• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Z przemocą można walczyć

Magdalena Oleszko - Włostowska
30 listopada 2006 (artykuł sprzed 16 lat) 
Przemoc w rodzinie jest tematem trudnym, często wstydliwe skrywanym. Maltretowane kobiety nie wiedzą do kogo zwrócić się o pomoc i jak reagować w trudnych sytuacjach. O miejscu, w którym takie kobiety mogą znaleźć pomoc i wsparcie, ale i o warsztatach dla małżeństw znajdujacych się na życiowym zakręcie opowiadają psycholog Anna Jarząbek i Artur Czerwiński, pracownicy Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW Polska.

- NEWW to międzynarodowa sieć kobiet i kobiecych organizacji samorządowych z Europy Środkowej i Wschodniej - stąd nazwa Network of East-West Women (NEWW) - mówi Artur Czerwiński. - Misją Sieci NEWW jest wspieranie obywatelskich ruchów i niezależnych organizacji kobiecych, oraz pomoc kobietom w oddziaływaniu na politykę.

NEWW zrzesza kobiety z ponad 30 krajów. Sieć stowarzyszeń zajmuje się badaniem warunków ekonomicznych i ich wpływie na życie codzienne kobiet.

- Oprócz działalności ogólnopolskiej realizujemy także programy przygotowywane z myślą o kobietach ze społeczności lokalnej - mówi Artur Czerwiński. - Są to kursy, szkolenia, a także fachowe raporty na temat sytuacji kobiet w naszym rejonie. Stowarzyszenie organizuje również m. in. porady psychologiczne i prawne dla ofiar przemocy.

Porady prawne są bezpłatne, jednak ze względu na zainteresowanie jakim się cieszą, trzeba się na nie umawiać z mniej więcej trzytygodniowym wyprzedzeniem. Podobnie wygląda sytuacja z pomocą psychologiczną.

- Zapotrzebowanie jest olbrzymie - mówi Artur Czerwiński. - Przychodzą do nas kobiety będące ofiarami przemocy, starające się o alimenty czy będące w trakcie spraw rozwodowych, których powodem była właśnie przemoc.

Prawnik pomaga napisać pozew rozwodowy, powie jak przebrnąć przez procedury, które czekają na kobiety przy składaniu wniosków do różnych instytucji rządowych, wyjaśni zawiłości systemu prawnego.

- Wbrew potocznemu przekonaniu, odwiedzają nas panie nie tylko z ubogich rodzin - mówi Artur Czerwiński. - O pomoc zwracają sie także kobiety z rodzin zamożnych, ale bez własnego źródła dochodu. Dla wielu z nich jest to jedyne miejsce, gdzie mogą uzyskać wsparcie.

- Porady prawna oraz wsparcie psychologiczne mają pomóc kobietom w walce z przemocą - wyjaśnia Anna Jarząbek. - Niestety, wielkość i skala udzielanej przez nas pomocy jest zależna od funduszy jakie otrzymujemy na naszą działalność.

Stowarzyszenie występuje o dotacje na różne formy pomocy. Jedną z nich są warsztaty dla małżeństw znajdujących się w kryzysie.

- Warsztat jest bezpieczną formą pomocy, gdyż w przeciwieństwie do indywidualnej terapii nie wnika głęboko w problemy - wyjaśnia Anna Jarząbek. - Musimy uszanować fakt, ze na zajęciach spotykają się obce sobie osoby. Dlatego każdy mówi tylko tyle ile chce powiedzieć o swoich małżeńskich doświadczeniach.

Jest to już drugi warsztat organizowany przez NEWW Polska. Ze względu na zainteresowanie jakim się cieszył, Stowarzyszenie postanowiło zdobyć środki na zorganizowanie kolejnego.

- Małżeństwa, które decydują sie na udział w warsztatach, kierują się różnymi powodami: część chce się rozwijać, a część znalazła się na "zakręcie" i potrzebuje wsparcia - wyjaśnia Anna Jarząbek. - Jednak naszym zadaniem nie jest poszukiwanie przyczyn kryzys. Chcemy uświadomić parom, że na pewnych etapach "załamania" w małżeństwie są naturalne, tylko nie zawsze wiemy, jak sobie z nimi radzić. My wskazujemy drogę i podpowiadamy rozwiązania, a pary już same muszą zadecydować jak wykorzystać zdobytą wiedzę.

Darmowe warsztaty "Dlaczego tak trudno być blisko?" odbywają się w drugi weekend grudnia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy zapisać sie na nie z wyprzedzeniem.

- Wystąpiliśmy do Urzędu Miejskiego o wsparcie naszych projektów - mówi Anna Jarząbek. - Mam nadzieję, że fundusze się znajdą i nadal będziemy mogli pomagać.

Informacje o warsztatach znajdziesz tutaj , oraz na stronie Stowarzyszenia
Magdalena Oleszko - Włostowska

Opinie (4)

 • Artykuł w sposób niezwykle sugestywny wskazuje, że ofiarami przemocy w rodzinie są tylko kobiety. Dodatkowo to zdjecie przy artykule...ech, szkoda gadać.
  Kobiety są w równym stopniu sprawcami przemocy w rodzinie, co mężczyźni. Stosują tak przemoc fizyczną, jak i psychiczną...tylko to nie jest poprawnie politycznie o tym pisać i nie jest "trendy". Facet ofiarą przemocy??? Niemożliwe!!! To pewnie jakiś mięczak! Taki właśnie sposób myślenia egzystuje w społeczeństwie.
  Spotykam się w mojej pracy społecznej z wieloma przypadkami stosowania przemocy fizycznej i psychicznej wobec mężczyzn. Sam byłem świadkiem takiego zdarzenia, jak podpita kobieta tłukła swojego męża kryształową szklanką do whisky po głowie, gdy ten ochraniał swoim ciałem kilkuletnią córkę. Nawet wejście policji (byłem z ramienia Stowarzyszenia świadkiem zdarzenia) nie powstrzymało jej przed biciem męża. Dopiero stosowna reakcja patrolu interwencyjnego otrzeźwiła tę panią. I co? Zupa była za słona? Czy może sobie facet zasłużył?
  Mógłbym mnożyć dziesiątki takich przykładów...ale po co? Przecież to kobiety są ofiarami, prawda? Nie mężczyźni....

  Autorce tego artykułu gratuluję obiektywizmu i zapraszam do nas, do Stowarzyszenia na spotkania Grup Wsparcia. Jak posłucha paru historii, poczyta troszkę sądowych "kwitów", to może zmieni jej się spojrzenie na problem przemocy w rodzinie.

  Tomek
  "Ojcowie z Trójmiasta"
  ojcowie.pl

  • 0 0

 • aha...i jeszcze jedno. Szkoda, że redakcja trojmiasto.pl nie zainteresuje się problemami mężczyzn-ojców, codziennie walczących o prawo do widzenia swoich dzieci, walczących o każdą możliwą minutę z nimi. No tak, temat niezbyt modny, co tam ojcowie - niech sobie jakoś radzą, w końcu to kobiety są dyskryminowane w tym kraju. Czasami się zastanawiam, gdzie i kiedy są dyskryminowane, bo jakoś nie zauważyłem dyskryminacji kobiet - za to dyskryminowanie mężczyzn staje się bardzo popularne...w imię równouprawnienia i walki z przemocą wobec kobiet:)
  Chcecie przykładów? Zapytajcie....wyślemy Wam tony dokumentów o pijanych mamusiach porzucających swoje dzieci, żonach udających pobicie i wzywających policje dla celów dowodowych do rozwodu, żonach twierdzących że zostały zgwałcone przez męża (gdy go nie było w domu lub spał), żonach które są przekonane o domniemanych pedofilstwie swoich mężów (również dla celów taktyki procesowej przy rozwodach), etc...etc...etc...etc.....

  Ktoś jest znudzony? No tak, to nie jest modny temat....

  • 0 0

 • Do Pana Tomka

  Myślę, że Pana opinie są nieco tendencyjne. Nie neguję, że ofiarą może być także mężczyzna. Za chwilę jednak okaże się, że wszystkie kobiety kłamią etc., etc. Nie uogólniajmy. Artykuł jest o Stowarzyszeniu i o jego działalności. Robią też kilka innych rzeczy, jeśli doczytał Pan artykuł do końca.

  • 0 0

 • Pewnego wieczoru, bardzo późnego, moja małżonka urządziła mi dziką awanturę; wyzwała mnie od sk..., ch..., pedałów itp., oczywiście pół bloku to słyszało. Zdemolowała przy tym mieszkanie, zabrała mi telefon komórkowy i chciała wyrzucić go przez okno (IV piętro). Wiedząc o aktualnej swoistej "modzie" na przemoc w rodzinie, nie użyłem oczywistej przewagi fizycznej aby sobie poradzić lecz wezwałem policję. Przybyli dwaj, ich znudzone miny mówiły wyraźnie: daj se facet spokój i idź spać. Najpierw ja powiedziałem swoje, potem żona. Zaczęła znakomicie; mój mąż ma kochankę i grozi, że mnie wyrzuci z mieszkania (bzdura!). Panowie policjanci natychmiast zastrzygli uszami, oczy im dziko błysnęły i usłyszałem: Aha...! Przemoc! Moja małżonka natychmiast uzyskała dokładne informacje co ma z tym zrobić, a ja zostałem przestrzeżony przed konsekwencjami stosowania przemocy wobec żony. Po ich wyjściu pozostałem długo jak zmartwiały. Dobrze, że nie założyli "Niebieskiej Karty".

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne konsultacje neurologiczne

badania

Bezpłatne konsultacje psychologiczne

konsultacje

Warsztaty z fizjoterapeutką

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Najczęściej czytane