- 1 Zakwas z buraków. Warto po niego sięgać? (21 opinii)
- 2 Homeopatia powinna być w aptece? (83 opinie)
- 3 Darmowe podpaski w szkołach i urzędach (431 opinii)
- 4 "Jedynkę" na porodówce zarezerwujesz? (111 opinii)
- 5 Zmiana czasu z soboty na niedzielę (249 opinii)
- 6 Pół miliona podpisów pod "Tak dla In Vitro" (762 opinie)
Zaskórniki i krostki. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Zaskórniki - mogą pojawić się przy każdym typie cery i w każdym wieku. To drobne, jasne lub ciemne kropeczki, które zazwyczaj powstają w okolicy nosa, czoła, policzków i brody. Jeśli w porę się ich nie pozbędziemy, mogą przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych i zmian trądzikowych.
- Zaskórniki - co to jest?
- Jak powstają zaskórniki?
- Jak się pozbyć zaskórników?
- Zaskórniki: kiedy udać się do kosmetologa?
Zaskórniki - co to jest?
- Rozróżniamy ich dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte to czopy powstałe z sebum i tkanek naskórka. Są to czarne, lekko wystające punkty. Ich kolor powstaje na skutek utleniania keratyny. Natomiast zaskórniki zamknięte, potocznie nazywaną kaszką, to zablokowane ujście mieszka włosowego przez sebum i cząsteczki warstwy rogowej naskórka - mówi Sandra Biesiada, studentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku kosmetologia.
Jak powstają zaskórniki?
Powodem powstawania zaskórników jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Jeśli powstaje zbyt dużo sebum, a pory, czyli ujścia gruczołów łojowych, są niedomknięte i rozszerzone, zaczynają się sukcesywnie zapychać. W efekcie powstają nieestetyczne zaskórniki. Żeby wyregulować produkcję sebum i jednocześnie zapobiegać temu problemowi, warto rozpocząć prawidłową pielęgnację skóry twarzy lub miejsc, w których występują zaskórniki.
Jak się pozbyć zaskórników?
W przypadku zaskórników bardzo istotna jest dokładna pielęgnacja domowa, która powinna obejmować staranny demakijaż, precyzyjne oczyszczanie twarzy rano i wieczorem, stosowanie peelingu (najlepiej enzymatycznego), tonizowanie cery oraz aplikację kremów, które regulują sebum i nawilżają. Warto natomiast zrezygnować z kremów pozostawiających na twarzy tłusty film.
- Zwróćmy uwagę także na technikę mycia i wycierania twarzy. Najmniej drażniący sposób to użycie czystych rąk. Do usunięcia np. cieni na powiekach czy szminki możemy wspomóc się wacikiem. Samo wycieranie twarzy powinno nastąpić w sposób delikatny przy użyciu np. jednorazowego ręcznika papierowego - dodaje Sandra Biesiada.

Do kosmetyków, które dobrze sprawdzą się w walce z zaskórnikami, zalicza się m.in.: pasta w czarne kropki przeciw zaskórnikom z serii Jeju Ziaja, pasta do głębokiego oczyszczania twarzy przeciw zaskórnikom z serii Liście manuka Ziaja, kuracja oczyszczająca Ziaja Med z pastą myjącą do twarzy, która zawiera złuszczającą zieloną glinkę, oliwkowa maska kaolinowa z cynkiem oczyszczająco-ściągająca z serii Liście zielonej oliwki Ziaja, a także dermokosmetyki do cery trądzikowej Pharmaceris. Znajdą się wśród nich: pianka głęboko oczyszczająca, płyn micelarny do twarzy i oczu, antybakteryjny żel myjący, krem przeciw zaskórnikom, krem z 5% lub 10% zawartością kwasu migdałowego oraz hydrożelowa maska normalizująca.
- Również obecność w pielęgnacji domowej produktów z ceramidami, niacynamidem i kwasem hialuronowym wzmacnia płaszcz ochronny skóry i chroni przed nawrotem zaskórników - podkreśla Sandra Biesiada.
Zaskórniki: kiedy udać się do kosmetologa?
Jeśli systematyczna, domowa pielęgnacja nie przynosi spodziewanych efektów, to znak, że czas wybrać się do kosmetologa, który nie tylko pomoże dobrać adekwatną do potrzeb pielęgnację, ale i zaleci najbardziej odpowiednie zabiegi gabinetowe. W przypadku zaskórników najczęściej stosowanymi zabiegami są: mikrodermabrazja, oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny oraz peelingi chemiczne, które regulują pracę gruczołów łojowych.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-03-14 12:15
(5)
Całe życie nie mogę się pozbyć zaskórników na nosie. Stosowałam kawas glikolowy 10% i tylko złuszczał z zewnątrz skórę, a pory głębiej i tak pozostały zapchane. Teraz mam 40 lat i stosuję serum z retinolem 0,5% i też nie pomaga - tzn. cała twarz ładnie oczyszczona, a nos nadal z zaskórnikami. Kiedyś chodziłam do kosmetyczki na peeling kawitacyjny, ale nie zauważyłam dogłębnego oczyszczenia, a czarne kropki szybko wracały.
- 25 0
-
2023-03-14 14:58
Byłaś u dermatologa? (2)
- 2 4
-
2023-03-14 15:14
(1)
Dermatolog najwyżej może przepisać silne retinoidy, które niszczą wątrobę. Nie wiem czy warto tak się poświęcać dla małego defektu.
- 8 2
-
2023-03-14 18:13
Mialam podobne przemyslenia i stwierdzilam, ze nie warto. Ostatecznie skore udalo mi sie ogarnac kosmetykami, a z zaskornikami na nosie zawarlam pokoj. Dobrze dzialaja maseczki z glinki i zluszczanie enzymatyczne, ale jak przetluszcza sie tam skora, to nic sie nie zrobi na zawsze. A retinoidy w tabletkach sa rzeczywiscie okropne.
- 3 0
-
2023-03-14 16:06
To nie zaskórniki, to włókna łojowe
Każdy je ma, to producenci kosmetyków wmówili nam, że to defekt
- 4 0
-
2023-03-15 23:28
Idź na saunę.
I przestań widzieć to czego nie widzi nikt inny
- 0 0
-
2023-03-14 20:57
Nie wierzę... (3)
Ani słowa o złej diecie i nadużywaniu kosmetyków. To główne przyczyny powstawania tych paskudztw.
Zamiast reklamować kolejne kosmetyki które MOŻE rozwiązują problem powstały przez inne kosmetyki, byście lepiej poradzili jak zapobiegać powstawaniu zaskórniaków.
Artykuł zdecydowanie nie wyczerpuje tematu i podchodzi do tematu jak reklama.- 20 2
-
2023-03-14 21:47
Zgadzam się częściowo (2)
Nigdy w życiu stosowałem żadnych kosmetyków oprócz szamponu, żelu pod prysznic i pasty do zębów, od wielu lat nie piję alkoholu, zdrowo się odżywiam i mam cały czas, od dziecka zaskórniki na nosie. Artykuł jest reklama, ale istnieją też inne przyczyny powstawania zaskórników oprócz kosmetyków i diety.
- 1 0
-
2023-03-15 06:02
Zaskurniaki na nosie (1)
Czyli wągry mają akurat podłoże genetyczne.
Przemywanie nosa wodą z mydłem pomaga zmyć warstwę blokującą pory. Przy tym stosuję nieco bardziej szorstki ręcznik.
Okresowe wyciskanko też nie zaszkodzi.- 0 1
-
2023-03-16 10:16
Wyciskanie pomaga tylko na chwilę i powoduje, że pory się rozszerzają, a po kilku dniach znowu są zapchane.
- 0 0
-
2023-03-14 08:54
Anty reklama (5)
No i po co ta reklama beznadzijenych kosmetyków Ziaja? Poczytajcie sobie skład każdego z nich, sama chemia bardziej szkodzi niż pomaga. Lepiej dopłacić i stosować kosmetyki ze zdrowym składem.
- 46 16
-
2023-03-14 09:20
(2)
moze ty mi pomozesz? Rozszerzone pory skorne glownie na nosie-co moze pomoc? Czy w ogole jest to mozliwe do redukcji kremami/masciami?
- 4 2
-
2023-03-14 12:07
Znajoma polecila...
Oczyszczajaca aloesowa maseczke do twarzy firmy Equilibra, nabylam w zielarskim sklepie, sama jestem b.ciekawa efektow. Ziaja to... chemia dla odwaznych, nie dziekuje.
- 3 3
-
2023-03-14 14:45
zaprzyjażnij się z nimi
- 2 1
-
2023-03-14 14:00
(1)
Każda substancja jest chemią... Ktoś tu chyba spał w szkole. Naturalne składniki nie zawsze są lepsze, a substancje uzyskane w laboratorium mogą być skuteczniejsze, tańsze i lepsze dla środowiska. Ale no samej marki Ziaja nie bronię, jakiś cud to to nie jest.
- 6 1
-
2023-03-14 18:30
Zgadza sie, ale zawsze mozna wybrać mniejsze zlo. Kazdy z nas jest inny, trzeba próbować na sobie, na firme na Zet bym sie nie zdecydowała. Będąc studentka testowalam dzięki kolezankom różne specyfiki, te testy duzo mnie nauczyly, czego unikac i będę bronila prostych skladow, place wiecej, ale efekt widać.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.