• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbadaj swoje jądra w UCK. Darmowe badania do końca grudnia

Piotr Kallalas
19 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W przypadku gdy pojawią się wątpliwości, pacjenci będą kierowani na badanie USG. W przypadku gdy pojawią się wątpliwości, pacjenci będą kierowani na badanie USG.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rak jąder to najczęstszy nowotwór występujący u młodych mężczyzn. W ramach kampanii Movember do końca grudnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wszyscy chętni mężczyźni w wieku od 18 do 40 lat mogą skorzystać z darmowych badań przesiewowych.



Czy bierzesz udział w badaniach przesiewowych?

Lekarze uznają nowotwory jąder za jedne z bardziej zdradliwych. Wszystko za sprawą dynamiki rozwoju zmian, która nie za bardzo zostawia możliwość na zwlekanie z udaniem się do specjalisty. Nowotwór jądra bardzo szybko daje przerzuty - najczęściej do węzłów chłonnych zaotrzewnowych, a wtedy rokowania gwałtownie spadają. Tymczasem małe zmiany cechuje bardzo wysoki procent wyleczalności - najważniejsza pozostaje więc profilaktyka, czyli samobadanie.

- Samobadanie powinniśmy przeprowadzać co miesiąc, najlepiej po ciepłej kąpieli. To, co może zaniepokoić pacjenta, to przede wszystkim asymetria jąder, występowanie zgrubień, zmiany zewnętrzne - zaczerwienienie, silne dolegliwości bólowe lub jakiekolwiek dolegliwości bólowe - mówi lek. Michał Gąsiorowski, pracujący w Zakładzie Radiologii UCK. - Oczywiście nie wszystkie zmiany oznaczają chorobę nowotworową - istnieje szereg innych schorzeń, takich jak żylaki powrózka nasiennego, torbiele czy wodniaki - wszystko to musi zostać jednak zbadane.
Czytaj też: "Żart z jajem", który może uratować czyjeś życie. Listopad miesiącem profilaktyki raka jądra

"Chcemy przełamać element intymności i wstydu"



W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku ruszyła akcja profilaktyki, która wpisuje się w kampanię Movember - akcję miesiąca profilaktyki nowotworów i chorób męskiego układu rozrodczego. Z tej okazji do końca grudnia studenci 5. i 6. roku kierunku lekarskiego GUMed przeprowadzają badania palpacyjne jąder.

- Chcemy z jednej strony zbadać jak największą liczbę pacjentów, a z drugiej strony nauczyć samobadania. Chcemy zwiększyć świadomość, bowiem są to najczęstsze nowotwory, które dotykają populację młodych mężczyzn - mówi lek. Michał Gąsiorowski, inicjator akcji. - Chcemy przełamać element intymności i wstydu, który niestety cały czas towarzyszy tego typu badaniom.
Schemat jest bardzo prosty - wystarczy umówić się na wizytę i stawić się na badanie palpacyjne trwające 20 minut. W razie wątpliwości, które pojawią się podczas konsultacji, od razu zostaniemy przekierowani na badanie USG. Jeżeli nie zostaną wykryte nieprawidłowości - wyjdziemy z pewnością, że jesteśmy zdrowi, i wiedzą dotyczącą samobadania. Natomiast jeśli lekarze wykryją u pacjentów zmiany patologiczne - chorzy będą kierowani na dalszą diagnostykę i leczenie, a to zdecydowanie zwiększa szanse na przeżycie.

Dbaj o jądra także po czterdziestce



Badania będą realizowane do końca grudnia od poniedziałku do środy od godz. 13 do 16. Zapisy na konkretny dzień i godzinę są prowadzone przez infolinię szpitala - wystarczy zadzwonić pod numer (58) 727 05 05 i wybrać numer wew. 2.

Po 40. roku życia ryzyko zachorowania na raka jąder znacznie spada. Dlatego pacjenci, którzy nie mieszczą się w przedziale wiekowym, u których pojawiły się jednak pewne wątpliwości, powinni zgłosić się do urologa.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (113)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane