• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Olej - zdrowy tłuszcz. Który jest najzdrowszy i jak ich używać?

Joanna Puchala
30 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Jedną z zasad zdrowego żywienia jest ograniczanie spożycia  tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych, które w przeciwieństwie do tych pierwszych korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Jedną z zasad zdrowego żywienia jest ograniczanie spożycia  tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych, które w przeciwieństwie do tych pierwszych korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Jedną z zasad zdrowego żywienia jest ograniczanie spożycia tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych. Te korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Poza tradycyjnym rzepakowym i słonecznikowym można dziś kupić olej z pestek winogron, sezamowy, sojowy czy kukurydziany. Każdy z nich ma nieco inny skład i zastosowanie. Decydując się na regularne spożywanie każdego z nich, warto zapoznać się z jego właściwościami, reagowaniem na obróbkę termiczną czy sposobem przechowywania.



Na co zwracasz uwagę podczas zakupu oleju?

Najlepsze i najzdrowsze są oleje tłoczone na zimno, czyli te, które są otrzymywane za pomocą mechanicznego wyciskania roślin oleistych.

- Znamy olej z oliwek i lnu, ale są także oleje z konopi, a nawet pestek. Takie oleje mają wysoką wartością odżywczą i jakość. Są jednak mało odporne na przechowywanie. Dlatego dobrej jakości olej należy przechowywać w ciemnej butelce, najlepiej szklanej w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Oleje dostarczają nie tylko niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, ale również witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jak A, D, E, K. W olejach znajdują się również przeciwutleniacze, które zapobiegają procesom starzenia - tłumaczy Wiktoria Kłos z Poradni Dietetycznej Sports-Med.
Znamy olej z oliwek i lnu, ale są także oleje z konopi, a nawet pestek. Takie oleje mają wysoką wartością odżywczą i jakość. Znamy olej z oliwek i lnu, ale są także oleje z konopi, a nawet pestek. Takie oleje mają wysoką wartością odżywczą i jakość.

Przepis na szybką sałatkę z rukolą według dietetyk Wiktorii Kłos



Szybka sałatka z rukolą
rukola 2 garści
pomidorki koktajlowe 300 g
oliwki czarne 15 szt.
mozzarella małe kulki 1 opakowanie
sok z cytryny łyżka
sól himalajska, pieprz do smaku
oliwa z oliwek 1 łyżka
Rukolę umyj, wsyp do miseczki i skrop sokiem z cytryny. Ser odsącz i dodaj do rukoli. Oliwki pokrój w plasterki, a pomidorki na połówki. Całość skrop oliwą i dopraw solą i pieprzem do smaku.


Oleje roślinne zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na organizm. Oleje roślinne zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na organizm.
Oleje roślinne zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na organizm. Mają działanie antynowotworowe, antymiażdżycowe i przeciwzapalne. W przypadku niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych mamy bardzo ograniczone zdolności ich syntezy, dlatego musimy dostarczać je do naszego organizmu z zewnątrz.

Przegląd najbardziej popularnych olejów według psycholog i dietetyk Agaty Szczerkowskiej-Malinowskiej z Centrum Żywienia Dietetyki i Zdrowia JemZdrowo w Sopocie



1. Olej słonecznikowy, pochodzi z tłoczenia nasion słonecznika. Nadaje się zarówno na zimno do sałatek, jak i na ciepło, oraz jako składnik wypieków. Stanowi bogate źródło witaminy E.
2. Olej rzepakowy, czyli tak zwana oliwa północy. Nadaje się zarówno na zimno, jak i do obróbki cieplnej. Jest bogaty w witaminę E, która ma właściwości przeciwutleniające. Ma wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL, tak zwanego złego cholesterolu. Olej rzepakowy poprzez dużą zawartość tokoferoli wpływa na poprawę koncentracji, opóźnia procesy degeneracyjne mózgu, zmniejsza podatność na infekcje, zmniejsza ryzyko powstawania chorób sercowo-naczyniowych, zmniejsza ryzyko pogorszenia wzroku i retinopatii.
3. Olej sezamowy wyróżnia się bardzo wysokim stężeniem fitosteroli o działaniu przeciwmiażdżycowym. Ma dodatkowo charakterystyczny smak i zapach i szerokie zastosowanie w kosmetyce.
4. Olej z orzechów makadamia - pochodzi z najbardziej tłustego orzecha, jakim jest orzech makadamia. Przy okazji orzechy pekan mają podobnie wysoki poziom tłuszczu. Olej ten stanowi bogate źródło witamin z grupy A, E, kwas foliowy, witaminy z grupy B, PP i C. Spożywanie tego oleju obniża występowanie miażdżycy i cukrzycy typu II. Nadaje się do stosowania na zimno do sałatek, ma też korzystne działanie na naszą skórę.
5. Olej z czarnuszki ma działanie antyseptyczne, łagodzi skutki astmy, reumatyzmu, przyspiesza gojenie ran i stanów zapalnych skóry.
6. Olej z pestek winogron zawiera bardzo duże ilości kwasu linolowego o działaniu korzystnym dla funkcjonowania błon komórkowych. Nadaje się do sałatek, nie jest zalecany do obróbki cieplnej. Zawiera duże ilości omega-6.
7. Olej kukurydziany ma bardzo korzystny stosunek omega-3 i omega-6. M korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego i funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego i wątroby. Zawiera witaminę A, z grupy B, C, PP i lecytynę. Przez zawartość witaminy K poprawia krzepnięcie krwi. Wzmacnia mięśnie i naczynia krwionośne.
8. Olej z pestek dyni, cechuje się silnym działaniem antyoksydacyjnym. Obniża poziom cholesterolu, ma działanie przeciwnowotworowe, poprawia funkcjonowanie gruczołu krokowego u mężczyzn. Ma duże stężenie kwasów omega-6 i wysokie stężenie witaminy E. Stosujemy go na zimno. Przyspiesza procesy regeneracyjne skóry.
9. Oliwa z oliwek, królowa tłuszczów roślinnych. Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowi bogate źródło kwasu oleinowego, zmniejsza stany zapalne w organizmie i powstawanie komórek nowotworowych. Stanowi bogate źródło antyutleniaczy. Obniża poziom cholesterolu, ma silne działanie przeciwzapalne dzięki oleocanthalowi o działaniu porównywalnym z ibuprofenem. Zmniejsza ryzyko udaru, obniża ciśnienie krwi. Pomaga w walce z chorobą Alzheimera, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, pomaga w chorobach reumatoidalnych, ma działanie antybakteryjne, szczególnie w wypadku bakterii Helicobacter pylori. Odmiana extra virgin nadaje się tylko do stosowania na zimno, na ciepło używamy oliwy z wytłoczyn, która ma wyższą temperaturę wrzenia i punkt dymienia.
10. Olej lniany, bardzo obecnie ceniony i coraz bardziej popularny, produkowany jest w Polsce ledwo od kilkudziesięciu lat. Jest zalecany przy miażdżycy tętnic i w wypadku zaburzeń przemiany tłuszczów. Nadaje się do stosowania na zimno do sałatek. Ma niską temperaturę wrzenia - nie można na nim smażyć potraw.
11. Olej z orzecha włoskiego stosujemy tylko na zimno. Jest bogatym źródłem omega-3 i omega. Obniża poziom cholesterolu, zawiera witaminy z A, E i z grupy B.


Oliwa z oliwek, królowa tłuszczów roślinnych. Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowi bogate źródło kwasu oleinowego, zmniejsza stany zapalne w organizmie i powstawanie komórek nowotworowych. Oliwa z oliwek, królowa tłuszczów roślinnych. Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowi bogate źródło kwasu oleinowego, zmniejsza stany zapalne w organizmie i powstawanie komórek nowotworowych.

Olej kokosowy



Olej kokosowy jest dobrym tłuszczem z punktu widzenia gastronomicznego, gdyż ma wysoką temperaturę wrzenia i punkt dymienia, co oznacza, że nie będziemy na nim przypalać potraw. Zawiera w swoim składzie witaminy z grupy B, selen, cynk, potas, magnez.

- Zawiera wysoki poziom kwasów tłuszczowych nasyconych, ale z drugiej jednak strony zawiera bardzo specyficzne średniołańcuchowe MCT - 62-68 proc. Mają one różne właściwości od nasyconych kwasów tłuszczowych. W wypadku tłuszczów średniołańcuchowych nie wykazano ich szkodliwego wpływu na zdrowie. Nie należy jednak zapominać, że 1 g zawiera prawie 9 kcal. Nie można zatem używać ich bez ograniczeń. Olej kokosowy z całą pewnością nie posiada specyficznych właściwości odchudzających. Kwasy średniołańcuchowe MTC są trawione w odmienny sposób - wchłaniane są bezpośrednio do żyły wrotnej. Szybko pozyskujemy z nich energię, więc raczej służą lepszemu przyswojeniu. Olej kokosowy zawiera w swoim składzie kwas laurynowy, który ma działanie antygrzbicze, antybakteryjne i antywirusowe. Przeciwdziała próchnicy, przyspiesza gojenie oparzeń. Należy pamiętać, że wszystkie korzystne właściwości zawiera olej kokosowy ekstra virgin tłoczony na zimno. W temperaturze pokojowej zachowuje postać stałą. Olej kokosowy ekstra virgin ma krótszy termin spożycia i oczywiście wyższą cenę. Jest biały i ma miły, świeży zapach. Witaminy, tokoferole i polifenole, których działanie jest dla nas korzystne, są zachowane w nierafinowanym oleju kokosowym, w rafinowanym są praktycznie zniszczone - podkreśla psycholog i dietetyk Agata Szczerkowska-Malinowska z Centrum Żywienia Dietetyki i Zdrowia JemZdrowo w Sopocie.
Olej kokosowy jest dobrym tłuszczem z punktu widzenia gastronomicznego, gdyż ma wysoką temperaturę wrzenia i punkt dymienia. Olej kokosowy jest dobrym tłuszczem z punktu widzenia gastronomicznego, gdyż ma wysoką temperaturę wrzenia i punkt dymienia.

Olej palmowy



Olej palmowy jest jednym z masowo produkowanych olejów. Stanowi on nieodzowny element wielu gotowych deserów. Ma wysoką zawartość frakcji LDL.

- Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i lepiej korzystać z jego właściwości w tym zakresie. WHO w swoich badaniach wykazało silny związek między spożywaniem kwasu palmitynowego (olej palmowy zawiera go 44 proc.) a chorobami układu krążenia - zauważa Agata Szczerkowska-Malinowska.

Olej laurowy



Olej laurowy pochodzi z owoców wawrzynu z drzewa laurowego. Ma szerokie zastosowanie w kosmetologii. Olej laurowy stanowi silnie działający preparat wspomagający leczenie trądziku, hamujący wypadanie włosów i redukujący stany zapalne. Działa na skórę ściągająco i antybakteryjnie. Likwiduje łupież i pobudza wzrost włosów. Może być także stosowany jako odżywka do paznokci. Nadaje się też do inhalacji przy uporczywym kaszlu.

- Otrzymuje się go z dojrzałych owoców wawrzynu. Składają się one w 40 proc. z kwasów tłuszczowych oraz w ok. 1 proc. z olejków eterycznych. Olej ten ma barwę soczystej zieleni oraz intensywnie ziołowy, charakterystyczny korzenny aromat. Jest głównym składnikiem bardzo popularnego mydła z Aleppo. Olej ten działa dezynfekująco, oczyszczająco, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo, a także ściągająco, łagodząco i rozkurczowo. Jednocześnie jest to także naturalny środek na odstraszenie komarów - mówi dietetyk Wiktoria Kłos.

Przepis na laurową maseczkę przeciw wypryskom według dietetyk Wiktorii Kłos



Składniki:
2 łyżki glinki zielonej
pół szklanki przegotowanej wody
pół łyżeczki oleju laurowego
10 kropli olejku z drzewa herbacianego

Przygotowanie:
Glinkę połącz z odrobiną przegotowanej wody do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Dodaj odmierzoną porcję olejku laurowego i 10 kropli olejku z drzewa herbacianego. Całość dokładnie wymieszaj, po czym nałóż preparat na oczyszczoną skórę twarzy, omijając wrażliwe okolice oczu i ust. Maseczkę stosować nie częściej niż raz w tygodniu. Maseczka silnie oczyszcza pory i działa antyseptycznie. Przy regularnym jej stosowaniu cera staje się gładka, matowa, a niedoskonałości pojawiają się rzadziej. Osoby szczególnie wrażliwe na bodźce zapachowe mogą mieszać olej laurowy z innymi naturalnymi olejkami.

Opinie (65) 8 zablokowanych

  • A ja używam głównie oleju z ryżu 100% (7)

    krótko: spowalnia proces starzenia, obniża poziom cholesterolu, chroni przed nowotworami

    • 10 8

    • (4)

      skąd te badania o obnizaniu chol?

      • 3 0

      • pewnie z filmów na youtube, takich z żółtymi napisami ;)

        • 4 0

      • @LG (1)

        M.in. bogate źródło fitosteroli, 162 mg w łyżce stołowej (A,Żyłowska-PoradnikZdrowie)

        • 1 0

        • Badania?

          • 0 0

      • z chorego tłuszczu

        zamiast zdrowego

        • 0 0

    • Ja też używam tylko oleju ryżowego o ktorym pani dietetyk nie raczyła wspomnieć.Brak sponsora? (1)

      • 5 0

      • U mnie też ryżowy w użyciu

        Głównie na zimno, np. do polania gotowanej kaszy czy lekkiego podsmażenia warzyw.

        Na zimno najzdrowszy jest olej lniany budwigowy. Tyle że jego smak nie komponuje się z niczym...

        • 0 0

  • (1)

    A gdzie info o oleju rydzowym?!

    • 10 2

    • w lesie

      pod krzaczkiem

      • 1 1

  • smalec (3)

    najzdrowszy

    • 36 6

    • tylko ketoza (2)

      Boczek, karczek, golonka, smalec.

      • 18 2

      • i wóda

        • 6 0

      • i ogórek kiszony-najzdrowszy!

        • 0 0

  • najzdrowszy olej (20)

    to żaden olej. Tłuszcze najlepiej jest pozyskiwać bezpośrednio- jedząc pestki i ziarna, np. siemię lniane, orzechy, sezam. Zamiast smażenia można dusić na wodzie. Dodane oleje to niepotrzebne kalorie obrane z błonnika i wielu cennych składników

    • 21 5

    • (7)

      a do czego Ci błonnik, w tłuszczu masz 9kcl czyli mozesz zjesc mniej a masz wiecej energii, odstaw wegle i cukry i nie bedzie Ci błonnik potrzebny

      • 4 6

      • "odstaw węgle i cukry"?! (6)

        po 1: cukry to węgle, więc HM?
        po 2: do czego błonnik? Widzę grube braki w wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania :D
        po 3: TYLKO 9 kcal? Spoko. Łyżka oliwy do sałatki podnosi kaloryczność o 90kcal. Jak ktoś jest na redukcji, to sporo.

        • 2 3

        • (5)

          nie wiem czy wiesz ale są witaminy, rozpuszczalne w tłuszczach i jeżeli spożywamy je bez tłuszczu nie są w pełni przyswajalne

          • 7 0

          • tak, ale tłuszcz masz nie tylko w oleju (4)

            znajduje się w owocach, warzywach, ziarnach. Niemal wszędzie jest jakaś ilość tłuszczu. A żeby witaminy się wchłaniały, ten tłuszcz nie musi być spożyty nawet w jednym posiłku, więc nie, nie trzeba polewać surówki olejem :)

            • 6 0

            • No w końcu jakiś głos rozsądku a nie tylko te oliwy do smażenia schabowego... Najlepszy tłuszcz to tłuszcz nieprzetworzony, jeść oliwki, orzechy i nasiona wszelkiego rodzaju, ryby dzikie lub hodowane ekologicznie. Jaja również są świetnym źródłem tłuszczy. A nie te oleje tłoczone rok wcześniej, niewiadomo z czego, i tak leżakuje to na półkach w temp pokojowej przez rok...

              • 4 0

            • Tego oleju w warzywach i owocach jest za mało, aby witaminy się wchłonęły (2)

              (nie licząc awokado). Nie trzeba polewać surówki olejem, ale dobrze ją zjeść w towarzystwie czegoś tłustego, choćby orzechów czy jajek.

              • 1 1

              • nawet kasza jaglana (1)

                ma w sobie tłuszcz

                • 0 0

              • poza tym

                mamy aktualnie na świecie więcej ludzi którzy umierają w związku z nadmiarem tłuszczu w diecie, niż takich którzy mają niedobór witaminy A- to o czymś świadczy

                • 1 0

    • (9)

      Podobno błonnik blokuje wchłanianie tłuszczów, żeby było śmieszniej, to tylko roslinnych. A wiadomo, gdzie błonnik się znajduje :)
      Moim zdaniem nie jest niezbędny w diecie, jak komuś szkodzi (problemy z jelitami), to powinien zrezygnować i nie będzie miał problemów z jego braku, a wręcz korzyści, jak nie szkodzi, wtedy można sie kierować "zaleceniami".

      • 2 0

      • "twoim zdaniem" (7)

        jednak wolę ufać zdaniu dietetyków i lekarzy, niż anonima z internetu. Zobaczymy jak długo pojedziesz na diecie bez błonnika..

        • 1 2

        • "U osób z zespołem dysbiozy bakteryjnej może to prowadzić do nasilenia dolegliwości, takich jak ból brzucha, biegunki tłuszczowe i zaburzenia wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K. Błonnik w postaci pektyn i włókien może być częściowo trawiony przez bakterie jelitowe do krótkołańcuchowych kwasów karboksylowych, takich jak mlekowy, octowy, propionowy, masłowy oraz ich izomerów. Powstałe kwasy działają osmotycznie i mogą być przyczyną luźnych stolców. Dodatkowo kwas octowy działa prozapalnie i może prowadzić do mikroskopowego zapalenia jelita grubego oraz zespołu IBS wykazano na szczurach w zwierzęcym modelu colitis ulcerosa. Z powstających kwasów organicznych tylko kwas masłowy stanowi pożywkę dla kolonocytów i wywiera wyraźny efekt troficzny na błonę śluzową jelita grubego, w tym kolonocyty. Błonnik zwiększa też populację Bifidobacterium w okrężnicy."

          • 1 0

        • "Błonnik niewątpliwie jest elementem żywności funkcjonalnej, jednak trzeba mieć na uwadze, że nadmiar błonnika jest szkodliwy powoduje wzdęcia, ból brzucha, zwiększa ryzyko raka jelita grubego?, utrudnia wchłanianie witamin i biopierwiastków. Wiadomo także, że dieta bogatobłonnikowa zaostrza przebieg niektórych chorób, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby i dróg żółciowych. Na pewno błonnik nie jest remedium na wszystkie choroby, a w wielu przypadkach sam może wywierać działanie chorobotwórcze. Zgodnie z definicją racjonalnej diety, za dietę racjonalną uważa się taką, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości, zapewniającej prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie ma w definicji diety racjonalnej nic na temat ilości błonnika, który powinniśmy spożywać, ponieważ błonnik nie jest składnikiem odżywczym. W świetle tej definicji obecne zalecenia dotyczące ilości spożywanego błonnika wydają się nieco sztuczne. Otwartym pozostaje także pytanie, czy u osób z prawidłowymi wypróżnieniami, pozostającymi na diecie ubogobłonnikowej, istnieje zwiększone ryzyko raka jelita grubego i chorób cywilizacyjnych?, oraz czy osoby czujące się źle nawet po niewielkiej ilości błonnika, powinny przyzwyczajać się do coraz wyższych dawek, czy spożywać tylko minimalne, tolerowane ilości błonnika. Pytanie to wydaje się zasadne w świetle definicji zdrowia według WHO, która stanowi, że zdrowie to nie tylko brak chorób, ale także dobre samopoczucie."

          • 3 0

        • (2)

          Mimo wszystko staram się zaznajomić z tematem, zanim wyrobię sobie zdanie. Mój organizm źle reaguje na błonnik, bez niego czuję się świetnie i nie mam problemów. Poza tym nie zabraniam i nie zalecam nikomu go jeść.

          • 1 0

          • w nadmiarze wszystko szkodzi (1)

            od nadmiaru witaminy A odpada skóra. Mówimy o rozsądnej, zdrowej diecie u zdrowego człowieka, a nie o nadmiarze błonnika u osoby z uchyłkowym zapaleniem jelit.
            Dużo o dobroczynnej roli błonnika mówi amerykański lekarz, dr Greger, autor książki "Jak nie umrzeć przedwcześnie", w której analizuje ogromną ilość badań na temat przeróżnych składników odżywczych. Prowadzi też stronę Nutrition Facts, na której zamieszcza krótkie filmiki i notatki na różne tematy. Polecam ten: "How Much Fiber Should You Eat Every Day?"
            Dla mnie on jest autorytetem, ma ogromną wiedzę

            • 1 4

            • Bardziej mi chodzi o osoby z problemami, które po prostu źle się czują po spożyciu błonnika i to nie nadmiaru, mimo wszystko drażni on jelita. ("jak komuś szkodzi (problemy z jelitami), to powinien zrezygnować i nie będzie miał problemów z jego braku, a wręcz korzyści, jak nie szkodzi, wtedy można sie kierować "zaleceniami".") Wiadomo, że zdrowa osoba może, ale jak się będzie wszędzie pokazywać, ze błonnik jest uber i cacy (bez wad), to znajdą się ludzie, którzy z nim przegną. Temu, że ma swoje zalety nie przeczę :)

              • 1 0

        • Nuxy (1)

          sluchaj tych pseudo dietetyków to będziesz nadal sr*l błonnikiem bo nie jest on w żaden sposob wykorzystywany przez twój organizm

          • 1 1

          • nie słucham pseudo dietetyków

            tylko dietetyków, z dyplomami uczelni wyższych. I tak, w zasadzie to sr*m błonnikiem, bo do tego on też służy- oczyszcza jelita i odżywia mikrobiotę :) nie owijając w bawełnę.

            • 0 0

      • Bardziej ufam WHO niż typom z internetu

        Błonnik jest potrzebny, oczywiście w rozsądnych ilościach. Należy też pamiętać, że rozróżniamy błonnik rozpuszczalny (w owocach i warzywach) i nierozpuszczalny (w ziarnach) i preferujemy ten pierwszy. Oznacza to, że chleb żytni jest ok, ale nie posypujmy kanapki otrębami, tylko zjedzmy porcję warzyw.

        • 1 3

    • Trochę radykalnie podchodzisz do sprawy (1)

      Smażenie nie jest zdrowe na żadnym oleju, ale łyżka dobrej jakości oleju do sałatki nie zaszkodzi (choć konieczna też nie jest).

      • 0 0

      • bo

        na redukcji jestem :P

        • 0 0

  • Kolejne bzdury ,dobry olej tani nie jest !!Słonecznikowy jest szkodliwy dla zdrowia.Kokosowy,palmowy w szczególności !!! (3)

    Oliwa z oliwek wcale nie jest królową olejów bo jest najmniej wartościowa z dobrych zdrowych olejów .Królową olejów jest olej Lniany najbardziej wartosciowy i najbardziej zdrowy olej.
    Olwia z oliwek jest promowana marketingowo od lat. Ale tak to jest ze wiekszosc tych dietetyków z koziej .D niema bladego pojecia oczym plecie.

    • 9 17

    • smażysz na oleju lnianym?! (2)

      • 4 2

      • do smazenia najlepszy jest olej rzepakowy ,pomysl myslenie nieboli (1)

        • 1 4

        • O smalec

          • 0 0

  • Kokosowy olej zapycha tętnice żylne!!!! Co za bzdury na tym portalu wypisujecie!!!! (5)

    Mit oleju kokosowego już dawno powinien zostac obalony a tu jeszcze takie kwiatki na wierzch wychodzą!

    • 24 5

    • Sprawa dyskusyjna,są różne poglądy na ten temat także bzdur nie piszą ,nikt do niczego nie zmusza tylko informuje .

      • 2 2

    • co to są tętnice żylne? (3)

      • 5 1

      • przetoka.... (1)

        • 0 0

        • Ucho wewnętrzne w ciąży

          • 1 0

      • to takie nowe otwory w muzgu

        • 1 1

  • Olej Turbo VAT na tym jeździ Świat

    • 6 0

  • Nigdy niczego nie smażcie na kupnym oleju ! (3)

    Wszystkie oleje, które są rektyfikowane, nie mogą być używane do smażenia. Oleje można grzać tylko raz. Ten jeden raz są grzane przez producenta.

    • 1 6

    • Bzdury pleciesz

      • 6 2

    • ale trolle są mądrzejsze

      i grzeją do woli

      • 2 1

    • rektyfikowane, powiadasz... OK, mam już opinię o Twoim poziomie wiedzy ;P

      • 2 0

  • Dietetycy to sprzedawcy suplementów (2)

    "Jedną z zasad zdrowego żywienia jest ograniczanie spożycia tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych" - już pierwsze zdanie i już bzdura, bo w spożywaniu tłuszczy liczą się trzy czynniki: 1. Ilość 2. Stopień przetworzenia 3. Proporcje poszczególnych rodzajów tłuszczy. O ile z 1 nie ma problemu, 2 jest dyskusyjne (przetworzone mniej lub bardziej mogą być roślinne i/lub zwierzęce) to wszystko rozbija się o punkt 3. Tłuszcze zdrowe i niezbędne to EPA/DHA, których w roślinach NIE MA, natomiast definitywnie niezdrowe lub niezdrowe w nadmiernej ilości to tłuszcze roślinne takie jak trans, omega 9 czy omega 6. Zatem odżywiając się zgodnie z tym "zaleceniem" (a jednocześnie jak typowy Janusz na diecie chlebowo-rzepakowej), będziemy mieli kompletnie skopane proporcje tłuszczów, bo zjemy za dużo omega 6 i 9 a za mało omega 3 - ale spokojnie, dietetyk ma już jakiś olej z wątroby czy inne cudo, które nas obroni :)

    • 4 2

    • na szczęście

      istnieje siemię lniane, orzechy włoskie, chia i algi, a organizm już sobie je zsyntetyzuje. Osoby które są na diecie wegańskiej ze względów zdrowotnych pewnie o tym wiedzą, ten temat jest często poruszany w naszym środowisku i ładnie go opisała na swoim blogu np. Iwona Kibil :)

      • 0 0

    • epa i dha organizm sobie wytworzy z ALA

      A kwasy ALA już występują w roślinach. Tłuszcze trans występują nie tylko w tłuszczach roślinnych. Pierwsze słyszę, aby omega 9 były niezdrowe, masz jakieś źródła na których się opierasz?

      • 1 0

  • ja do swojego passata leję (1)

    tylko olej opałowy, na rzepakowym niby pójdzie, ale słabiej ciągnie

    • 12 2

    • opał zawsze troche smaruje turbinke , dobrze robisz!

      • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Najczęściej czytane