• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zapalenie zatok - gdzie leczyć w Trójmieście?

Piotr Kallalas
29 marca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Sprawdziliśmy, jak zdiagnozować chore zatoki i gdzie je leczyć w Trójmieście. Sprawdziliśmy, jak zdiagnozować chore zatoki i gdzie je leczyć w Trójmieście.

Ból głowy, wciąż nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, a przy tym złe samopoczucie. Sprawdziliśmy, gdzie w Trójmieście można leczyć zapalenie zatok i ile trzeba poczekać na wizytę u laryngologa.Ból zatok jest ci znany?

Zatoki narażone są na infekcje wirusowe i bakteryjne - zarazki dostają się do nich przez połączenia z jamą nosową. Dlatego często niewinne przeziębienie może przeobrazić się w bolesną dolegliwość.

Czytaj również: Badania słuchu - kiedy i jakie wykonać

Gdzie szukać pomocy w Trójmieście?

W Trójmieście lista przychodni, które mają podpisany kontrakt z NFZ na udzielanie świadczeń z zakresu laryngologii jest długa. Można ją znaleźć na stronie NFZ - poza adresem placówek sprawdzimy tu też przybliżone terminy wizyt (zamieszczone na stronie dane pokazują, że w Trójmieście na wizytę w poradni otolaryngologicznej poczekamy od tygodnia nawet do pięciu miesięcy).

Pamiętajmy, że zanim odwiedzimy gabinet specjalisty, musimy otrzymać skierowanie na konsultację, które wystawia lekarz rodzinny. Jeśli po jakimś czasie leczenia nasz laryngolog podejmie decyzję o konieczności odesłania nas na oddział otolaryngologiczny, możemy trafić do któregoś z czterech szpitali trójmiejskich: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala im. Mikołaja Kopernika (dawnego Szpitala Wojewódzkiego), 7 Szpitala Marynarki Wojennej lub do Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Z racji specyfiki pracy specjalistów laryngologów i powszechności schorzeń, w Trójmieście istnieje wiele prywatnych gabinetów i przychodni, w których można dokonać wstępnej diagnozy. W razie podejrzeń nie warto zwlekać, lepiej udać się do specjalisty, szczególnie kiedy objawy po jakimś czasie wracają.

Sprawdź listę trójmiejskich laryngologów

Czy to na pewno zatoki?

Zapalenie zatok kojarzone jest głównie z silnym bólem głowy. Z tego powodu bardzo łatwo o mylną diagnozę, ponieważ podobny ból może pojawiać się w wielu innych sytuacjach. A jak odróżnić go od zwykłej migreny?

- Ból często towarzyszy nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Zatoki przez zapalenie i obrzęk ulegają przymknięciu. Wpływa to na wzrost ciśnienia wewnątrz zatok i stopniowe napieranie powietrza, co skutkuje nieznośnym bólem głowy. Dlatego charakterystycznym objawem jest bolesność, wzmagająca się przy zmianie pozycji ciała - mówi dr Bogusław Mikaszewski, laryngolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Ból pojawia się najczęściej wyraźnie z rana, kiedy po nocy "zalegania" wydzieliny zatoki cierpią najbardziej. Mogą pojawić się przy tym typowe objawy zapalenia, jak podwyższona temperatura i złe samopoczucie.

Diagnostyka

Objawy powinny zwracać naszą uwagę, ale ważne jest, by diagnozy dokonał specjalista laryngolog. Przede wszystkim zbada on naszą jamę nosową, wykona wymaz i na jego podstawie powie, z jakiego typu infekcją mamy do czynienia. Zapalenie zatok lokalizowane jest natomiast przy pomocy diagnostyki obrazowej.

- W przypadku wątpliwości wykonuje się powszechne i tanie zdjęcie rentgenowskie zatok przynosowych, które pomaga potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie ostrego zapalenia zatok - tłumaczy dr Mikaszewski. Inne techniki badań obrazowych - tomografia komputerowa lub tomografia wolumetryczna (stożkowa) nie są rutynowo wykorzystywane w rozpoznawaniu ostrego zapalenia zatok ze względu na koszty i mniejszą dostępność, niemniej w przypadkach wątpliwości co do stanu zatok sitowych lub klinowych otolaryngolodzy chętnie posiłkują się nimi, bo pozwalają na dokładną ocenę wszystkich zatok przynosowych.
Na tę dolegliwość narażeni są niemal wszyscy, ale niektórzy mają większe predyspozycje. Szczególnie poszkodowaną pod tym względem grupą są astmatycy i alergicy. Wśród osób cierpiących na astmę oskrzelową nieporównywalnie częściej spotyka się zmiany zapalne okolic jam przynosowych. W przypadku drugiej grupy istnieje nawet pojęcie alergicznego zapalenia zatok, które polega na braku drożności spowodowanym właśnie reakcją alergiczną i obrzękiem śluzówki.

Dodatkowo na zapalenie zatok narażone są osoby z pewnymi wadami anatomicznymi, jak krzywa przegroda nosa czy z rozwijające się i nawracające polipy (tzw. rozrost błony śluzowej).

Leczenie

Leczenie zapalenia zatok sprowadza się do jak najszybszego udrożnienia dróg oddechowych. Często stosowane są leki zmniejszające obrzęk śluzówki i przywracające normalne funkcjonowanie.

- Sposób leczenia zapalenia zatok nosa w dużej mierze zależy od ciężkości przebiegu choroby. Na początku infekcji może być przydatne stosowanie kropli obkurczających do nosa, płukanie nosa ciepłą sola fizjologiczną lub wodą morską. Czysty i drożny nos jest podstawą do zapobiegania rozwoju choroby. Jeśli pojawia się gorączka, wyciek wydzieliny ropnej z nosa, silne bóle głowy - czas najwyższy, żeby odwiedzić lekarza - mówi Dmitry Tretiakow, laryngolog z Lifemedica.
W niektórych przypadkach stosuje się też bardziej inwazyjne metody.

- Techniki endoskopowe stosowane są głównie w przewlekłym zapaleniu zatok, gdyż w tych przypadkach leczenie farmakologiczne ma drugorzędne znaczenie - dodaje dr Bogusław Mikaszewski. - Głównym celem leczenia jest stworzenie szerokiego połączenia zatok z jamą nosa poprzez usunięcie wszelkich zmian zapalnych (pogrubiała błona śluzowa, polipy nosa). Leczenie endoskopowe przewlekłego zapalenia zatok jest już powszechnie stosowane we wszystkich oddziałach otolaryngologicznych, stosowane kiedyś klasyczne operacje zatok z dostępu zewnętrznego wykonywane są zdecydowanie rzadziej i jedynie w wybranych przypadkach.
Czytaj również: Gdzie w Trójmieście leczyć chrapanie?

Domowe sposoby walki z zatokami

Jest kilka sposobów, które zalicza się do złotego, domowego kanonu walki z zapaleniem zatok. Dobrze działa na nie solanka (sól działa obkurczająco na śluzówkę i udrażnia górne drogi oddechowe). Warto więc stosować rozgrzewające okłady solankowe (przy pomocy gazy bądź ściereczki nasączonej podgrzanym roztworem soli jodowo-bromowej), płukanie jamy ustnej i nosowej oraz inhalacje.

Wśród inhalacji wymienia się rumiankowe, miętowe, eukaliptusowe czy sosnowe. Działają kojąco, a przede wszystkim nawilżają i dezynfekują, są też łatwe w przygotowaniu. Wystarczy nalać wrzątku do naczynia i dodać kilka kropli olejków eterycznych. Nawilżanie jest szczególnie istotne, ponieważ suche powietrze, zwłaszcza w stanach podrażnienia, zdecydowanie nie sprzyja dobrej kondycji zatok. Dlatego nawilżając je ogrzanym powietrzem, możemy uzyskać zdecydowanie szybszy efekt kuracyjny.

Bardzo popularne są także lampy nagrzewające typu sollux, które często stosuje się w rehabilitacji przy leczeniu reumatyzmu. Na szeroką skalę wykorzystuje się je także w schorzeniach otolaryngologicznych - zapaleniu ucha czy właśnie zapaleniu zatok. Lamp używa się w krótkich, powtarzających się sesjach. Znajdziemy je w niektórych gabinetach kosmetycznych, choć obecnie są także powszechnie sprzedawane.

Warto też pamiętać o kilku znanych prawdach: zatoki nie lubią drastycznych zmian temperatury, powinniśmy więc chronić je przed przewianiem czy zaziębieniem. Podczas choroby zatok należy dużo pić i próbować jak najszybciej udrożnić zatkane drogi oddechowe, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby.

Równie ważne jak leczenie jest profilaktyka. Przede wszystkim zatokom nie sprzyja wdychanie wysuszonego powietrza, warto więc zadbać o prawidłową wilgotność i temperaturę w domu.

Miejsca

Opinie (32) 3 zablokowane

 • Tylko Dr Mikaszewski (6)

  Tylko Dr Mikaszewski

  • 11 16

  • Psychiatra?

   • 4 4

  • Podpisano: dr Mikaszewski?

   • 6 4

  • Dobry specjalista (2)

   Bardzo dobry specjalista, niestety ze średniowiecznym systemem kolejkowym w swoim gabinecie w Sopocie...
   każdego dnia kiedy przyjmuje, ustawia się kolejka, w której czeka się czasem parę godzin..
   z drugiej strony mając nagłą potrzebę wizyty - nie trzeba się umawiać...
   Przy okazji - koszt wizyty 100 zł

   • 4 5

   • zmień (1)

    Lekarza na takiego ktory za wizyte wezmie 20zl i nie marudz.

    • 3 2

    • ?

     to była informacja, a nie zarzut, pacyno.
     100 to standardowa cena za konsultację specjalisty.

     • 1 2

  • Zdecydowanie!

   Najbardziej kompetentny w swojej dziedzinie, i najmilszy lekarz jakiego znam !! :)

   • 4 3

 • Płukanie zatok w domu jest bardzo skuteczne (przy zastosowaniu Fixinu lub Sinus Rinse) tylko musi być przeprowadzone zgodnie z instrukcją, inaczej można sobie infekcję przenieść do gardła.

  • 20 3

 • lekarze są leniwi (1)

  Miałam problem z bólami głowy, nawet po zrobieniu RM głowy lekarze upierali się że to raz jedne zatoki, raz drugie i szprycowali lekami, antybiotykami, aż okazało się że w końcu RM obejrzał lekarz który zna się na tym badaniu i stwierdził że nie mam chorych zatok a alergię. Polecam w Sopocie dr Chełmińskieg alergolog-laryngolog. Unikajcie Polmedów, Spółdzielni Pracy przy Grunwaldzkiej czy Medica Polska! Brak doświadczenia i teksty z tym się żyje i będzie boleć zawsze są absurdalne!

  • 19 5

  • a gdzie przyjmuje ten lekarz, mam ten sam problem

   • 3 1

 • chroniczne zapalenie zatok (4)

  W przypadku stanu zapalnego zatok, silnych bolow glowy zawsze stosuje wyprobowany lek ziolowy sinupret i do tego dostaje zawsze antybiotyk. Z reguly po trzech dniach bol mija ale antybiotyk biore przez siedem dni.

  • 3 8

  • mocniejszy i lepszy od sinupretu jest sinulan forte. Również ziołowy. Przerobilem oba.

   • 1 2

  • a ja sie nie pier. (1)

   Robię inhalacje i po 7dniach jestem zdrowy a ty masz wypruta flore i jesteś w gorszym stanie niz na poczatku!

   • 6 3

   • minus za język

    • 3 4

  • Żadne sinulany, sinuprety i inne ściemy. Brałam przez 3 miesiące sinulan forte i nic nie pomogło. U Ciebie to po prostu antybiotyk zadziałał, a suple można sobie wsadzić tam gdzie słońce nie dochodzi. Na bakteryjne zakażenie zatok tylko antybiotyk, na alergiczne problemy z zatokami tylko płukanie albo inhalacje.

   • 1 0

 • Gdzie?

  Najlepiej tam gdzie da wizytówkę lekarz pierwszego kontaktu.

  • 0 2

 • ja stosuję tylko suplementy diety,

  teraz są super czasy, bo można je dostać na wszystko i nie trzeba latać do przychodni do tych konowałów po recepty.

  • 1 10

 • polecam basen (2)

  na basenie wszystkie smarki się po godzinnej sesji wypłukują do wody, pozniej dobrze glowe wysuszyc, wrocic do domu i po dolegliwosci, no ewentualnie majerankiem pocierać ale to jest powiedziałabym passe, a teraz trza z biegiem czasu iść

  • 6 21

  • ty sie urodzilas glupia? (1)

   Chlor poglebia i atakuje zatoki!

   • 3 4

   • sam jestes głupi... już nie ma chloru na basenach...

    • 3 1

 • Kilka lat męki...

  Z powracającym zapaleniem zatok męczyłam się przez ostatnich 5 lat. Praktycznie co kilka tygodni, z wakacyjną przerwą.
  Od września biorę Avamys raz dziennie i od września mam spokój!!!

  • 5 9

 • zaden z tych pseudo super speców (1)

  Mi nie pomógł, szpitale tez a dzis bym juz leżał 2m pod ziemia. Wiedze- ta stara ma tylko 1lekarz, wiem co mowie znalem wszystkie badania, lekarzy i antybiotyki ze skutkami na pamięć. Nawet mikrobiologia juz nie pomagala przy tych laryngologach od 7bolesci. Nie sluchajcie- po 1 wymaz , potem specjaliści i żadnych antybiotyków plus rozpoznanie ponad wszystko! Kropki to wirus wiec dajcie sobie spokój z lekami i lekarzami.

  • 6 8

  • ale o co chodzi ?

   belkot

   • 6 0

 • jeżeli zapalenie zatok często nawraca to... (1)

  może to mieć związek z alergią pokarmową np. na gluten, mleko krowie, orzechy, itd... Warto zrobić badania IgG i IgE.

  • 8 0

  • ta... i woda micelarna do picia..

   • 1 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Boisz się porodu? Okiełznaj emocje w ciąży z psychologiem

wykład, warsztaty, konsultacje

Nabór do sesji fotograficznej #zobaczwięcej

w plenerze, casting

Festiwal Dobrego Porodu

14,99 zł
warsztaty

Najczęściej czytane