• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wynik testu antygenowego nie jest podstawą do wydania paszportu covidowego

Wynik testu antygenowego nie daje możliwości wystawienia certyfikatu covidowego.
Wynik testu antygenowego nie daje możliwości wystawienia certyfikatu covidowego. fot. rf123/ patrickdaxenbichler

Testy antygenowe na COVID-19 cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są szybkie, a wykonane w gabinecie POZ czy na SOR również skutkują oficjalnym wprowadzeniem do systemu. Szkopuł w tym, że nie uprawniają do otrzymania Unijnego Certyfikatu COVID-19 potwierdzającego status ozdrowieńca.Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, SopotCzy wykonałe(a)ś test antygenowy przeciw COVID-19?

Zobacz wyniki (1333)
Testy antygenowe na COVID-19 obecnie można kupić w większości aptek i większych sieciach sklepów, a wiele osób decyduje się właśnie na taką formę diagnostyki zwłaszcza w momencie pojawienia się pierwszych symptomów choroby. W ostatnim czasie pisaliśmy również o tym, że tylko test wykonany w szpitalu lub przychodni POZ może skutkować konsekwencjami w postaci nałożenia izolacji. Pojawiło się jednak pytanie dotyczące uzyskania statusu ozdrowieńca i korzystania z Unijnego Certyfikatu COVID-19, zwanego również paszportem covidowym, który jest przyznawany nie tylko osobom zaszczepionym, ale również pacjentom z udokumentowaną chorobą.

- Wykonałam test antygenowy zamiast PCR, bo nie chciałam się umawiać i stać w kolejkach. Teraz zaczynam żałować, bo wszystko wskazuje, że nie zostałam zakwalifikowana jako ozdrowieniec - napisała pani Ewa.
Czytaj też: Pomorze drugie w Polsce pod względem liczby szczepień przeciw COVID-19

Polska zobowiązała się do przestrzegania regulacji przyjętych na poziomie UEO komentarz poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia, które potwierdza przypuszczenia naszej czytelniczki.

- Obecnie nie ma możliwości uzyskania certyfikatu z tytułu powrotu do zdrowia na podstawie innych testów niż testy PCR. Jest to warunek nałożony na poziomie UE, a nie krajowym. Polska, przystępując do systemu Unijnych Certyfikatów COVID, zobowiązała się do przestrzegania regulacji przyjętych na poziomie UE - mówi Jarosław Rybarczyk, główny specjalista biura komunikacji w Ministerstwie Zdrowia.
Te z kolei mówią, że "zaświadczenie z tytułu powrotu do zdrowia (tzw. ozdrowieńca) powinno być wystawiane najwcześniej 11 dni po dacie przeprowadzenia w stosunku do danej osoby pierwszego testu NAAT (ang. Nucleic Acid Amplification Testing), który wykazał wynik dodatni, i powinno być ważne przez okres nie dłuższy niż 180 dni".

Na środowej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski zapowiedział, że szykowane są zmiany w kwestii przeprowadzania testów antygenowych w aptekach - w każdym punkcie mają być dostępne, gdzie również wynik będzie od razu wprowadzany do systemu.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (146)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Międzynarodowe Targi Curatio
targi
wrz 23-24
piątek - sobota, g. 9:00
Gdańsk, Amberexpo
Wstęp wolny
Rehabilitacja kregosłupa jogą
joga
g. 17:30
Gdańsk, Helse Medica Sp. z o.o
60 zł
Konsultacje dermatologiczne
badania, konsultacje
cze 15
środa, g. 09:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Najczęściej czytane