• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zdrowe oczy zawsze w cenie

31 maja 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Wraz z postępem technicznym i rozwojem cywilizacji zmieniają się warunki w których żyjemy. Zmiany dotyczą nie tylko sfery prywatnej ale i zawodowej. Znacznie więcej czasu przebywamy przed monitorami komputerów i telewizorów. Nie pozostaje to bez wpływu na wzrok.Nasze oczy stale są bardziej przemęczone codzienną intensywną pracą.

O tym jak pielęgnować wzrok, na co szczególnie zwracać uwagę i kiedy bezwzględnie udać się do lekarza opowiada dr Beata Rachlewicz, okulista z Centrum Zdrowia ETER-MED w Gdańsku.

- Postęp cywilizacyjny oprócz wielu dobrodziejstw, niesie też pewne zagrożenia - mówi Beata Rachlewicz. - Przybywa osób z wadami wzroku. Praca w sztucznym oświetleniu, klimatyzowanych pomieszczeniach powoduje, że oczy są zmęczone.Jednym z częstych objawów jest tzw."suche oko". Dodatkowo zanieczyszczenie środowiska,znaczna chemizacja otoczenia oraz pożywienia wpływają na rozwój alergii, która dotyka też narząd wzroku. Także choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy choroba nadciśnieniowa, w dłuższej perspektywie mają negatywny wpływ na nasze oczy.

Współczesna praca zawodowa opiera się najczęściej na pracy przy komputerze. Niejednokrotnie również po powrocie do domu dla relaksu siadamy przed monitorem.

- Ogromna popularność komputerów ma niewątpliwie wpływ na kondycję naszego układu wzrokowego - opowiada Beata Rachlewicz. - Praca przy komputerze związana jest m.in. z nieustanną adaptacją siatkówki do różnych poziomów oświetlenia. Monitory ekranowe wytwarzają ciepło, które ma wpływ na zwiększenie suchości powietrza. Przebywając przed monitorem skupiamy uwagę, rzadziej mrugamy, co zwiększa "suchość" oka. Dlatego warto odpowiednio zadbać o swoje miejsce pracy.

Jeśli pracujemy przy komputerze zwróćmy uwagę na kilka szczegółów. Ważna jest jakość monitorów, stosowanie filtrów polaryzacyjnych oraz ustawienie komputerów tak, aby redukować odbicia od źródeł światła. Dobrze, gdy okno nie jest ani przed, ani za ekranem monitora. W pomieszczeniach okna powinny być zaopatrzone w zasłony lub pionowe żaluzje.

- Jeśli pracujemy przy komputerze zwróćmy uwagę na kilka szczegółów. Ważna jest jakość monitorów, stosowanie filtrów polaryzacyjnych oraz ustawienie komputerów tak, aby redukować odbicia żródeł światła. Dobrze, gdy okno nie jest ani przed, ani za ekranem monitora. W pomieszczeniach okna powinny być zaopatrzone w zasłony lub pionowe żaluzje. - mówi Beata Rachlewicz. - Organizując sobie stanowisko pracy starajmy się, aby obserwowane powierzchnie (tj. klawiatura, ekran monitora, dokumenty) były usytuowane w stosunku do naszych oczu mniej więcej w równej odległości. Starajmy się często wietrzyć pomieszczenia, otaczać roślinami, robić przerwy w pracy wzrokowej (zaleca się przerwy 15 minutowe po każdych 2 godzinach pracy, a przy wielogodzinnym cyklu pracy przerwy 10 minutowe po każdej godzinie).

Nawet jeśli stworzymy sobie idealne warunki pracy nie uchroni to nas przed regularnymi wizytami u okulisty.

- Częstotliwość badania wzroku zależy od wielu czynników m. in od wieku, chorób współistniejących, niektórych przyjmowanych leków czy chorób oczu występujących w rodzinie - mówi Beata Rachlewicz. - Zawsze należy się zgłosić do okulisty, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy związane ze wzrokiem. Częstą dolegliwością jest tzw. zespół suchego oka. Oko jest zaczerwienione, pacjent odczuwa suchość, pieczenie,uczucie ciała obcego, kłucie w oku, nadwrażliwość na światło. Najczęściej cierpią ludzie pracujący w pomieszczeniach klimatyzowanych, silnie wentylowanych (np. centra handlowe, biura), dużo przebywający przed ekranem komputera czy telewizora..

Brak korekcji wad wzroku prowadzi do zmęczenia,podrażnienia spojówek, światłowstrętu, łzawienia. Często tym objawom towarzyszą bóle głowy.

- Pracując w niekorzystnych warunkach starajmy się nawilżać nasze oczy - mówi Beata Rachlewicz. - Istnieje duży wybór "sztucznych łez" w aptekach, większość dostępna jest bez recepty. Kupując okulary do pracy przy komputerze starajmy się je dobierać do pracy w dalszej odległości niż do " zwykłego czytania" tj. na odległość ok. 50-70 cm. Dobrze, gdy soczewki są zaopatrzone w powłokę antyrefleksyjną. Nie stosujmy szkieł przyciemnianych, które zmniejszają kontrast ekranu i jego czytelność. Pamiętajmy, aby nie kupować przypadkowych okularów na bazarach, bez konsultacji okulistycznej. Często wady wzroku nie występują symetrycznie i korygując wadę wzroku identycznymi soczewkami dla każdego oka możemy zaszkodzić a nie pomóc naszym oczom.

Najczęstsze choroby:
Wady refrakcji:
Nadwzroczność - przedmioty położone bliżej możemy widzieć nieostro. Objawy zależą od wieku i wielkości wady. Małe dzieci mają zwykle nadwzroczne oczy, gdy oko rośnie wada się zmniejsza. Objawy - mogą występować bóle głowy, kłopoty z koncentracją przy czytaniu przejściowe zamglenia przy patrzeniu w dal i do bliży, zez akomodacyjny,
Krótkowzroczność - gł. objawy to mgliste widzenie do dali, wyrażne widzenie z bliska, mrużenie przy patrzeniu w dal, bóle głowy w okolicy czołowej. Wada narasta stopniowo. Największy jej wzrost datuje się na okres dojrzewania( ok.1 Dioprii na rok). Potem proces przebiega wolniej. Narastająca krótkowzroczność u dorosłych może być objawem zaćmy lub cukrzycy.
Astygmatyzm - powstaje obraz nieostry przed lub za siatkówką w dwóch różnych punktach. Objawy to nieostre widzenie do dali i bliży, skrzywianie się lini, mrużenie oczu, bóle głowy. Dobiera się szkła cylindryczne.
Nocna ślepota - wiąże się z utrudnionym widzeniem w słabym oświetleniu. Wada może być związana ze schorzeniami wątroby, niedoborem witaminy A lub chorobami siatkówki,
Zaćma - zmętnienie soczewki, objawia się mglistym widzeniem, czasem jednoocznym dwojeniem, poprawą widzenia z bliska w wieku starszym,
Jaskra - choroba prowadząca do postępującego zaniku narządu wzrokowego i związanego z tym ubytku w polu widzenia. Objawy: często bezobjawowo, mogą występować bóle oka i głowy z towarzyszącym mglistym widzeniem, widzenie kół tęczowych wokół żródeł światła. Wskazana kontrola ciśnienia śródgałkowego i pola widzenia, ocena tarczy n.wzrokowego. Kontrola u okulisty co 1-3 miesiące.

rozmawiała: Magdalena Oleszko - Włostowska

Jak wzmocnić wzrok:
- witamina A i cynk wzmacniają siatkówkę
- selen, magnez oraz witamina C zapobiegają degeneracji siatkówki, zwłaszcza u diabetyków,
- wyciągu z borówki czarnej poprawia przepływ krwi przez naczynia oczu,
- mrugaj oczami, by zapobiec wysuszaniu powierzchni gałki ocznej,
- unikaj przemęczenia.

Opinie (5)

  • DO MYŚLENIA

    PYTANIE DO WSZYSTKICH CO STRAJKUJĄ I NIE STRAJKUJĄ? CO BY SIĘ STAŁO GDYBY WSZYSCY HONOROWI DAWCY KRWI TEŻ PODJĘLI STRAJK BO MINISTERSTWO ZABRAŁO DARMOWE BEZPŁATNE LEKARSTWA TZN WITAMINY!!!! NIECH MINISTROWIE O TYM MYŚLĄ. DZIĘKUJĘ ZASŁ.HONOR. DAWCA KRWI...

    • 1 0

  • oczy musza sluzyc cale zycie!

    zdecydoiwanie polecam uzywanie szkiel z powlokami antyrefleksyjnymi, np essilora, to jedna z najskutecnziejszych form profilaktyki. gdyby nie szkla, mialbym zamiast oczu dwie rany, szczegolnie gdy przesiadywac musze dlugo przed komputerem, a czasem nawet po nocy

    • 0 1

  • profilaktyka!

    wlasnie, jesli oczy maja byc zdrowe nalezy o nie dbac. wszyscy przeważnie budza sie , gdy juz cos zlego zaczyna sie dziac. A najważniejsza jest profilatyka! Badania wzroku i szkla ochronne z antyrefleksami i filtrami. Takze nowe transitions! Te wszystkie soczewki mozna znalezc w zakladach optycznych essilora , czy innych. No i badajmy oczy!

    • 0 0

  • Retinopatia cukrzycowa

    Witam!Moja mama od 20 lat choruje na cukrzyce,ma retinopatie,jednak mimo systematycznych wizyt w specjaistycznym szpitalu nie wykonano do tej pory leczeniem przez użycie lasera-a teraz ma krew w oku,i wogole nie ma w nim ciśnienia,czy ktoś wie dlaczego,co jest powodem i dlaczego nie zrobili jej lasera,a teraz co,już za póżno..

    • 0 0

  • krótkowzroczna!

    Ja zdecydowanie jestem krotkowzroczna :( najgorsze były mgły na oczach. Ale na prawde wystarczy dobrac odpowiednie okularki, czy soczewki i na ileś lat problem znika. Ja ma takie szkła kontakt. http://pl.youtube.com/watch?v=HZfjMS-kQos

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane