Zazdrość w związku

Zazdrość jest nieodłącznym elementem relacji międzyludzkich. Na jednych działa motywująco, jednak dla niektórych jest to uczucie destrukcyjne. O zazdrości w związku opowie psycholog Justyna Świerczyńska z Gabinetu Psychologicznego w Gdyni

.
Uzależnienie od partnera może okazać się na dłuższą metę destrukcyjne dla związku.
Uzależnienie od partnera może okazać się na dłuższą metę destrukcyjne dla związku. fot. Wojciech Jakubowski/KFP


Zazdrość jest nieodłącznym elementem każdej relacji opartej na miłości. Kiedy kochamy, pragniemy mieć na własność obiekt naszych uczuć, a tym samym usunąć potencjalne zagrożenie - rywala. Czując zazdrość pokazujemy więc, jak ważny jest dla nas nasz partner i jak bardzo go cenimy. Problemy zaczynają się, gdy uczucie to zaczyna podążać w zupełnie przeciwną stronę.

- Mówiąc o negatywnych wymiarach zazdrości często, zupełnie nieświadomie, mylimy ją z innym, na pozór podobnym uczuciem - zachłannością - mówi Justyna Świerczyńska. - Uczucie to pojawia się, kiedy czujemy, że nasz partner jest jedyną osobą, przy której czujemy się dobrze. Tylko on daje nam poczucie bezpieczeństwa i tylko on sprawia, że czujemy się atrakcyjni. Na pierwszym miejscu stawiamy więc swoje uczucia, nie licząc się z tym, czego potrzebuje druga osoba. Jej jedynym zadaniem jest bowiem, by nieustannie była obok nas, poświęcała nam uwagę, chwaliła nas i podziwiała. Gdy nie spełnia tych potrzeb, zaczynają się problemy.

Drobiazgowe pilnowanie terminów spotkań, brak zainteresowania życiem zawodowym partnera, niechęć do jego przyjaciół i rodziny - sygnałów przyszłych kłopotów może być wiele. Dlatego tak ważne jest, szczególnie kiedy wchodzimy w nowy związek, zwracanie uwagi na wszelkie oznaki zaborczości.

- Często, szczególnie przy nowej znajomości, bagatelizujemy niektóre sygnały, biorąc je za dowód miłości - wyjaśnia psycholog. - Jeśli partner źle reaguje na sytuacje, w których nie poświęcamy mu całkowitej uwagi, spotykamy się z innymi ludźmi, czy realizujemy swoje pasje, warto zastanowić się nad tym, w jakim kierunku rozwinie się ten związek.

Jedną z częstych reakcji zazdrosnego partnera jest urządzanie awantur - nie tylko w domu, ale nawet przy rodzinie czy znajomych.

- W takiej sytuacji warto zacząć od rozmowy i zapytać o powód takiego zachowania - mówi Justyna Świerczyńska. - Może się bowiem okazać, że nasz partner nie potrafi rozmawiać o swoich obawach w cztery oczy i potrzebuje obecności innych osób, żeby poczuć się pewniej. Problem zaczyna się wtedy, gdy mimo rozmów, tłumaczeń i zapewnień o miłości, wybuchy zazdrości wciąż się powtarzają. W takich wypadkach warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychoterapeuty. Szczególnie w przypadku, gdy powodem zaborczości jest wspomniane nieuświadomione poczucie niskiej wartości.

Uzależnienie od partnera, który pełni rolę wiecznego opiekuna - matki lub ojca, może okazać się na dłuższą metę destrukcyjne dla związku.

- W takim związku cierpią obie strony - tłumaczy Justyna Świerczyńska. - Partner, który czuje się zmuszony do przyjęcia roli wiecznego pocieszyciela, jak i osoba zaborcza, która nie potrafi sama poradzić sobie z własną niepewnością i lękiem i samodzielnie budować wokół siebie poczucia bezpieczeństwa.

Gdy czujemy, że sytuacja wymyka nam się spod kontroli, a my coraz częściej ulegamy drugiej osobie rezygnując z kolejnych ważnych dla nas aktywności, warto najszybciej jak to tylko możliwe wyznaczyć granice własnej prywatności. Jeśli nie potrafimy tego zrobić sami, poprośmy o pomoc i wsparcie bliskie osoby. Im szybciej to zrobimy, tym łatwiej nam będzie przekonać naszego partnera do szukania pomocy.

Opinie (67) 10 zablokowanych

 • zazdrość

  makabra z tym zdjęciem!! nienawidzę jak koleś siada na dziewczynę i jeszcze tylko brakuje żeby zaznaczył swój teren jak pieski - siusiając :/ moim zdaniem zazdrość w związku jest ok ale w pewnych granicach. gorzej jak zazdrość przeradza się w obsesję!

  • 40 11

 • jakbym zobaczył swoją babę z innym to bym z pupy nogi powyrywał, dał szlaban na gary i odciął od kieszonkowego !

  z facetem nic bym nie zrobił, bo jak baba nie chce, to się nie puści. a facet okazję zawsze wykorzysta, więc nie można mieć do niego żalu.

  • 29 55

 • a mozna byc zazdrosnym o przeszlosc?

  ja bylem zazdrosny bo moja kobieta miala ponad 2 razy wiecej facetow niz ja kobiet.I nie byly to male liczby.

  • 26 10

 • Jeśli tych facetów miała podczas pełnienia obowiązków zawodowych(zarobkowo) to możesz nie być zazdrosny,a jeśli tylko dla sportu no to powinno ci to dać wiele do myślenia,bo zapewne jesteś tylko kolejnym i po tobie będzie jeszcze cała armia.

  • 19 4

 • BUhaha!

  To po co sobie wziąłeś tak przechodzony/zużyty egzemplarz?

  Mało tego wszędzie?

  • 15 6

 • a skąd to wiesz

  ,że tylu miała to chyba jakas durna baba żeby facetowi takie rzeczy opowiadać

  • 12 0

 • Stwierdził po przeglądzie cylindrów,tłok bardzo luźno chodzi i są spore nie szczelności na zaworach.

  • 20 3

 • myślę, że źle trafiłeś i nie powinieneś być zazdrosny tylko znaleźć sobie porządną kobietę. pozdrawiam!

  • 2 2

 • A do tego pewnie uszczelki w ukladzie wydechowym tez do wymiany...

  • 13 1

 • Babcia Władzia ??!!!

  ta od męża nieboszczka i Orionów?

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty z odpoczywania
Warsztaty z odpoczywania
słuchowisko
gru 20
poniedziałek, g. 18:30
Gdańsk, Projektornia
Zdrowy sen
Zdrowy sen
zajęcia rekreacyjne
gru 10
piątek, g. 19:45
Gdańsk, Helse Medica Sp. z o.o
Dobry poród i połóg
Dobry poród i połóg
warsztaty
paź 27-29.12
g. 17:00
Gdańsk, POZMEDIK Szkoła Rodzenia

Najczęściej czytane