• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W nocy z soboty na niedzielę zmiana czasu na letni

szym
25 marca 2023, godz. 09:00 
Opinie (249)
Letnia zmiana czasu ma "wydłużyć" dzień. Wiele osób narzeka, że zmiany czasu rozregulowują ich zegar biologiczny. Letnia zmiana czasu ma "wydłużyć" dzień. Wiele osób narzeka, że zmiany czasu rozregulowują ich zegar biologiczny.

W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca czas zimowy zmieni się na letni. O godzinie 2:00 czasu zimowego zegary będą wskazywać godzinę 3:00 czasu letniego.

Kiedy nie trzeba będzie zmieniać czasu? Trwa debataOdczuwasz zmianę czasu z zimowego na letni?

W Polsce zmiana czasu dwa razy w ciągu roku odbywa się regularnie od ponad 30 lat. Podział na czas letni i zimowy obowiązuje także w innych państwach Unii Europejskiej, choć od kilku lat toczy się debata na temat odejścia od praktyki podziału czasu w ciągu roku.

Co do zasady, zmiana czasu ma służyć oszczędności energii elektrycznej oraz dopasowaniu aktywności ludzi do światła dziennego. Faktycznie jednak z większości badań wynika, że przestawianie wskazówek nie ma większego wpływu na oszczędność energii przy rosnącej wydajności źródeł.

Zmiana czasu ma negatywne skutki na organizmZdaniem naukowców, zmiana czasu z zimowego na letni (i na odwrót), może negatywnie wpływać na organizm. Wiele osób zwraca uwagę na rozregulowanie tzw. wewnętrznego zegara.

Problemy ze snem mogą trwać nawet kilka tygodni i przekładać się na spadek koncentracji, obniżoną efektywność w czasie dnia czy rozdrażnienie.Zmianę czasu mogą odczuwać przede wszystkim osoby zmagające się z bezsennością oraz przewlekłymi chorobami.

Z soboty na niedzielę przesuwamy godzinę do przodu. Jak to wpłynie na komunikację?Przestawienie zegarków wprowadza również tymczasowe komplikacje w innych dziedzinach życia - transporcie, logistyce czy systemach informatycznych. Organizatorzy transportu w Trójmieście zapowiadają już, że każdy, kto w noc "przesuwania wskazówek" zegara będzie chciał skorzystać z komunikacji miejskiej, powinien wziąć pod uwagę przerwę i zmiany w kursowaniu autobusów między godziną 2 a 3 w nocy.Bieżące zmiany w rozkładach można sprawdzić za pośrednictwem portalu Trojmiasto.pl.

Bieżące rozkłady autobusów, trolejbusów, tramwajów i pociągów

szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (249)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatna szkoła rodzenia dla kobiet w ciąży z Ukrainy

badania, konsultacje

Grupa wsparcia dla osób z niepłodnością

spotkanie, spotkanie

Konferencja Farmacji Szpitalnej

konferencja

Najczęściej czytane