Mała Iza trafi do rodziny zastępczej. Sąd wydał postanowienie

Kończy się przymusowa hospitalizacja dwumiesięcznej Izy. Już niebawem trafi do rodziny zastępczej.
Kończy się przymusowa hospitalizacja dwumiesięcznej Izy. Już niebawem trafi do rodziny zastępczej. fot. Ivan Volozhanin/123rf.com

Dzień po publikacji naszego artykułu, Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku wydał decyzję, na mocy której dwumiesięczna Izabela, mieszkająca od chwili narodzin na oddziale szpitalnym, będzie mogła trafić do rodziny zastępczej. MOPR i pracownicy szpitala nie kryją radości, ale sprawy nie skomentują, bo dla nich liczy się wyłącznie dobro dziecka.Czy zwracałe(a)ś się kiedyś do mediów z prośbą o pomoc w jakiejkolwiek sprawie?

Zobacz wyniki (968)
Izabela urodziła się 2 maja br. Jako że mama nie mogła sprawować nad nią opieki, sprawą znalezienia nowych opiekunów niezwłocznie zajął się gdański MOPR. Aby jednak móc przekazać dziecko wyznaczonej rodzinie zastępczej, potrzebna była decyzja sądu.

Do chwili jej wydania dziewczynka zmuszona była przebywać na Oddziale Patologii Wieku Niemowlęcego, choć wcale nie była chora. I mimo tego, że od dawna wyznaczono rodzinę, która miałaby sprawować nad nią pieczę zastępczą.

Sąd nie kwapił się jednak z wydaniem postanowienia. Wczoraj, 9 lipca napisaliśmy, że sędzia referent 5 czerwca br. wydała postanowienie o wszczęciu sprawy z urzędu oraz zleciła wywiady kuratora sądowego pod dwoma znanymi adresami zamieszkania matki oraz o poinformowaniu kliniki, że sytuacja dziecka uniemożliwia ustanowienie opieki prawnej.

Zdrowe dziecko jest od 2 miesięcy w szpitalu. Sprawa utknęła w sądzieFinał historii okazał się szczęśliwy. W środę 10 lipca, dzień po publikacji naszego artykułu na ten temat, sąd wydał postanowienie, na mocy którego dziewczynka będzie mogła zakończyć przymusową hospitalizację.

- Postanowieniem z dnia 10 lipca 2019 r. zarządzono umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej wskazanej przez MOPR. Postanowienie zostało doręczone do MOPR w Gdańsku celem wykonania - poinformował sędzia Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Otrzymaliśmy również szczegółowe wyjaśnienie działań, jakie podejmował sąd od chwili narodzin dziewczynki.

- W dniu 5 czerwca 2019 r. Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku wszczął z urzędu postępowanie w przedmiocie uregulowania opieki nad dzieckiem - informuje rzecznik sądu. - Z uwagi na częściowe ubezwłasnowolnienie matki dziecka, koniecznym było przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez kuratora sądowego, uzyskanie informacji od samego kuratora częściowo ubezwłasnowolnionej matki celem ustalenia, czy posiada ona jakiejkolwiek faktyczne możliwość sprawowania opieki nad nim oraz czy możliwym jest powierzenie opieki nad nim innym członkom rodziny. W tego rodzaju sytuacjach ważnym jest, aby w miarę możliwości nie pozbawiać dziecka prawa do dorastania w spokrewnionym, rodzinnym środowisku i nie prowadzić do zerwania z nim więzi. W dniu 24 czerwca 2019 r. MOPR wskazał Sądowi kandydatów na rodzinę zastępczą. Wywiad środowiskowy zawodowego kuratora został przedłożony w dniu 8 lipca 2019 r. Natomiast dzisiaj, w dniu 10 lipca 2019 r., wpłynęła informacja od kuratora częściowo ubezwłasnowolnionej matki. Sąd rodzinny dopiero teraz, w dniu 10 lipca 2019 r., uzyskał wszystkie potrzebne informacje dotyczące środowiska rodzinnego dziecka, które pozwoliły na podjęcie decyzji w przedmiocie bieżącej nad nim opieki. Z akt sprawy wynika, iż wprawdzie matka dziecka odwiedza je, jednakże nie jest w stanie sprawować opieki faktycznej nad nim, jak również brak jest osób spokrewnionych z dzieckiem, które mogłyby przejąć nad nim opiekę. Postanowieniem z dnia 10 lipca 2019 r. zarządzono umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej wskazanej przez MOPR. Postanowienie zostało doręczone do MOPR w Gdańsku celem wykonania.
MOPR i pracownicy szpitala, którzy od chwili narodzin opiekowali się dziewczynką, nie kryją radości z takiego rozwiązania sprawy, ale nie zamierzają jej komentować. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, dziewczynka trafi do rodziny zastępczej prawdopodobnie już jutro.

Opinie (83) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Brawo, w końcu...

  ...ruszyli głowami i siedzeniami sędziowie i asystenci. Czasem wystarczy włączyć myślenie :) .

  • 152 8

 • Pani Ewo

  Dziękujemy za artykuł który poruszył serca i sprawa małej Izuni nagle " się ruszyla" . Proszę dalej pisać nam o takich sprawach, widać to skuteczna metoda na zmiany w tym naszym dziwnym kraju.

  • 202 5

 • Jak trwoga to do mediów.

  Załatwianie spraw w XXI wieku... Popieram nagłaśnianie takich spraw na portalu, dobra robota dziennikarze. Przeraża mnie potrzeba takiego działania, aby urzędnik państwowy zabrał się do swojej pracy.

  • 207 9

 • Wolne sądy.

  • 83 10

 • Sądy w Polsce to tragedia.

  • 167 9

 • Polskie sądy to patologia

  • 116 7

 • O takie sądy skakaliśmy

  • 82 19

 • :)

  No w koncu ...tyle zachodu ...zdrowka dla malutkiej i duzo milosci :) super wiadomosc

  • 80 1

 • a ojcec dlaczego nie jest pod kontrolą kuratora.

  Sąd nie wspomniał o roli wychowawczej ojca dziecka ,gdzie on jest dlaczego kurator nie ma kontaktu z biologicznym ojcem .pewnie nastepną kobietą się zajmuje i płodzi jak ogier następne niechciane dzieci bez obowiązku rodzicielskiego. W tym przeklętym kraju patologia ma się dobrze nie muszą wychowywać tylko produkcja dzieci pod wpływem alkoholu w konkubinacie ma się dobrze , a nieszczęśliwe dziś dzieci powtórzą to po klku latach kopiowanie życia trwa nadal.

  • 106 13

 • Sxkoda dziecka.

  Przecież pracownicy szpitala choćby chcieli nie są w stanie zajmować się zdrowym dzieckiem, które potrzebuje głównie bliskości i uwagi. Mam nadzieję, Iza szybko nadrobi ten zapewne stracony dla jej rozwoju czas.

  • 48 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Grupa wsparcia dla młodych mam
Grupa wsparcia dla młodych mam
spotkanie, konsultacje
g. 10:00
Gdańsk, Psycholog, Seksuolog, A. Gurzyńska
Połącz umysł i ciało
Połącz umysł i ciało
joga
lut 2
środa, g. 17:30
Gdańsk, Helse Medica Sp. z o.o.
Rehabilitacja kregosłupa jogą
Rehabilitacja kregosłupa jogą
joga
g. 17:30
Gdańsk, Helse Medica Sp. z o.o

Najczęściej czytane