Wiadomości

Z bolącym kręgosłupem na rehabilitację - ile poczekamy?

Ból kręgosłupa może lokalizować się na każdym jego odcinku: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym, guzicznym lub dawać objawy bólowe do kończyn. Często jedynym sposobem na to, by ból ustąpił jest rehabilitacja.
Ból kręgosłupa może lokalizować się na każdym jego odcinku: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym, guzicznym lub dawać objawy bólowe do kończyn. Często jedynym sposobem na to, by ból ustąpił jest rehabilitacja. fot. ˆistock/Kzenon

Kiedy dokucza nam ból najczęściej w pierwszej kolejności sięgamy po tabletkę. Tymczasem nie zawsze jest ona rozwiązaniem. W przypadku bólu kręgosłupa niezbędna może okazać się rehabilitacja. Jak się o nią ubiegać i ile poczekamy w Trójmieście?Twój najlepszy, domowy sposób na ból kręgosłupa to:

tabletka przeciwbólowa 21%
leżenie i odpoczynek 29%
wiszenie na drążku 7%
ćwiczenia rozciągające 37%
nie mam takiego sposobu, bo nie dokucza mi ból kręgosłupa 6%
zakończona Łącznie głosów: 316
- Ból szyi, pleców, ale też uczucie zmęczenia, drętwienie kończyn, zawroty głowy, wzdęcia i zaparcia, bolesne miesiączki - wszystkie te objawy mogą świadczyć o problemach z kręgosłupem. Nie powinniśmy ich bagatelizować i liczyć na to, że ból minie razem z zażyciem przeciwbólowej tabletki.

Ból, mimo że nie jest chorobą, jest sygnałem, że coś się dzieje w naszym organizmie. Jest jak czerwona kontrolka w samochodzie. Jeśli weźmiemy tylko tabletkę, to tak, jakbyśmy wyłączyli tę lampkę bez usuwania przyczyny - mówi Jacek Rafało, specjalista od chorób kręgosłupa z Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego Revimed.

Warto więc być uważnym, a podczas wizyty u lekarza dokładnie opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Pamiętajmy, że możemy poprosić lekarza rodzinnego i specjalistę o skierowanie na rehabilitację. To oni decydują o zabiegach, które miałyby zostać nam przepisane.

- W każdej sytuacji, kiedy pojawia się ostry zespół bólowy kręgosłupa, zabiegi powinny być wykonane jak najszybciej. Na pewno objawy korzeniowe - czyli promieniowanie do kończyn, ubytki czucia, zaburzenia ze strony zwieraczy, kwalifikują się do szybkiej pomocy - mówi Aldona Przeperska-Nawrot, kierownik zakładu Zakład rehabilitacji przy Copernicus, Podmiot Leczniczy Sp.z o.o. przy Nowych Ogrodach w Gdańsku.

Niestety, na rehabilitację odbywaną w ramach kontraktu z NFZ trzeba w Trójmieście poczekać. Czas oczekiwania w każdej placówce jest inny.

- Oczekiwanie do lekarza rehabilitacji jest dosyć długie, natomiast jeśli chodzi o zabiegi fizykalne w naszej placówce są one realizowane na bieżąco - dodaje Aldona Przeperska-Nawrot. - W nagłych przypadkach przyjmujemy z dnia na dzień, w przewlekłych pacjent rozpoczyna rehabilitację w ciągu dwóch, trzech tygodni. O tym, czy przypadek jest nagły, decyduje lekarz, który wystawia skierowanie.

Jakie zabiegi najczęściej są zalecane przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa?

- Ból kręgosłupa to bardzo szeroki temat. Każdy pacjent jest inny i potrzebuje innego rodzaju pomocy. Najczęściej jednak mamy do czynienia z bólami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi, w przypadku których podstawą rehabilitacji powinny być ćwiczenia - mówi lekarka.

Najwięcej pacjentów czeka jednak na masaże. - Korzystają z nich z wielką chęcią, choć nie biorą pod uwagę, że sam masaż nie wzmocni kręgosłupa, bo najważniejszą częścią rehabilitacji są właśnie ćwiczenia - dodaje Aldona Przeperska - Nawrot.

Zabiegi fizykalne zalecane najczęściej przy bólach zwyrodnieniowo - przeciążeniowych kręgosłupa to różnego rodzaju prądy i lasery. Najczęściej pacjent kierowany jest na serię dziesięciodniowych zabiegów. Dzienna rehabilitacja trwa od 1 do 2 godzin. Potem niezbędna jest profilaktyka.

- Jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego kręgosłupa. Dlatego po powrocie do formy najważniejsze są systematyczne ćwiczenia i przestrzeganie zaleceń lekarza co do codziennych, rutynowych czynności - jak siedzimy, jakie ruchy wykonujemy - dodaje Aldona Przeperska.

Jak sami możemy sobie pomóc w dolegliwościach bólowych? - Bardzo odciąża leżenie. Pomocne jest też wiszenie na drążku, ćwiczenia rozciągające czy ciepły prysznic - mów Jacek Rafało.

Co, jeśli mamy już skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu? Jak znaleźć placówkę, w której moglibyśmy pojąć rehabilitację? Pomocne informacje możemy uzyskać w Wydziale Spraw Świadczeniobiorców, pod nr 58 32 18 626/635.

- To czasem lepsze rozwiązanie, niż szukanie informacji w internecie, na stronach placówek, czy na stronie NFZ - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku. - Znajdziemy tu wykaz placówek i wskazówki dotyczące średniego czasu oczekiwania. Obecnie pracujemy jednak nad informatorem internetowym, gdzie będzie podawany pierwszy możliwy termin wizyty. Wtedy pacjent będzie mógł zadecydować, czy czekać na wizytę czy nie.

Według danych NFZ średni czas oczekiwania na rehabilitację wynosi 36 dni. W nagłych przypadkach, gdy lekarz zadecyduje o niezwłocznej potrzebie podjęcia rehabilitacji, termin ten redukuje się do kilu dni i wówczas pacjent czeka około tygodnia.

Czy są szanse, że sytuacja się poprawi? - Do świadczeń rehabilitacyjnych staramy się dokładać pieniądze w ciągu roku, bo jest na nie duże zapotrzebowanie. Jeśli podmiot nam wykaże, że kontrakt był niedoszacowany i posiadamy jeszcze pieniądze - nie ma z tym problemu. Niestety nie wiemy, czy sytuacja się poprawi, czy będą dodatkowe pieniądze. Robimy co możemy, żeby ją polepszyć - mówi Mariusz Szymański.

Bez kolejki zapiszemy się na zabieg prywatnie. Cena jednego wynosi średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przy serii zabiegów koszt rehabilitacji wzrasta nawet do kilkuset złotych.

Opinie (64) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje