaje.
Symbolem Pól Nadziei są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki wrzucane do skarbonek. Podczas pomorskiej odsłony będą zbierane fundusze na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Pola Nadziei to nie tylko okazja ku temu, aby finansowo wesprzeć hospicja. To też możliwość przyjrzenia się, jak wygląda praca wolontariusza i dlaczego warto angażować się w tego rodzaju akcje społeczne.
Pola Nadziei to nie tylko okazja ku temu, aby finansowo wesprzeć hospicja. To też możliwość przyjrzenia się, jak wygląda praca wolontariusza i dlaczego warto angażować się w tego rodzaju akcje społeczne. fot. Arkadiusz Wegner

Sztafeta łącząca miastaW 2017 r. pomorskie hospicja zebrały w ten sposób 520 tys. złotych. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy zamierzają powalczyć o jeszcze większą szczodrość darczyńców, organizując dla nich szereg atrakcji.

Akcję rozpocznie tradycyjna sztafeta, symbolicznie łącząca miasta biorące udział w Polach Nadziei. Organizatorzy zachęcają także do powitania motocyklistów, którzy odwiedzą hospicja biorące udział w akcji.

Punkty przekazania flagi w sztafecie na trasie Puck-Gdynia-Sopot-Gdańsk:


Żonkilowa ParadaO godzinie 13.15 z ul. Podwale Staromiejskie zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku wyruszy Żonkilowa Parada z udziałem wolontariuszy i harcerzy, motocyklistów, zabytkowych samochodów, w tym żółtego Austina z 1920 r., a także dobrze znanego "ogórka" - autobusu Jelcz 043.

- Żonkilowa Parada z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Zależy nam, by przy okazji kwesty na rzecz naszych podopiecznych pokazać, że pomaganie ma różne formy, każda z nich daje wiele satysfakcji i pozytywnych emocji. Może być to towarzyszenie chorym i ich bliskim, ale też wręczenie datku czy udział w akcji, podczas której ubieramy się na żółto, tańczymy, gramy na bębnach i wspólnie powtarzamy: "Hospicjum to też Życie!" - mówi Anna Janowicz.
Na czele parady będą maszerowali Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, zespół
bębniarski pod przewodnictwem Sławka Rodrigueza Porębskiego TARABAN, a także szczudlarze Teatru Feta. Tradycyjnie, na zakończenie, uczestnicy parady zrobią sobie wspólne zdjęcie przy fontannie Neptuna.

Symbolem Pól Nadziei są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki wrzucane do skarbonek.
Symbolem Pól Nadziei są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki wrzucane do skarbonek. fot. 123rf.com

Koncerty, aukcje charytatywne i dodatkowe atrakcjeMieszkańcy Sopotu i Gdyni będą mieli okazję wesprzeć hospicja podczas dedykowanych Polom Nadziei wydarzeń muzycznych. W niedzielę 22 kwietnia o godzinie 13:30 w kościele św. Jerzego w Sopocie odbędzie się "Koncert pełen nadziei", a o godzinie 19 w kościele o.o. Franciszkanów w Gdyni wystąpi Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.

Na atrakcje związane z Polami Nadziei będzie można się natknąć w różnych instytucjach, które tego dnia będą gościły wolontariuszy, zorganizują minifestyny lub przekażą hospicjom część swojego dochodu. W Gdańsku w akcję włączają się m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Teatr Miniatura, Wyspa Skarbów gdańskiego Archipelagu Kultury, a także Galeria Metropolia i zoo, w których będą zorganizowane kąciki zabaw dla najmłodszych.

Do akcji w Gdańsku włącza się też 19 lokali gastronomicznych, które dochód z kawy i herbaty przekażą do puli zbiórki. Datki będzie można wrzucać także do charakterystycznych skarbonek. Lokale biorące udział w akcji będą oznaczone żonkilami i żółtymi balonami. Zobacz pełną listę lokali biorących udział w akcji Pola Nadziei.

Opinie (20) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje