• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zespół cieśni nadgarstka problemem pokolenia klawiatury

Wioleta Stolarska
6 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Zespół cieśni nadgarstka to coraz bardziej powszechny problem, dotykający wielu osób. Niestety może prowadzić od zaniku mięśni i wyraźnie zmniejszonej sprawności manualnej dłoni. Zespół cieśni nadgarstka to coraz bardziej powszechny problem, dotykający wielu osób. Niestety może prowadzić od zaniku mięśni i wyraźnie zmniejszonej sprawności manualnej dłoni.

Najpierw pojawia się ból związany z utrzymywaniem dłoni przez dłuższy czas w jednej pozycji, później nocne drętwienie palców i nadgarstka - lekarze alarmują - coraz więcej osób cierpi na dolegliwości zwane zespołem cieśni nadgarstka. To problem, który powoduje m.in. długotrwała praca przy komputerze. Kto jest narażony na to schorzenie i jak radzić sobie z nim radzić?



Czy w trakcie lub po pracy odczywasz ból dłoni, nadgarstków?

Zespół cieśni nadgarstka to coraz bardziej powszechny problem, dotyczący wielu osób. Niestety może prowadzić od zaniku mięśni i wyraźnie zmniejszonej sprawności manualnej dłoni. Przyczyn powstawania zespołu kanału nadgarstka może być wiele.

- Wśród stanów sprzyjających występowaniu tej dolegliwości są choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, choroby endokrynne. Przyczyną obrzęku, który prowadzi do cieśni nadgarstka może być również uraz lub zmiany zwyrodnieniowe, które tworzą się w obrębie stawu - wyjaśnia dr n. med. Paweł Król, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Medyczna Gdynia.
- Jest to choroba, na którą mogą skarżyć się osoby w nadmiarze eksploatujące ręce. Wymuszają jakąś pozycję w dłuższym czasie i właśnie w taki sposób tworzą się mikrourazy, które z kolei przeradzają się w stany zapalne i obrzęk - te stwarzają zmniejszenie powierzchni w kanale nadgarstka i przez to coraz mocniej uciskany jest nerw - mówi mgr fizjoterapii Agata Latecka z Yasumi Instytutu Zdrowia i Urody.
Jak podkreśla, choroba ta ma dwie cechy - jest przewlekła i postępująca. Jej objawy nasilają się z czasem, a zmiany w samym nerwie - początkowo przejściowe - stają się nieodwracalne.

Od bólu palców do zaniku czucia



W początkowym stadium osoba, która cierpi na cieśń nadgarstka odczuwa mrowienie w obrębie nadgarstka, kciuka, palca wskazującego, palca środkowego, połowy palca serdecznego, może pojawić się też ból, który promieniuje do łokcia i stawu ramiennego. W następnym stadium ból staje się uciążliwy do tego stopnia, że często wybudza nas w nocy. Dochodzi do osłabienia siły mięśni w palcach.

- Chory zaczyna mieć problemy z wykonywaniem precyzyjnych czynności, jak np. zapięcie guzików koszuli, ręka zaczyna mocno drętwieć np. przy trzymaniu telefonu podczas rozmowy, słabnie nam siła rąk, widzimy to przy chwytaniu przedmiotów, nawet jeśli nie są one ciężkie. Objawy te odczuwane są znacznie mocniej podczas uniesienia ręki objętej chorobą do góry oraz podczas wykonywania czynności, w której nadgarstek jest zgięty - wyjaśnia Latecka.
Problem dotyczyć może osób w każdym wieku przeciążających palce i nadgarstki, głównie są to pracownicy biurowi, krawcowe, pracownicy fizyczni czy sportowcy. Coraz częściej chorują studenci i matki, które wiele razy dziennie podnoszą swoje dziecko. Jednak największą grupę ryzyka stanowią osoby pracujące codziennie przy komputerze. A takich wraz z postępem technologicznym jest coraz więcej.

- Pokolenie klawiatury to głównie osoby w średnim wieku, pracownicy biurowi, stale związani z klawiaturą komputera. Należy wspomnieć też o rowerzystach, którzy dominują na naszych ulicach, przy nieprawidłowym dopasowaniu kierownicy również oni narażeni są na to schorzenie. Nową grupą chorych są również stylistki paznokcia, makijażystki, fryzjerki czyli zawody związane z pracą w tzw. wymuszonej pozycji nadgarstka i ręki - dodaje dr n. med. Paweł Król, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Jak zbadać dłonie?



Choroba zazwyczaj pojawia się nagle, bez konkretnego urazu, który zapamiętałby pacjent, dlatego tak trudno zrozumieć, że przyczyniły się do tego lata pracy. Jak sprawdzić, czy jesteśmy narażeni na zespół cieśni nadgarstka?

- Możemy zastosować test Phalena - to maksymalne zgięcie nadgarstków, przy którym odczuwany jest ból, mrowienie, drętwienie jeśli staw objęty jest chorobą, oraz test Tinela - pukanie w nerw pośrodkowy na wysokości kanału nadgarstka. W przypadku choroby wystąpi drętwienie w palcach u dłoni - mówi Agata Latecka.
Przekonuje jednak, że testy nakreślają nam jedynie, że może to być cieśń nadgarstka, ale 100-procentową diagnozę odczytamy z badań takich jak: elektromiografia, usg i rezonans magnetyczny.

Kiedy fizjoterapia, a kiedy operacja?



Często pacjenci bagatelizują bardzo długo sprawę, uznając, że przyczyną ich dolegliwości jest zła pozycja podczas snu, reumatyzm albo przeciążenie ręki na skutek podniesienia czegoś ciężkiego.

Jeżeli lekarz podczas wizyty potwierdzi zespół cieśni nadgarstka, może początkowo zalecić fizykoterapię oraz noszenie opaski elastycznej. Dolegliwości bólowe łagodzą również ultradźwięki, laser, krioterapia czy jonoforeza. Lekarz może również zalecić miejscowo iniekcję z kortyzonu.

- Leczenie zachowawcze przynosi zwykle dobre efekty, jednak jeśli u chorego występują mocne osłabienie mięśniowe oraz znaczne upośledzenie ruchomości kończyny górnej, mocna bolesność - sytuacja ta wskazuje na bardzo ciężki stopień cieśni nadgarstka. Bywa również i tak, że przy leczeniu zachowawczym nie widzimy efektów i wtedy ważne jest również, by zdecydować się na zabieg operacyjny. Aby złagodzić ból przy cieśni nadgarstka możemy udać się na zabiegi fizykalne takie jak ultradźwięki, laser, krioterapię, jonoforezę. Zabiegami będziemy działać przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, regeneracyjnie - dodaje fizjoterapeutka.
W większości przypadków nie poprawiają one sytuacji na stałe, więc wcześniej czy później trzeba podjąć decyzję o operacji, czyli odbarczeniu uciśniętego nerwu.

- Leczenie operacyjne polega na dekompresji, czyli uwolnieniu nerwu pośrodkowego na wysokości kanału nadgarstka z ucisku otaczających go tkanek głównie więzadła poprzecznego nadgarstka. Zabieg jest krótki, może być przeprowadzany w znieczuleniu przewodowym (czyli znieczulona jest tylko operowana kończyna) lub w krótkim ogólnym. Zabiegi takie przeprowadza się w trybie jednodniowych - wyjaśnia specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Okres rekonwalescencji w zależności od wykonywanego zawodu trwa od czterech do sześciu tygodni.

Miejsca

Opinie (54) 3 zablokowane

  • Informacje

    Przydatne informacje, dobrze jest wiedzieć, że nie można bagatelizowac dolegliwości, tylko udać się do specjalisty.

    • 2 0

  • zaczynał mnie boleć nadgarstek

    od nadmiaru komputera oczywiście. zmniejszyć ilości pracy sie nie da, ale podkładka pod mysz z wkladką żelową pomaga. ale nie taka, co sama po pół roku wypływa, a pod nią kawałek plastiku. polecam fellowes. nadgarstek nie wisi, tylko ma podparcie

    • 0 0

  • Miałem zespół cieśni nadgarstka obustronny... (1)

    nie jest to ani fajne ani przyjemne...
    pobudki w nocy z bólem i odrętwieniem dłoni, dłonie otwierające się samoczynnie tzn brak możliwości utrzymania pięści w zacisku przez dłuższy czas, brak siły w dłoniach np. kłopot z odkręceniem nakrętki z butelki czy nawet wypadający z dłoni widelec w czasie posiłku, po strach z jazdy samochodem (brak możliwości utrzymania kierownicy w dłoniach).

    W moim przypadku nie obyło się bez zabiegów chirurgicznych.
    Od zabiegów minęło już parę długich lat ale mówiąc szczerze, zabiegi nie dają 100% powrotu dłoni do zdrowia.
    Umożliwiają funkcjonowanie i możliwość pracy ale moje ukochane zajęcie typu prace precyzyjne drobnymi narzędziami już nie jestem w stanie tego robić.
    Dłuższe trzymanie drobnych przedmiotów, śrubokręt precyzyjny np.. sprawia kłopot.

    Jeśli chodzi o Pomorskie to polecam szpital w Kościerzynie. Tam robią zabieg cieśni jak należy a i opieka jest lepsza niż w niejednym szpitalu np w Gdańsku.

    Nie bagatelizujcie drętwienia dłoni, walczcie z tą przypadłością szybciej :)

    Zdrówka dla wszystkich

    • 6 0

    • Co robiłeś, że się nabawieś tej choroby?

      • 0 0

  • 3 tygodnie po zabiegu cieśni nadgarstka.

    Witam, ciekawy artykuł który warto miec na uawdze w piatek miną 3 tygodnie od kiedy miałam zabieg cieśni nadgarstka nie odczuwam żadnych dolegliwości wiadomo przez jakiś czas rękę trzeba oszczędzać. Po zabiegu ręka nie boli zabieg jest szybki bezbolesny trwa około 20 minut po godzinie wychodzi się do domu przychodnia na dąbrowej szpital jednego dnia rewelacja polecam, nie warto bagatelizować drętwienia ręki, przez ładnych kilka miesięcy miałam problem z drętwieniem palców ręki pobudka o 5:00 rano , notorycznie wypadające z reki przedmioty masakra słuchajmy swojego organizmu. Nie jest to dolegliwosc związana tylko z pracą przy komputerze.
    Na zabieg czekalam 15 miesięcy ale nie wiadomo kiedy ten czas minął. Jestem bardzo szczęśliwa bo nie mam juz problemu wymienionymi dolegliwościami. Pozdrawiam miłego dnia

    • 1 0

  • Ciekawe kiedy nastąpi wysyp dolegliwości odsmartfonowych (1)

    • 6 0

    • Już są.

      Zespół karku smartfonowego,albo "techniczna szyja" albo esemsowa szyja, smartfonowa twarz, podwójny podbródek i wyraźnie zarysowane bruzdy marionetkowe, zapalenie ścięgien poruszających kciuk i zespół cieśni nadgarstka - to najczęstsze dolegliwości użytkowników smartfonów, którzy spędzają ze swoim urządzeniem całe godziny w nieodpowiedniej pozycji ciała.

      • 1 0

  • Z operacją jest różnie... (1)

    Ja się zdecydowałam i po pół roku problem wrócił i to nasilony... Ponoć dość często się to zdarza. Mnie uratowała fala uderzeniowa, jakbym wiedziała wcześniej to w ogóle nie robiłabym tej operacji...

    • 0 0

    • Mi ESWT pomógł w łokciu tenisisty

      • 1 0

  • zespół cieśni to nie tylko nadgarstki

    ja miałam w łokciu, a można mieć w nogach i nawet po operacji nie ma się już tak dobrej władzy jak przed cieśnią.

    • 0 0

  • Dziekuje (2)

    Moje życia stało się lepsze całe szczęście że wybrałem pracę na koparce i jako monter sanitarny tutaj nadgarstków nie uzywam

    • 0 3

    • Artykuł mnie nie dotyczy, więc jest bez sensu.

      Proszę pisać tylko takie artykuły, które mnie dotyczą.

      • 0 0

    • Głowy też nie jak widać

      • 0 0

  • Zespół....

    Najważniejsze jest podparcie ręki już od łokcia do myszki od kompa. W chwili, gdy i mnie ten ból dopadł, wystarczyło, że poprzestawialam klawiaturę, myszkę i lepiej podparlam rękę. Czas zrobił swoje. Problem minął już dawnoooo.

    • 0 0

  • Najskuteczniejsza jest terapia powieziowa

    Fizykoterapia przynosi tylko czasem poprawę, dużo większą skuteczność wykazuje terapia powięziowa, szukajcie dobrych terapeutów z dobrymi opiniami, pasjonatów którzy się szkolą, a najlepiej sami też są nauczycielami. Zabieg często daje tylko chwilową poprawę, później blizna nasila problem, bo ona także uciska na nerw! Warto sprawdzić Integrację Strukturalną.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane