• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Żart z jajem", który może uratować czyjeś życie. Listopad miesiącem profilaktyki raka jądra

Piotr Kallalas
15 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Nowotwór jądra jest jednym z niewielu nowotworów, w którym nie mamy badań przesiewowych, dlatego samobadanie jest pierwsze, najważniejsze. Kiedy podczas samobadania wyczujemy coś niepokojącego, zmianę, której w poprzednim samobadaniu nie czuliśmy, bez wahania powinniśmy umówić się do urologa - wskazuje Małgorzata Marmajewska. - Nowotwór jądra jest jednym z niewielu nowotworów, w którym nie mamy badań przesiewowych, dlatego samobadanie jest pierwsze, najważniejsze. Kiedy podczas samobadania wyczujemy coś niepokojącego, zmianę, której w poprzednim samobadaniu nie czuliśmy, bez wahania powinniśmy umówić się do urologa - wskazuje Małgorzata Marmajewska.

- Kuba początkowo myślał, że opuchlizna jądra jest spowodowana urazem. Tak jednak nie było. Młody gdynianin ze względu na brak świadomości odraczał wizytę u lekarza, a w chwili rozpoznania nowotwór był już w mocno zaawansowanym stadium. Jego historia pokazała nam, że warto mówić o profilaktyce - wyjaśnia Małgorzata Marmajewska, prezes Fundacji "Gdyński Most Nadziei" i twórca kampanii "Odważni wygrywają". Rozmawialiśmy między innymi o tym, dlaczego jądra są tematem tabu, jak do zagadnienia podchodzą ludzie młodzi i dlaczego w przypadku tego nowotworu samobadanie odgrywa kluczową rolę dla przeżycia.



Czy stosujesz profilaktyczne samobadania?

Patrząc na występowanie tej choroby w populacji, można odnieść wrażenie, że nowotwór jąder nie należy do schorzeń częstych. Sytuacja zmienia się jednak, jeśli wyodrębnimy mężczyzn w młodym wieku.

Małgorzata Marmajewska: Budując całą koncepcję Kampanii "Odważni Wygrywają", analizowaliśmy statystyki zachorowalności i właśnie to dodatkowo popchnęło nas do działań. Nowotwór jądra to choroba młodych mężczyzn. Największy skok zachorowalności przypada na wiek 17-35 lat, w populacji stanowi aż 25 proc. zachorowań. Wskazana grupa wiekowa jest najbardziej zagrożona zachorowaniem, należy pamiętać, że rak jądra bywa diagnozowany już u 15-16-latków. Na nowotwór jądra może zachorować każdy mężczyzna, niezależnie od wieku. Pamiętam pacjenta, który usłyszał diagnozę w wieku 82 lat. Nie ma tu ścisłej reguły, jednak fakt, że na nowotwór jądra statystycznie najczęściej zapadają młodzi mężczyźni, jest kluczowy, a samobadanie potrafi uratować życie.

To był bodziec do rozpoczęcia projektu "Odważni Wygrywają"?

W roku 2009, dokładnie 12 lat temu, kiedy zastanawiałam się, jak skonstruować kampanię społeczną, trafiając do młodych, nie strasząc chorobą, temat raka jądra praktycznie nie istniał, a o nowotworze jądra rozmawiało się i owszem, na szpitalnych korytarzach - temat nie funkcjonował społecznie. Inspiracją do stworzenia kampanii była prawdziwa historia młodego gdynianina, który z powodu braku świadomości postępujących zmian chorobowych odraczał wizytę u lekarza, a w chwili rozpoznania nowotwór był już w mocno zaawansowanym stadium. Kuba początkowo myślał, że opuchlizna jądra jest spowodowana urazem - tak jednak nie było. Każdy organizm z takim urazem poradzi sobie w krótkim czasie - natomiast wszelkie utrzymujące się dłużej niż trzy tygodnie zmiany powinny zwrócić naszą uwagę, a wszelkie wątpliwości i niepokoje powinniśmy skonsultować z urologiem.

Czytaj też: Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Na badania zgłasza się tylko 40 proc.

- Fakt, że na nowotwór jądra statystycznie najczęściej zapadają młodzi mężczyźni, jest kluczowy. Samobadanie potrafi uratować życie - podkreśla Małgorzata Marmajewska. - Fakt, że na nowotwór jądra statystycznie najczęściej zapadają młodzi mężczyźni, jest kluczowy. Samobadanie potrafi uratować życie - podkreśla Małgorzata Marmajewska.
Czy to właśnie tu jest największy problem z profilaktyką wśród osób młodych?

Osoby młode naturalnie nie myślą o chorobach, a jeżeli już, to w kontekście innych osób. Bardzo często spotykam się z takim przekonaniem, że nowotwór to inni dookoła, ale nie ja. Te postawy wciąż stanowią dla nas duże wyzwanie - jak odczarować temat męskiego zdrowia, podkreślając rolę samobadania w profilaktyce raka jądra, nie strasząc zachorowaniem, a zbudować świadomość. Od pierwszych działań skupiamy się na nietypowych formach, aktywnościach, czasem z przymrużeniem oka, ale niezmiennie z ważnym przekazem - zrezygnowaliśmy ze sztampowych pomysłów. Kampanię budujemy, opierając się na odwadze i męskości, wprowadzając rozmowę o profilaktyce na inny poziom. Budowanie świadomości społecznej istnienia tego rodzaju nowotworu ze wskazaniem grupy najbardziej zagrożonej zachorowaniem jest tutaj kluczowe.

W przypadku profilaktyki raka piersi zachęca się do samobadania, jednak wielu specjalistów podkreśla, że w porównaniu z zaawansowanymi technikami diagnostyki obrazowej palpacyjnie wychwytujemy późne zmiany. Jak jest w kwestii nowotworu jądra?

Nowotwór jądra jest jednym z niewielu nowotworów, w którym nie mamy badań przesiewowych, dlatego samobadanie jest pierwsze, najważniejsze. Kiedy podczas samobadania wyczujemy coś niepokojącego, zmianę, której w poprzednim samobadaniu nie czuliśmy, bez wahania powinniśmy umówić się na wizytę u urologa. On w pierwszej kolejności zbada jądra palpacyjnie, następnie może skierować na badanie USG jąder i w zasadzie podczas tego badania jest w stanie określić stan jąder. Ta droga wydaje się banalnie prosta, a jednak panowie wciąż zbyt późno zgłaszają się do urologa.

Dlatego tak istotne jest regularne samobadanie jąder - jedyne, które pozwala wyczuć zmiany i zareagować odpowiednio wcześnie. Jest to po prostu najskuteczniejsza i najbardziej dostępna metoda dla każdego. Samobadanie w kontekście profilaktyki nowotworowej nie uchroni nas przed zachorowaniem, jednak pozwoli na wczesne wykrycie, a wcześnie wykryty rak jądra jest wyleczalny nawet w 100 procentach.

- W roku ubiegłym z powodu pandemii kampania "Odważni Wygrywają" miała charakter bardziej wirtualny. W tym roku, w listopadzie, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc walki z Męskim Rakiem - to moment kulminacyjny całorocznych działań - wracamy w przestrzeń miejską - mówi Małgorzata Marmajewska. - W roku ubiegłym z powodu pandemii kampania "Odważni Wygrywają" miała charakter bardziej wirtualny. W tym roku, w listopadzie, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc walki z Męskim Rakiem - to moment kulminacyjny całorocznych działań - wracamy w przestrzeń miejską - mówi Małgorzata Marmajewska.
Profilaktyka raka jądra jest zaliczana do tematów tabu. O ile starsze osoby cały czas nie chcą słyszeć, żeby ktoś badał im miejsca intymne, to czy do młodych jest łatwiej trafić?

Myślę, że to wynik różnicy pokoleń wynikającej z wychowania i obowiązujących norm społecznych. W pokoleniu osób starszych nie poruszało się tematów intymnych, a seksualność sprowadzono do alkowy. W rozmowach ze starszymi osobami często odnoszę wrażenie, jakbyśmy rozmawiali o czymś wirtualnym, jakby nie było takich części ciała. Z mojego doświadczenia w pracy z młodzieżą widzę, że młodzi chcą rozmawiać, chcą wiedzieć, są zaciekawieni tematem. Jednak w temacie męskich nowotworów cały czas jest jeszcze dużo do zrobienia. Temat chorób kobiecych jest obecny w przestrzeni medialnej od wielu lat, podobnie rak prostaty, jednak rak jądra jest cały czas zagadnieniem wstydliwym, tym bardziej w kampanii staramy się odwrócić ten trend.

Młodzi nie sprowadzają tematu do głupich żartów?

Nie ukrywam, temat jąder wzbudza dużo emocji, żartów, komentarzy. Wspomniałam na początku o nietypowych działaniach zachęcających do samobadania, a to właśnie jedna z form. Młodzi to energia, energia do życia, tym samym radość z życia - to wymarzony pretekst do utrwalenia tematu. Na spotkaniach mówię o tym otwarcie - jestem "za", jeżeli po prelekcji będziecie śmiać się z tematu, bo to kilkukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo, że powiecie o tym "żarcie z jajem" koledze, koleżance. To przecież cel kampanii - dotrzeć z informacją o profilaktyce raka jądra szeroko, jak najdalej. Nikt lepiej tego nie opowie o "jądrowym temacie" jak młodzież swoim własnym językiem! Dlatego na prelekcjach jest także miejsce na humor i żarty, nie tracąc tym samym powagi tematu. Chcemy zasiać ziarno - może ciebie ten problem nie dotknie, ale dzięki tobie informacja może trafi do kogoś, komu uratuje życie.

Ile osób umiera w Polsce na raka jąder?

Za Krajowym Rejestrem Nowotworów: każdego roku diagnozę słyszy około tysiąca osób - z powodu później diagnozy, tym samym z dużym rozsiewem komórek nowotworowych, 6 proc. z nich umiera. Statystyki obejmują mężczyzn, którzy zgłoszą się do lekarza. Z racji najwyższego wskaźnika skuteczności leczenia, nawet do 100 proc. wyleczalności, to śmierci niepotrzebne, wynikające najczęściej z zaniedbania. Rak jądra wykazuje dużą wrażliwość na leczenie radio- i chemioterapią, dlatego też między innymi pełna wyleczalność jest tak wysoka.

Czy pacjenci boją się samego leczenia?

Diagnoza nowotworowa wywraca życie do góry nogami, odbiera kontrolę, najczęściej na początku, zaraz po diagnozie. Z każdym zakończonym etapem leczenia ta perspektywa potrafi się szybko zmieniać. Dodatkowo w historii raka jądra perspektywa całkowitego wyleczenia sprzyja pacjentowi w mobilizacji do leczenia. W nowotworze jądra najczęściej stosuje się leczenie operacyjne - orchidektomię (amputacja jądra) oraz wspomnianą chemio- i radioterapię.

Czytaj też: Choroby krążenia, nowotwory najczęstszą przyczyną zgonów. Znaczny wpływ COVID-19

- Samobadanie w kontekście profilaktyki nowotworowej nie uchroni nas przed zachorowaniem, jednak pozwoli na wczesne wykrycie, a wcześnie wykryty rak jądra jest wyleczalny nawet w 100 procentach - mówi Małgorzata Marmajewska. - Samobadanie w kontekście profilaktyki nowotworowej nie uchroni nas przed zachorowaniem, jednak pozwoli na wczesne wykrycie, a wcześnie wykryty rak jądra jest wyleczalny nawet w 100 procentach - mówi Małgorzata Marmajewska.
Strach przed utratą płodności czy męskości?

W trakcie leczenia onkologicznego spada libido pacjenta, to naturalne, bo organizm koncentruje się maksymalnie na przetrwaniu i asymilacji terapii uzupełniającej. Obecność chemii w organizmie obniża parametry jakościowe nasienia, jednak jest to przejściowe. U przeważającej części mężczyzn po leczeniu płodność powraca. W przypadku tematu męskości na pewno trzeba zdać sobie sprawę, że jest to problem zarówno natury estetycznej, jak i psychologicznej. Zdarzają się sytuacje, że mężczyźni zaczynają myśleć o sobie jako o osobach nieatrakcyjnych, a niekiedy nawet odrzucają partnerki. Zmiany w myśleniu i postrzeganiu siebie, jak i swoich relacji partnerskich to proces i każdy przechodzi go na swoich własnych warunkach.

Czy są jeszcze inne metody wsparcia?

Zalecamy oddanie swojego nasienia do banku spermy, z czego nie trzeba oczywiście korzystać, ale jest to również jedna z możliwości dla osób mających wątpliwości. Istnieje również możliwość wszczepienia implantu jądra, natomiast mężczyźni rzadko korzystają z tego zabiegu.

W tym roku kampania wraca "w teren"?

W ubiegłym roku z powodu pandemii kampania "Odważni Wygrywają" miała charakter bardziej wirtualny. W tym roku, w listopadzie, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc walki z Męskim Rakiem - to moment kulminacyjny całorocznych działań - wracamy w przestrzeń miejską. Będziemy morsować w Gdyni, Gdańsku i Sopocie, trenować z rugbystami, zorganizujemy spotkania z influencerami i prelekcje w sieci. Planujemy drugi Wirtualny Odważny Bieg, na dystansie 6 km, w którym z racji zasięgu może wziąć udział każdy. W ostatnią sobotę, 27 listopada, zapraszamy na trening z komandosami JW Formoza i Stowarzyszenia KRS Formoza. Ponadto w 13 zaprzyjaźnionych z Kampanią restauracjach znajdziemy dedykowane odważne dania i napoje, z których 10 proc. dochodu przeznaczamy na rozwój Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Profilaktyki Raka Jądra "Odważna Szkoła"(w spotkaniach wzięło już udział ponad 20 tys. młodych).

Miejsca

Opinie (35) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

  • (2)

    Najlepiej jak bada partnerka,nie rozumiem tego wstydu.Jeśli wcześnie wykryjemy,duża szansa na zachowanie tych cennych narządów.Inna sprawa to brak profilaktyki u nas.Nie mówię o morfologii ale szczegółowe badania co 5-10 lat.Niestety nie ma tego,dlatego 90% trafia do lekarza/szptala za późno.

    • 13 3

    • Bzyka się każdy... (1)

      Ale przecież nie każdy się do tego przyzna jak i kiedy to robi. I tak, podejrzewam, że prędzej ja coś swojemu facetowi wyczuję niż on sam.

      • 6 2

      • Nie każdy

        • 0 0

  • (2)

    Największym problemem są niezadbane zęby u facetów, smród fajek i niewybredny język

    • 6 6

    • I tłuste włosy

      • 3 3

    • Może kobietami się zainteresuj , uda ci się kobitki nie są złe.

      • 6 3

  • Opinia wyróżniona

    Nie trzeba czarować. Wystarczą podobne akcje, jak dla kobiet. (1)

    Mama dostaje ciągle zaproszenia na mamografie, cytologię, USG jajników. A tata jak pyta lekarek i lekarzy o badania jąder czy prostaty słyszy - a po co to panu?

    • 42 1

    • co ty za bzdury wymyslasz, jaki lekarz powie facetowi "a po co to panu" na pytanie o profilaktyke raka jąder...

      • 0 0

  • Takie żarty to se możecie wsadzić w gardło.

    • 6 3

  • Ale wiocha , my się wstydzimy własnego ciała musimy się posiłkować kurzymi jajami żeby o jadrach porozmawiać .

    • 14 1

  • byłem zbadać nabiał u urologa (1)

    prywatnie, odmówił, a żebym zapamiętał wizytę to zbadał mi prostatę. Młody lekko za gruby znudzony pan doktor. Wizyta trwała może z 4 min, o 170 zł jestem lżejszy. Więc akcje akcjami, może najpierw niech urolodzy się dowiedzą, że jest taka akcja.

    • 10 2

    • Przez całe swoje młode życie dłubie w d...to jak nie ma być znudzony;)

      • 2 0

  • (1)

    bylem prosic o skierowanie na badania laboratoryjne to spotkalem sie ze sciana 'a po co panu to?' i 'ma pan jakies objawy?'. tyle z profilaktyki. jak bede mial objawy to moze wtedy dostane skerowanie na dalsze badania. moze jakbym identyfikowal sie jako kobieta to lekarz podszedl by do tego z wiekszym wyczuciem

    • 7 1

    • Kobieta też pierwsze skierowanie na usg piersi z NFZ może dostać w wieku 35 lat bodaj. Cytologia - co 2 albo 3 lata (chyba 2). Tymczasem co roku prywatny ginekolog proponuje mi cytologię i przypomina o badaniu piersi. Po prostu profilaktyka u nas leży. To nie wina lekarzy, a funduszy, jakie się na to przeznacza.

      • 5 0

  • realia (4)

    Fajna inicjatywa , tylko usg jąder koszt ok 150 zł , nie każdego stać tym bardziej że płacimy na NFZ plus do tego ewentualna wizyta u urologa 200 zł
    wszystko w temacie

    • 9 2

    • Usg piersi to też 150 zł (lub więcej), a wizyta u dobrego ginekologa 250-350 zł (= co najmniej 400 zł rocznie na profilaktykę nowotworów powinna wydać kobieta). Oczywiście, każdy - kobieta i mężczyzna - powinien mieć dostęp do "bezpłatnej" (na NFZ) opieki medycznej, do specjalistów i badań profilaktycznych. Ale dlaczego jest nacisk, by kobiety się badały i znajdowały na to pieniądze, a mężczyzn profilaktykę się lekceważy?

      • 6 0

    • 20 listopada masz w Galerii Metropolia akcje Movember (1)

      Jak jesteś przed 40 to robią tylko usg a jak masz 40 to dodatkowo możesz zrobić badanie krwi na miejscu za darmo. Trzeci rok z rzędu jadę się zbadać.

      • 2 0

      • Dzięki!

        • 1 0

    • realia

      Skierowanie na Usg jąder może wypisąc lekarz internista na wyrażną prośbe pacjenta i wykonuje go zazwycza lekarz urolog- polecam Dr. Tomasz Drabarek pus operuje jądra i świetny fachowiec.

      Wykonałem usg, wycieli mi jadro, markery i brak powikłan- żyję normalnie tylko wykonuje usg jader i samokontrolę.

      Raz można ponieść koszt usg u urologa bay potem żyć.

      • 3 0

  • (9)

    Poszedłem kiedyś na taką darmową akcję , profilaktyka raka jąder czy jakoś tak. Dwie miłe Panie pielęgniarki ale badającym mężczyzna (lekarz). Nie dam się dotknąć na dole żadnemu facetowi i czym prędzej zwinąłem się się punktu. Sorry ale nie dopuszczam takiej możliwości i podejrzewam, że nie tylko ja tak mam.

    • 4 24

    • (3)

      Śmieszne. Dobry lekarz nie ma płci. Chodzę do ginekologa mężczyzny i nie czuję się tym bardziej skrępowana, niż gdy badała mnie kobieta. Jeśli uważasz, że lekarz, który ogląda tych jąder ileś na godzinę, ma radochę, bo Ci ich dotknie (w dodatku w rękawiczkach), to jeszcze musisz dorosnąć. I widocznie sam nie jesteś pewien, czy Cię to nie podnieci...

      • 20 2

      • (2)

        Śmieszny jest Twój komentarz. Dorabianie ideologii że jakoby lekarz czerpał z faktu badania przyjemność. On nie chce by jego jąder dotykał inny facet i ja to rozumiem. Tak samo jak mechanik kobieta, wolę by do silnika zaglądał mężczyzna ....

        • 1 5

        • Bo?

          • 6 0

        • Nie widziałem nigdy kobiety-mechanika, jeśli bym taka spotkał, to myśle, że nie miałbym obiekcji by jej powierzyć wóz, bo znaczy to, że ma dużo frajdy z tego i musiała iść mocno pod prąd by być kim chciała być, a to znaczy, że musiała udowadniać nieraz, że jest lepsza od kolegów. A co do dotykania przez mężczyzn czy kobiety - niestety jedno jądro już mam usunięte, bo właśnie, bałem się iść z mała zmianą do lekarza, a jak już poszedłem było za późno na wyłuskanie guzka, co dało by się zrobić wcześniej. Od tej pory dużo różnych lekarzy dotykało moje drugie jądro, kobiet i mężczyzn, i zawsze czułem się tak samo, czy to kobieta czy mężczyzna, nie podobało mi się, to jest badanie a nie randka i nie ma w tym nic co dostarcza erotycznych bodźców. Jak mnie żona dotyka to co innego.

          • 2 0

    • (1)

      w tym roku nie ma darmowych badań organizowanych w opisanej akcji, są biegi i morsowanie

      • 5 1

      • Jest coroczna akcja Movember ale o tym już ciężko autorowi wspomnieć bo po co

        • 3 1

    • rak jądra- bez profilaktyki to zgon!!!

      Usg może wypisąc lekarz internista a facet badajacy jadra lub wykjonujacy usg to też norma.

      Zastanów się czy warto uciekac na cmentarz czy dać się badac i życie norlamnie.

      • 6 1

    • Mi było głupio jak lekarką była piękna kobieta

      bo obawiałem się, że... stanie

      • 1 0

    • Gratulacje

      No to jak dostaniesz juz raka jąder to mam nadzieje ze pomyslisz "warto bylo, utną mi jądro ale chociaz zaden facet mnie tam nie macal"

      • 3 0

  • Jak będzie sexy pielegniarka (2)

    to idę ;)

    • 5 3

    • Jak Ci wtedy stanie to się dopiero zawstydzisz

      • 1 0

    • musisz molestowac pracownika sluzby zdrowia? nie masz dziewczyny albo zony?

      • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane