Wiadomości

"Wypadki nie mają urlopu". Potrzebna krew

Krew do ratowania życia bardzo często jest niezbędna, dlatego regularnie natykamy się na apele o pomoc.
Krew do ratowania życia bardzo często jest niezbędna, dlatego regularnie natykamy się na apele o pomoc. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Szacuje się, że już jednorazowe oddanie krwi może uratować nawet trzy osoby. Lato to zwykle trudniejszy czas, na drogach częściej dochodzi do wypadków, a do ratowania poszkodowanych osób potrzeba więcej krwi. Magazyny składników krwi według lekarzy są na bezpiecznym poziomie, jednak już widać, że niedługo zaczną się zmniejszać zapasy grup: O RhD-, A RhD- czy B RhD-.Czy oddawałe(a)ś kiedyś krew?

tak, robię to regularnie 40%
raz albo dwa mi się zdarzyło 14%
nie mogę oddawać krwi ze względów zdrowotnych 20%
jeszcze nie, ale planuję 18%
nie i nie mam zamiaru 8%
zakończona Łącznie głosów: 440
Rocznie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku odbywa się około 60 tys. donacji.

Zapasy krwi w szpitalach, szczególnie latem, znikają w zawrotnym tempie. Krew do ratowania życia bardzo często jest niezbędna, dlatego regularnie natykamy się na apele o pomoc. Nigdy nie wiadomo, kto i kiedy będzie potrzebował skorzystać z zasobów banku, chociażby dlatego warto regularnie dorzucać od siebie coś do puli.

- Wakacje to taki czas, kiedy myślimy raczej o przyjemnościach, dlatego my aktywniej przypominamy, że przed wyjazdem na urlop warto przyjść i oddać krew - mówi Anna Jaźwińska-Curyłło, z-ca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Gdańsku.
Jak przyznaje dyrektor ds. medycznych RCKiK, zapasy w gdańskim centrum w skali kraju są na dość dobrym poziomie, ale jak w każdym regionie zdarzają się pacjenci, którzy potrzebują składników krwi rzadkich grup. Średnie zapotrzebowanie szpitali w ciągu jednego dnia to ok. 200 jednostek koncentratu krwinek czerwonych.

RCKiK apeluje na swojej stronie, żeby do oddania krwi zgłaszali się dawcy grup RhD- (ujemnych) czyli popularnych minusów, bo w sytuacjach nagłych jeśli nie znamy grupy krwi pacjenta to przetaczane są krwinki czerwone grupy O RhD- (ujemny). Dlatego latem tej grupy potrzeba więcej.

- Wielu osobom potrzeba oddania krwi kojarzy się głównie ze specjalnymi akcjami dla osób, które ucierpiały w wypadkach najczęściej tracąc dużo krwi, ale na co dzień tej krwi potrzeba o wiele więcej na oddziałach chorób wewnętrznych dla tamtejszych pacjentów niż na chirurgii, gdzie trafiają osoby po wypadkach. Również na oddziałach hematologii i onkologii jest duże zapotrzebowanie na składniki krwi - wyjaśnia Jaźwińska-Curyłło.
Stany magazynowe grup krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa

Jak to zrobić?Żeby zarejestrować się jako dawca należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być zdrowym i mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 60. Istotna jest również waga - nie mniej niż 50 kg. Chętni powinni zgłosić się do punktu z aktualnym dokumentem tożsamości. Otrzymają kwestionariusz, który należy rzetelnie wypełnić.

Następnie zostanie pobrana próbka krwi, aby sprawdzić poziom hemoglobiny. Ci, którzy wcześniej krwi nie oddawali i nie wiedzą na przykład, jaką mają grupę, nie muszą się martwić. Badanie wstępne to wykaże.

Czekolada za krew. Rocznie dają nawet pół miliona tabliczekJednorazowo oddaje się 450 ml, a czas samego zabiegu to ok. 10 minut. Proces ten można powtórzyć po 8 tygodniach. Jednak - w przypadku mężczyzn - nie częściej niż 6 razy w roku. Kobiety krew mogą oddać maksymalnie 4 razy w ciągu roku. Na całą procedurę warto zarezerwować minimum godzinę. Osoby pracujące czy uczące się mogą otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w danym dniu.

Opinie (52) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje