Od 15 lutego 2022 r. izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla współdomowników osoby izolowanej - tyle, ile izolacja zarażonego. Od 11 lutego nie obowiązuje tzw. kwarantanna z kontaktu. To najważniejsze zmiany w nowych zasadach związanych z zapobieganiem epidemii koronawirusa.
Tu zrobisz test na COVID-19 - na NFZ, prywatnie, z tłumaczeniem
Rozporządzenie ministra zdrowia, zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, opublikowano w 10. lutego wieczorem w Dzienniku Ustaw.
Wytyczne dotyczące kwarantanny w ciągu ostatnich miesięcy dość często się zmieniały.
Styczniowe zasady kwarantanny obowiązują do 15 lutego 2022 r.
Co się zmienia w zasadach kwarantanny i izolacji od 15 lutego?
- Od 11 lutego 2022 r. zniesiona zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu.
- Od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni.
- Od 15 lutego kwarantanna dla domowników osoby izolowanej trwać będzie tyle ile izolacja.
Likwidacja oddziałów covidowych, krótsza kwarantanna i izolacja
Kwarantanna z kontaktu zlikwidowana
Od 11 lutego 2022
nie ma już tzw. "kwarantanny z kontaktu". Oznacza to, że sam kontakt z osobą chorą nie jest już podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. Osoby, które były na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą chorą w czasie zmian przepisów - 10 lutego 2022 r. powinny były otrzymać SMS z informacją o zwolnieniu z kwarantanny.
Zmiany w zasadach izolacji
Od 15 lutego
izolacja będzie trwała 7 dni.
Reguły izolacji dla medyków i służb mundurowych pozostają bez zmian - izolacja wynosi 7 dni z możliwością skrócenia w 5. dobie jeżeli wynik testu będzie negatywny.
Czym się różni kwarantanna od izolacji? Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19, zostają skierowane na izolację. Kwarantanna, to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zagrożenie. Izolacja, to odosobnienie osoby (lub grupy osób chorych na SARS-CoV-2) potwierdzone wynikiem testu diagnostycznego, w celu uniemożliwienia zarażenia innych osób.
Kwarantanna dla współdomowników - nowe zasady od lutego
Od 15 lutego:
- kwarantanna tego, kto mieszka z osobą chorą na COVID-19 będzie trwała tyle czasu, ile izolacja chorego,
- obowiązku kwarantanny nie zastosuje się do osoby, która w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed dniem wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, zakończyła izolację, izolację w warunkach domowych lub hospitalizację.
Rehabilitacja pocovidowa w Gdańsku, Gdyni i Sopocie
Dla zaszczepionych domowników kwarantanna może zostać skrócona po wykonaniu testu.
Ekspert: "Trzecia dawka szczepienia przeciw COVID-19 jest kluczowa przy wariancie omikron"
Medycy, żołnierze i funkcjonariusze mogą skrócić kwarantannę do 5 dni, a w niektórych sytuacjach nie mieć kwarantanny w ogóle (pod warunkiem robienia przed pracą testu przez 5 dni).
Minister zdrowia: Od 1 marca znosimy większość restrykcji
Kwarantanna przyjazdowa - zasady
Od 11 lutego 2022
tylko osoby bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID po przyjeździe do Polski będą musiały odbyć 7-dniową
kwarantannę.
Jeżeli kwarantanna po przekroczeniu granicy została nałożona przed 11 lutego 2022, jej długość nie zostanie skrócona.
Zwolnienia z kwarantanny są możliwe w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy po wykonaniu testu u osób niezaszczepionych przyjeżdżających z:
- państw należących do strefy Schengen,
- państw członkowskich Unii Europejskiej
- Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino lub Państwa Watykańskiego.
Krajowy Certyfikat COVID - zaświadczenie o powrocie do zdrowia
Od 15 lutego 2022 - zaświadczenie o powrocie do zdrowia czyli
Krajowy Certyfikat COVID można otrzymać po przebyciu choroby COVID-19, która została potwierdzona tzw. szybkim testem antygenowym. Zaświadczenie będzie wydawane najwcześniej 8 dni po dacie testu. Ważność zaświadczenia wynosi nie więcej niż 180 dni od dnia uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu antygenowego.
Do czego uprawnia Krajowy Certyfikat COVID?
Z krajowego certyfikatu COVID można korzystać na terenie Polski. Jego posiadacz nie wlicza się do limitów osób w: restauracjach i barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych, obiektach sakralnych.
Krajowy dokument będzie można pobrać elektronicznie. Zaświadczenie to w Polsce jest traktowane na równi z Unijnym Certyfikatem COVID-19, jednak nie uprawnia do przekroczenia granicy.