Wiadomości

Studenci zbierają na zakup respiratorów do walki z koronawirusem

Najnowszy artukuł na ten temat

Fala pomocy płynie nieprzerwanie

Respiratory to podstawowy sprzęt w leczeniu objawów koronawirusa w postaci niewydolności oddechowej.
Respiratory to podstawowy sprzęt w leczeniu objawów koronawirusa w postaci niewydolności oddechowej. fot. 123rf.com/uriy Klochan

Walka z koronawirusem trwa, a jednym z poważniejszych zmartwień szpitali jest dostępność respiratorów. To podstawowy sprzęt w leczeniu objawów koronawirusa w postaci niewydolności oddechowej. Dlatego studenci Politechniki Gdańskiej uruchomili zbiórkę na zakup respiratorów do walki z koronawirusem COVID-19 - #DrugiePłuca. Koszt zakupu jednego respiratora to ok. 25 tys. złotych.W całej Polsce jest 10 tys. respiratorów i co najmniej 60 kapsuł do przewożenia chorych z niewydolnością oddechową. Jednak znaczna część sprzętu jest na co dzień wykorzystywana przez pacjentów.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Wiadomo jednak, że liczba zakażonych koronawirusem w Polsce będzie wzrastać. W przypadku pacjentów, gdzie w przebiegu zakażenia koronawirusem może dojść do rozwinięcia zespołu ostrej niewydolności oddechowej do ratowania zdrowia i życia takich osób niezbędne jest podłączenie do respiratora, czyli tak zwanego sztucznego płuca.

- W sytuacji dużego wzrostu liczby osób z powikłaną infekcją koronawirusem personel medyczny może zostać zmuszony do wybierania między chorymi, kto z pomocy respiratorów będzie mógł skorzystać. Tych wyborów chcemy uniknąć - przekonują studenci PG z koła naukowego EcoTech Team, inicjatorzy akcji #DrugiePłuca.
Dlatego postanowili działać i założyli zbiórkę na zakup respiratorów. Koszt jednego to ok. 25 tys. złotych.

- Pomóżmy tym, dla których może zabraknąć potrzebnego sprzętu i dorzućmy własną cegiełkę, aby jak najszybciej to zakończyć! Wszyscy mogą wpłacać, bo każdy grosz ma znaczenie, a każda złotówka przybliża nas do kolejnego uratowanego życia - przekonują studenci.
W przypadku niezebrania wystarczającej kwoty lub jeśli czas oczekiwania na otrzymanie respiratora okaże się dłuższy niż trzy miesiące, inicjatorzy zbiórki przekażą zebrane środki do wybranego szpitala, który będzie w największej potrzebie na zakup potrzebnych i zarazem dostępnych na rynku środków służących personelowi szpitala do niesienia pomocy osobom zakażonym koronawirusem.

Studenci PG z koła naukowego EcoTech Team zorganizowali akcję #DrugiePłuca, gdzie zbierają środki na zakup respiratorów dla szpitali.
Studenci PG z koła naukowego EcoTech Team zorganizowali akcję #DrugiePłuca, gdzie zbierają środki na zakup respiratorów dla szpitali. https://zrzutka.pl/drugiepluca

10 tysięcy łóżek dla chorych w krajuMinister zdrowia informował kilka dni temu, że dla osób zakażonych koronawirusem przygotowano w przekształconych szpitalach zakaźnych jednoimiennych, nie licząc istniejących oddziałów zakaźnych, około 10 tys. łóżek.

- Mamy 700 respiratorów, chcemy mieć jeszcze 300 i na tym się teraz koncentrujemy, czekając na falę zachorowań - mówił Łukasz Szumowski.
Czytaj też: Koronawirus. Apel ratownika: zostańcie w domach i mówcie nam prawdę

Przetargi medyczne w trakcieZakup respiratorów jest jednym z czterech priorytetów we wspólnych przetargach medycznych, związanych z koronawirusem, jakie odbywają się w Unii Europejskiej.

Polska zgłosiła zapotrzebowanie na 200 respiratorów w ramach unijnego, wspólnego zamówienia publicznego, jednak zanim respiratory trafią do krajów członkowskich UE, minie nawet kilkanaście tygodni.

Opinie (61) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje