Wiadomości

stat

Wytyczne, jak bezpiecznie robić zakupy

Najnowszy artukuł na ten temat

Problem z wyrobieniem książeczki sanepidowskiej

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że głównym źródłem zakażeń koronawirusem są kontakty z ludźmi. By jak najbardziej ograniczyć ryzyko, Ministerstwo Zdrowia opracowało porady, jak bezpiecznie zachowywać się na zakupach.Jak często robisz obecnie zakupy?

kilka razy w tygodniu 14%
1-2 razy w tygodniu 46%
maksymalnie raz na tydzień 40%
zakończona Łącznie głosów: 4812
Na początek warto podkreślić, że największym zagrożeniem są duże skupiska ludzi, ale obecnie w sklepach jest znacznie mniej osób niż przed pandemią koronawirusa. Większość osób po prostu robi zakupy rzadziej, kupując przy tym więcej jedzenia. Są oczywiście wyjątki, ale w dni powszednie tłumów w sklepach spożywczych nie widać - i dobrze.

Mimo to wiele osób ma obawy przed wyjściem na zakupy, a wiadomo, że wyjść czasem trzeba. Dlatego Ministerstwo Zdrowia opracowało zestaw zasad, które pomogą maksymalnie się ochronić. Dotyczą one nie tylko starszych i schorowanych osób, które są w grupie ryzyka, ale także młodych, którzy mogą bezobjawowo przechodzić chorobę, ale zakazić nią wiele osób.

Długa kolejka - dobry znakJeśli zbliżając się do sklepu, widzimy długą kolejkę, to - wbrew pozorom - dobry znak. Oznacza to bowiem najprawdopodobniej, że ludzie się tam znajdujący stoją w odpowiednich odstępach, sięgających minimum 1-1,5 metra. To również sygnał, że do sklepu wpuszczana jest ograniczona liczba osób, więc nie ma w nim tłoku i można zachować odpowiednią odległość między kupującymi. Jeśli przed wejściem dostępne są płyny do dezynfekcji i jednorazowe rękawiczki, warto ich użyć. Głównie po to, by nie zakazić się wirusem od innych osób.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje- Żywność nie jest i nie może być źródłem zakażenia koronawirusem. Potwierdzają to nie tylko badania na SARS COV-2, ale i doświadczenia z wcześniejszymi infekcjami koronawirusami - podkreśla Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
W większości dużych sklepów kasjerów oddziela teraz od klientów pleksi.
W większości dużych sklepów kasjerów oddziela teraz od klientów pleksi. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Twoje bezpieczne zakupy:

 • Przed wyjściem zrób listę potrzebnych rzeczy, by w sklepie spędzić jak najmniej czasu.
 • Do sklepu idź pieszo lub jedź własnym samochodem/rowerem.
 • Staraj się unikać dotykania czegokolwiek bez potrzeby.
 • W miejscach publicznych nie dotykaj okolic oczu, ust i nosa, a po powrocie do domu od razu umyj ręce.
 • Warto mieć ze sobą swoją torbę na zakupy zamiast korzystać ze sklepowego koszyka czy wózka.
 • Podczas zakupów i kolejki do kasy zachowaj dystans do innych osób.
 • Płać bezdotykowo.
 • Pamiętaj, że ekrany kas samoobsługowych, klawiatury do wpisywania kodu PIN są najbardziej brudne. Jeśli nie możesz wstukiwać liczb kostką palca (mniejsza szansa, że w ten sposób dotkniesz twarzy brudną częścią ręki), to warto mieć ze sobą płyn antybakteryjny i po wyjściu ze sklepu go użyć.
 • Przestrzegaj też zasady odstępu wobec pracowników sklepu, w tym także od kasjerek w trakcie pakowania zakupów.
 • Pamiętaj, że ludzie najczęściej dotykają w sklepach np. uchwytów szaf chłodniczych. Jeśli ich dotykasz, użyj płynu antybakteryjnego.
 • Po powrocie do domu umyj warzywa i owoce, zdejmij folię i opakowania z jedzenia i je wyrzuć. Umyj też ręce.
 • Jeśli zastanawiasz się, czy dobrze umyjesz kurczaka na obiad, pamiętaj, że gotowanie i pieczenie (60 st. C przez 30 min.) zabija wirusy na mięsie czy innych produktach surowych.

Opinie (317) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje