Wiadomości

stat

Zapomnij o bezpłatnej wizycie u okulisty

W Trójmieście kontrakty z NFZ dostały 22 poradnie okulistyczne. Na darmową wizytę nie mamy co liczyć.
W Trójmieście kontrakty z NFZ dostały 22 poradnie okulistyczne. Na darmową wizytę nie mamy co liczyć. fot. ©istock/Remzi

Do większości okulistów w Trójmieście nie dostaniemy się w najbliższym czasie w ramach NFZ. Część poradni w ogóle nie prowadzi zapisów. Tylko w jednej znaleźliśmy wolny termin - za 3 tygodnie. To jednak wyjątek na mapie poradni okulistycznych.Czy korzystasz z pomocy okulisty?

tak, ale tylko w gabinetach prywatnych 41%
tak, korzystam regularnie, najczęściej w poradniach publicznych 36%
nie, ale wiem, że są problemy z dostaniem się do lekarza 23%
zakończona Łącznie głosów: 345
- Zaczęłam mieć problemy ze wzrokiem. Niemal bez przerwy odczuwałam pieczenie oczu - opowiada pani Danuta. - Po wizycie u lekarza rodzinnego otrzymałam skierowanie ze wskazaniem, żeby jak najszybszej skonsultować się okulistą. Próbowałam umówić się na wizytę, jednak okazało się, że w Gdyni to prawie niemożliwe. We wszystkich poradniach, do których dzwoniłam mówiono mi, że zapisy nie są prowadzone. Zdecydowałam się na wizytę prywatną, która kosztowała mnie 120 zł. Okazało się, że mam dość skomplikowane schorzenie, które wymaga ode mnie kolejnych badań, za co oczywiście też muszę zapłacić - skarży się mieszkanka Gdyni.

W Gdyni 7 poradni okulistycznych ma podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tych, do których udało nam się dodzwonić, nie jest prowadzona rejestracja. W szpitalu Św. Wincentego a Paulo usłyszeliśmy, że nie ma miejsc. Lekarz okulista przyjmuje tylko w nagłych przypadkach. Podobnie w Centrum Medycznym Dąbrowa-Dąbrówka - tu do końca czerwca wszystkie terminy są zajęte. Gdybyśmy chcieli zapisać dziecko, możliwe jest to na 22 kwietnia.

Podczas rozmów w rejestracjach dowiadujemy się również, że najszybciej można dostać się do okulisty, który przyjmuje przy ul. Śląskiej. Jednak także tam, w poradni "Oko" słyszymy, że do końca czerwca zapisy nie są prowadzone. Możliwa jest wizyta prywatna. Za tydzień.

- Sytuacja jest patowa - mówi chcący zachować anonimowość lekarz-okulista. - Kontrakty podpisane w ubiegłym roku są tak niskie, że faktycznie w większości poradni już się wyczerpały. Dodatkowo jeśli komuś uda się już zapisać na wizytę i tak musi odstać później w kolejce. Oczywiście sporo osób decyduje się na wizytę prywatną. Jednak nie wszystkich na to stać. Proszę pamiętać, że w większości w tych kolejkach stoją ludzie starsi, którzy przez większość życia płacili ubezpieczenie zdrowotne. Nie tak to powinno wyglądać - podkreśla okulista.

Nieco łatwiej dostać się do okulisty w Gdańsku. Tu podpisane kontrakty ma dwa razy więcej poradni niż w Gdyni. Na początek zadzwoniliśmy do szpitala św. Wojciecha na Zaspie, który pod koniec roku został przekształcony w spółkę. - Do końca maja nie mamy wolnych terminów - słyszymy od pani w rejestracji. Obecnie nie są prowadzone zapisy. Prywatnie lekarze też nie przyjmują. Udaje nam się dowiedzieć, gdzie zadzwonić. Wskazane adresy to dwie poradnie we Wrzeszczu, przy ul.Wajdeloty i Grunwaldzkiej, kolejna na Chełmie, przy ul.Chałubińskiego. I tu faktycznie udaje się umówić wizyty w ciągu najbliższych tygodni. W pierwszej - Oko Lens - wolne terminy są w marcu, w poradni Visus, jeśli decydujemy się na wizytę poranną, możemy umówić się na 11 marca, jeśli na popołudniową - 10 kwietnia. W przychodni Laguna Medical konsultacje z okulistą możliwe są dopiero 21 lutego.

Na koniec dzwonimy jeszcze do placówki 'Dobry wzrok'. Tu jednak na NFZ przyjmowane są tylko 'lekkie przypadki'. Nie można np. zbadać dna oka. Możliwa jest oczywiście wizyta prywatna. Jej koszt to 120 zł.

Lista poradni okulistycznych w Trójmieście, które mają podpisane kontrakty z NFZ:

1. Oko Lens A.Harasimiuk, E.Szpilczyńska - Lekarze specjaliści, spółka partnerska, ul. Wajdeloty 28, Gdańsk
2. Dobry Wzrok, ul. Kliniczna 1B/2, Gdańsk
3. Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Świętokrzyska 4, Gdańsk
4. Spółka Medyczna Gdańsk Południe, ul. Jeleniogórska 19, Gdańsk
5. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Przychodnia Morena", ul. Jaśkowa Dolina 105, Gdańsk
6. NZOZ "Stogi", ul. Stryjewskiego 29, Gdańsk
7. Laguna Medical, ul. Chałubińskiego 23, Gdańsk
8. Poradnia Okulistyczna "Visus", ul. Grunwaldzka 126/a, Gdańsk
9. Pryzmat Okulistyka ul. Otwarta 4, Gdańsk
10. Lekarze Specjaliści, ul. Wałowa 27/307, Gdańsk
11. Beata Parulska-Gilis, ul. Polanki 76A, Gdańsk
12. Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Wałowa 27, Gdańsk
13. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Gdańsku, ul. Kartuska 4/6, Gdańsk
14. Szpital Specjalistyczny im. św.Wojciecha, ul. Al Jana Pawła II 50, Gdańsk
15. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Smoluchowskiego 17, Gdańsk
16. Robert Szulc, ul. Wawrzyniaka 4, Gdynia
17. PROOQO ul. Gabrieli Zapolskiej 1A, 81-596 Gdynia
18. Centrum Medyczne Dąbrowa-Dąbrówka, ul. Sojowa 22, Gdynia
19. PWM, ul. Plac Kaszubski 1, Gdynia
20. OKO Staniewicz-Panasik, Trapkowski, ul. Śląska 35/37, Gdynia
21. Przychodnia Orłowo, ul. Wrocławska 54, Gdynia
22. Szpital Św. Wincentego a Paulo, ul. Wójta Radtkego 1, Gdynia
23. Kardiotel, ul. Jana z Kolna 16 81-741 Sopot

Opinie (106) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje