• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Do 20 maja psycholog przyjmie cię za darmo

Ewa Palińska
14 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Często, z powodu strachu, osoby wymagające pomocy specjalisty zgłaszają się na terapię po dłuższym czasie od wystąpienia objawów. To prowadzi do dalszych komplikacji życiowych, a także, niejednokrotnie, do spędzenia wielu lat w samotności. Często, z powodu strachu, osoby wymagające pomocy specjalisty zgłaszają się na terapię po dłuższym czasie od wystąpienia objawów. To prowadzi do dalszych komplikacji życiowych, a także, niejednokrotnie, do spędzenia wielu lat w samotności.

WHO alarmuje, że nieleczona depresja powoduje szereg poważnych konsekwencji - nie tylko długotrwałą niezdolność do pracy czy nauki, ale też choroby somatyczne, samouszkodzenia czy próby samobójcze. Aby jeszcze lepiej pomóc potrzebującym, psychologowie i terapeuci zwarli szyki i włączyli się w organizację Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej "Zdrowie Zaczyna się w Głowie", oferując osobom zmagającym się z zaburzeniami psychicznymi darmowe konsultacje. Warto spieszyć się z zapisami, ponieważ akcja trwa tylko do 20 maja.



Czy wstydził(a)byś się tego, że korzystasz z pomocy psychologa?

Trwa trzecia edycja kampanii Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej "Zdrowie Zaczyna się w Głowie", mająca na celu propagowanie troski o zdrowie psychiczne jako przejaw dbania o siebie. Specjaliści zachęcają, by korzystać ze wsparcia nie tylko w sytuacji ostrego kryzysu czy poważnych trudności emocjonalnych, ale także gdy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały: wahania nastroju, trudności ze snem, brak radości z dotychczas satysfakcjonujących sfer życia.

Zdrowie zaczyna się w głowie



Nazwa akcji ma zwrócić uwagę na fakt, że zdrowie zaczyna się w głowie i takie objawy, jak bóle głowy, kręgosłupa, żołądka czy inne medycznie niewytłumaczalne dolegliwości mogą mieć właśnie podłoże psychiczne.

- Zwracanie się po wsparcie w sytuacjach kryzysowych, ale także wtedy, gdy chcemy coś po prostu zmienić w swoim życiu jest przejawem dbania o siebie i dojrzałości - przekonuje Katarzyna Wieczorek, psychoterapeutka z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań, pomysłodawczyni Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej "Zdrowie zaczyna się w głowie".
Akcja daje szansę poznania możliwości uzyskania wsparcia m.in. psychoterapeutów, psychologów, pedagogów i innych specjalistów w Gdańsku.

- Chcemy, by gdańszczanie spróbowali, czym jest konsultacja z terapeutą czy udział w warsztatach rozwoju osobistego i przekonali się, że to nic wstydliwego dać sobie pomóc - mówi Joanna Kiedrowicz z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

Depresja to choroba. "Nie wstydź się zwrócić o pomoc"



Jak alarmuje WHO nieleczona depresja powoduje szereg poważnych konsekwencji - nie tylko długotrwałą niezdolność do pracy czy nauki, ale też choroby somatyczne, samouszkodzenia czy próby samobójcze.

- Tymczasem depresję można wcześnie rozpoznawać i skutecznie leczyć. Jesteśmy przekonani, że naszym zadaniem jest do tego zachęcać - mówią organizatorzy kampanii.
Wiele osób nie leczy się na depresję, bo paraliżuje je strach. Akcja społeczna ma zatem pomóc również w walce ze stereotypem, że zwrócenie się o pomoc do psychologa to wstyd.

- Zależy nam, by kontakt z psychologiem przestał być traktowany jako powód do zakłopotania - dodaje Katarzyna Wieczorek z Fundacji Wspierania Rodzin "Przystań". - Widzimy, że kampanie społeczne mogą w tym bardzo pomóc. Depresja dotyka coraz większego grona ludzi w różnym wieku, dlatego podczas tegorocznej kampanii koncentrujemy się głównie na tym problemie - mówi.

Bezpłatne konsultacje, warsztaty i wykłady



W ramach tegorocznych Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych, wziąć udział w warsztatach, wykładach i seminariach. Planowana jest także debata na Uniwersytecie Gdańskim pt. "DepresJa? Porozmawiajmy!" oraz konferencja popularnonaukowa dla rodziców pt. "Mamo, Tato zobacz mnie! Jak z kontaktu zbudować więź?" Wszystkie działania są prowadzone nieodpłatnie, pro bono przez specjalistów w ośrodkach, które zgłosiły się do akcji.

Na wydarzenia oraz konsultacje obowiązują wcześniejsze zapisy. Na konsultacje specjalistyczne należy się umawiać bezpośrednio u psychologów, psychoterapeutów, zaś na warsztaty bezpośrednio u organizatorów.

Lista ośrodków udzielających konsultacji psychologicznych oraz kalendarium wydarzeń dostępne są na stronie akcji "Zdrowie zaczyna się w głowie".

Wydarzenia

Miejsca

Opinie (53) 3 zablokowane

  • .....SSRI to nie jest rozwiazanie !!! ....za latwo by bylo !

    skad sie biora zaburzenia -z lekow i strachu tak powstaja fobie i mamy mlyn ! zacznijcie biegac serotonina sama wyjdzie z mozgu organiz sam ja wytworzy przez zmeczenie i radosc z natury ! basenow nie ma to gdansk ale jest duzo zieleni wiec rower tak spacery tak i nie zamykajcie sie w domach ! otwierajcie sie na ludzi ! USMIEH i GLOWA DO GURY ! to tyle na dzis dzieciaki !

    • 0 5

  • pojdziesz do psychiatry a on juz cie ma i da ci milon recept !

    ....wszystko oni lecza blokowanie -SEROTONIY ! doslownie wszystko ! jeszcze nie spotkalam zeby psychiatra nie dal ci pol worka lekarstw ! dla nich to wszyscy sa chorzy tyle.

    • 2 2

  • Dez

    Depresja to choroba i leczą ją psychiatrzy lekami przeciwdepresyjnymi. Psycholog nie leczy tylko wspiera rozmową. Bądźcie uczciwi.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane