• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zespół cieśni nadgarstka: jak zapobiegać, jak leczyć?

Ilona Raczyńska
26 lutego 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania. Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania.

Nieprzyjemne mrowienie dłoni, skurcze w trakcie pracy, drętwienie palców podczas prowadzenia samochodu, problemy z chwytaniem, a w efekcie upuszczanie przedmiotów. Takie objawy mogą być przyczyną przewlekłej dolegliwości - zespołu cieśni nadgarstka, czyli CTS.Czy podczas pracy miewasz bóle w okolicach nadgarstka?

- Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn - mówi Marcin Goczewski, specjalista USG z przychodni Sono-Expert. - Predysponowane do występowania objawów chorobowych są osoby pracujące na komputerze, piszące, grające na instrumentach muzycznych.

Tu znajdziesz trójmiejskie gabinety chirurgiczne.

Ta choroba cywilizacyjna powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania. Wskutek powtarzalnych ruchów ręki, np. podczas pracy fizycznej lub przy komputerze, dochodzi do zmian chorobowych i przeciążeniowych, a w konsekwencji do ucisku na nerw i jego dysfunkcji.

- Powoduje to wystąpienie objawów klinicznych: drętwienia palców zaopatrywanych przez nerw pośrodkowy (kciuk, wskaziciel, palec środkowy i połowa palca serdecznego), dolegliwości bólowych ręki często promieniujących na przedramię - mówi Jarosław Kabuła, ortopeda, chirurg ręki z Rehasport Clinic. - Za charakterystyczne dla tego zespołu uważa się incydenty bólowe pojawiające się w nocy lub bardzo wczesnym rankiem, uniemożliwiające osobie chorej wysypanie się. W dalszym przebiegu choroby dochodzi do obniżenia czucia na opuszkach palców, co upośledza chwyty precyzyjne - trudno pozapinać guziki koszuli, zebrać drobne z lady, nawlec igłę. Spada także wydolność mięśni ręki (kłopoty z dłuższą pracą precyzyjną, np. obieranie ziemniaków, dłuższa rozmowa przez telefon - konieczność przekładania przedmiotu z ręki do ręki, opuszczania kończyny w dół). Zazwyczaj dopiero w zaawansowanych postaciach dochodzi do zaników mięśni kłębu kciuka i upośledzenia jego opozycji.

Przyczyną wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka mogą być także sytuacje zatrzymujące wodę w organizmie, prowadzące do obrzęków, np. ciąża, menopauza, niedoczynność tarczycy czy zapalenie stawów albo cukrzyca.

Jeśli objawy trwają od dłuższego czasu i są bardzo dokuczliwe, a badania potwierdzą postępujące zmiany chorobowe, wówczas chirurg przeprowadza operację otwarcia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

-Zabieg polega na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających od strony dłoniowej kanał nadgarstka, aby przez to zmniejszyć ucisk na nerw - tłumaczy Jarosław Jankowski, specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii Clinica Medica, gdzie takich zabiegów wykonuje się kilka tygodniowo. - Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji. Zabieg ten nie naprawia samego zmienionego chorobowo nerwu, lecz umożliwia jego wyleczenie.

Ale operacja wcale nie musi być koniecznością. Po jednorazowym przeforsowaniu ręki i pierwszych dolegliwościach skuteczny może okazać się po prostu odpoczynek dla ręki i fizjoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. Pomocny jest także usztywniacz, który utrzymuje nadgarstek w neutralnej pozycji podczas pracy w dzień lub w trakcie snu. Nie należy jednak nosić go zbyt często w dzień, aby nie doprowadzić do zaniku mięśni ręki.

- W początkowym okresie można stosować zabiegi fizykoterapeutyczne i rehabilitacyjne oraz leczenie farmakologiczne przeciwzapalne i przeciwbólowe, które spowalniają postępowanie procesu chorobowego - wyjaśnia Jarosław Jankowski.

Szukasz gabinetu ortopedycznego? Skorzystaj z naszego katalogu.

Do specjalisty warto udać się, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy. Wczesna reakcja oraz odpowiednio postawiona diagnoza to bardzo ważna kwestia w tym schorzeniu. Bo w przypadku nieleczonego cts, bądź przedłużania terapii zachowawczej przy postępujących objawach może dojść do nieodwracalnego obumarcia nerwu.

- W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do zaników mięśni kłębu kciuka - ich odbudowa nawet po zabiegu nie zawsze się udaje - dodaje Jarosław Kabuła. - Nawet po zabiegu operacyjnym siła chwytu często jest słabsza niż przed rozpoczęciem się schorzenia.

Jak zapobiegać?
Bardzo ważna jest profilaktyka przeciążania nadgarstka. Warto zwrócić uwagę na:
- obserwowanie i korygowanie biomechaniki swojego ciała
- używanie ergonomicznej klawiatury
- podpieranie nadgarstków na wygodnej podkładce podczas pracy myszką komputerową
- przerwy w pisaniu na klawiaturze lub długopisem
- natychmiastowe przerywanie czynności, które sprawiają ból
- pracę naprzemiennie prawą i lewą ręką w trakcie wykonywania powtarzalnych czynności
- utrzymanie prawidłowej postawy ciała
- nieobciążanie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, ramion, szyi
- trzymanie łokci blisko tułowia
- utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Miejsca

Opinie (73) ponad 10 zablokowanych

 • autorka z góry zaklada ze jak sie leczyc to tylko prywatnie bo do ortopedy czy chirurga

  to czas oczekiwania 1 miesiąc minimum:) pod warunkiem że się dostanie skierowanie bo NFZ karci lekarzy co je wydaja!!Jeszcze na początku kadencji Donaldinia takie porady były normalne dzisiaj są niewykonalne bez kosztownej wizyty prywatnej!Dzieki Donaldiono też mamy coraz wiecej takich przypadków bo skoro przemysł zamienia sie w szklano betonowe klocki dla bezmyślnych szczurów to i potem mają problemy.

  • 18 7

 • Mama miała taki zabieg.. koszt ok 2800...

  dokładnie nie pamietam bo to ze da lata temu było...
  Teraz czeka ja ponownie.. bo to sie co kilka lat odnawia...
  Po prostu Mama odkłada co miesiąc na leczenie... bo z NFZtu.... to można od razu do trumny trafić

  • 19 9

 • NFZ

  Moja ciocia też była operowana-bez problemu z NFZtu:) Także nie jest tak źle;)

  • 9 0

 • trzeba ćwiczyć nadgarstki :D

  • 14 8

 • Koleżanka miała zabieg - w ramach NFZ

  zadowolona jest

  • 6 1

 • Cieśń nadgarstka

  Największą cieśń mam wtedy kiedy odbieram pensję 1200zł !!!!

  • 41 4

 • ///

  Mam ciesn nadgarstka w obu dloniach . Lewa byla operowana 7 lat temu i poprawy nie ma zadnej . Z druga nie ide . Czy po zabiegu , czy bez bol jest taki sam , czucia nie ma i przez to tluklam wszystko . Wymienilam na plastiki i po klopocie :-) Oczywiscie to nie jest wyjscie , ale jak mam przechodzic bol po zabiegu i nie miec z tego nic to niech boli . Mozna sie przyzwyczaic ...

  • 7 7

 • najważniejsze to nie stawiać sobie diagnozy przez Internet

  bo drętwienie palców u rąk może też być objawem problemów z kręgosłupem.

  • 15 2

 • :-)

  Ale jestes sfrustrowany ( ana ) . A moze Ty masz za duzo ruchu ? A poza tym ruch nie ma nic wspolnego z zachorowalnoscia na ciesn nadgarstka :-)

  • 3 0

 • chirurgom sie to oplaca

  Bo to zabieg na którym można od NFZ dobrze zarobić. Sama miałam taki zabieg w kwidzynie, okazało się że nie był on mi potrzebny !!! Żaden lekarz nawet nie zrobił mi fachowo przewodnictwa!!! Choć byłam się upewnić przed operacją u prof. Nyki, to tylko wydalam 200 zł za wizytę i usłyszałam że skoro dr Mazurek powiedział że trzeba to trzeba!!!! Po roku w Warszawie usłyszałam że było to niepotrzebne od czołowych lekarzy neurologow.

  • 10 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Anemia w ciąży. Warsztaty z dietetykiem

wykład, warsztaty, konsultacje

Bezpłatne wizyty u ginekologa

badania

Konferencja IMPLANTY 2023

konferencja

Najczęściej czytane