• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj, żeby wyrobić kartę EKUZ

Ewa Palińska
16 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Jeśli zależy nam na czasie, warto zgłosić się po odbiór karty EKUZ osobiście. Wówczas otrzymamy ją od ręki. Jeśli złożymy wniosek pocztą bądź przez internet, czas oczekiwania może wynosić nawet kilka tygodni. Jeśli zależy nam na czasie, warto zgłosić się po odbiór karty EKUZ osobiście. Wówczas otrzymamy ją od ręki. Jeśli złożymy wniosek pocztą bądź przez internet, czas oczekiwania może wynosić nawet kilka tygodni.

Planując wyjazd za granicę warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ, w razie potrzeby przyspieszy ona odzyskanie pieniędzy wydanych na leczenie. W Trójmieście wniosek o wydanie karty można złożyć osobiście w dwóch miejscach - w Gdańsku, w siedzibie NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie lub w Gdyni w punkcie obsługi ubezpieczonych znajdującym się przy ul. Śląskiej 53. Można też wysłać wniosek pocztą, mailem bądź faksem, jednak wówczas należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania na kartę może się wydłużyć do kilku tygodni.




Karta EKUZ - co to?



Czy byłeś kiedyś za granicą?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument potwierdzający prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Idąc do lekarza upewnij się, że honoruje EKUZ



Korzystając z EKUZ za granicą należy pamiętać, że podlegamy obowiązkom i korzystamy z praw wynikających z ustawodawstwa państwa, na którego terenie się znajdujemy na tych samych warunkach, co osoby w tym państwie ubezpieczone. Pamiętajmy, że nie wszyscy lekarze honorują EKUZ, dlatego przed skorzystaniem z porady warto to sprawdzić.

Karta EKUZ pomoże w uzyskaniu pomocy w nagłych wypadkach takich jak: urazy, złamania, zawał serca, zatrucia, silna gorączka. Posługując się tym dokumentem można też poprosić o wypisanie recepty. Posiadanie karty nie jest wprawdzie podstawą do uzyskania rekompensaty z tytułu wypadku, ale koszty uzyskania pomocy w państwowych szpitalach zostaną zwrócone.

Należy jednak pamiętać, że posiadanie EKUZ nie stanowi podstawy do zwrotu wszystkich kosztów - nie zostaną nam zwrócone m.in. koszty powrotu do Polski czy transportu karetką.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument potwierdzający prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej/Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument potwierdzający prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej/Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Karta EKUZ - jak wyrobić?



Karta EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, w tym osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Karta jest ważna przez trzy lata od daty wydania dla osób ubezpieczonych i pięć lat dla osób pobierających świadczenia emerytalne oraz dzieci (okres ważności karty nie może być dłuższy niż data ukończenia 18 roku życia).

Karta EKUZ jest wydawana od ręki na podstawie prawidłowo wypełnionego i podpisanego wniosku, który można pobrać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku przekazywania wniosków o EKUZ dla osób, które ukończyły 18 lat, należy też okazać legitymację szkolną/studencką lub zaświadczenie ze szkoły/uczelni o kontynuowaniu nauki.

Jeśli nie mamy możliwości zgłosić się po nią osobiście, są inne opcje - można zeskanować wnioski i wysłać mailem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ lub jednej z delegatur NFZ, wysłać je pocztą lub faksem do właściwego oddziału lub jednej z delegatur NFZ bądź wysłać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

W Trójmieście wniosek o jej wydanie można złożyć osobiście w dwóch miejscach - w Gdańsku, w siedzibie NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie lub w Gdyni, w punkcie obsługi ubezpieczonych znajdującym się przy ul. Śląskiej 53. W Trójmieście wniosek o jej wydanie można złożyć osobiście w dwóch miejscach - w Gdańsku, w siedzibie NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie lub w Gdyni, w punkcie obsługi ubezpieczonych znajdującym się przy ul. Śląskiej 53.

Ile trwa wyrobienie karty EKUZ?



Jak zostało wspomniane, kartę można dostać od ręki, choć należy uzbroić się w cierpliwość, bo kolejki do punktów obsługi bywają długie.

- W Gdańsku czekałem przeszło pół godziny. Moja dziewczyna w tym samym czasie wyrabiała kartę w Gdyni i czekała niecałe 15 minut - relacjonuje nasz czytelnik.
Jeśli zależy nam na czasie, bo wybieramy się za granicę w terminie krótszym niż miesiąc, osobiste załatwienie sprawy wydaje się jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem.

- Złożyłem za pomocą portalu administracji publicznej wniosek o przesłanie listowne karty EKUZ i podpisałem go elektronicznie. Ku mojemu zdziwieniu otrzymałem mail z informacją, że czas oczekiwania wynosi do czterech tygodni, podczas gdy na miejscu w oddziałach w Gdańsku i Gdyni można kartę dostać od ręki - skarżył się Tomasz w mailu do naszej redakcji.
- Latem takich wniosków mamy szczególnie dużo, stąd tak długi czas oczekiwania. Jedyne, co mogę w tej sytuacji poradzić, to osobiste załatwienie sprawy w jednym z naszych oddziałów, gdzie kartę otrzyma się od ręki - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.
Wniosek o wydanie karty EKUZ - NFZ podpowiada, jak usprawnić wydanie karty

  • Prosimy o przesyłanie wniosku tylko na jeden adres e-mail: ekuz@nfz-gdansk.pl. Przesłanie go na więcej niż jeden adres może spowodować wydłużenie czasu oczekiwania ze względu na dublowanie wniosków i jednocześnie sztuczne zwiększenie ich liczby w systemie informatycznym POW NFZ.
  • W przypadku przekazywania wniosków o EKUZ dla wszystkich członków rodziny prosimy o wysyłanie ich w jednym pliku, w jednej wiadomości e-mail.
  • Prosimy o dołączanie skanu tylko pierwszej strony wniosku (bez stron z informacjami) oraz dokumentów niezbędnych do jej wydania.
  • W przypadku przekazywania wniosków o EKUZ dla osób, które ukończyły 18 lat, prosimy o dołączanie skanu aktualnej legitymacji szkolnej/studenckiej lub zaświadczenia ze szkoły/uczelni o kontynuowaniu nauki.


W przypadku przesłania wniosku pocztą tradycyjną/elektroniczną/ePUAP/faksem, karta zostanie odesłana na wskazany we wniosku adres. Należy pamiętać o czytelnym wypełnieniu we wniosku punktu 3 - "Przesłać pocztą na adres" i wpisaniu dokładnego adresu.

Miejsca

Opinie (56)

  • Ech marudy, marudy.
    Załatwiłem ekuz w kwietniu czekając jakieś 7 minut.
    Poza tym kto wam bronił mailem zamówić dużo wcześniej?
    Ale Polacy jak zwykle, na ostatnia chwile i potem narzekać że czas tracicie w kolejce.

    • 19 0

  • Opinia wyróżniona

    korzystałem z EKUZ w Niemczach (4)

    poważnie złamałem rękę, trafiłem do publicznego (co ważne) szpitala i tam zrobiono mi wszystkie badania wstępne, operację i spędziłem w nim 3 dni. Za całość rachunek pokrył NFZ. (3700 euro). Tzn nie za całość, za każdy dzień pobytu w szpitalu za granicą musiałem zapłacić 10 euro, czyli w sumie żadne koszty. Operację miałem wykonaną na parę godzin od wypadku. A jak to przebiegało później w Polsce, to szkoda gadać. Gdyby nie znajomości, to bym miał teraz sztywną rękę.

    Wypłata odszkodowania z ubezpieczenia we własnym zakresie to inna sprawa. EKUZ załatwia sprawę we wszystkich publicznych placówkach i to jest ważne.

    • 14 0

    • Dasz namiary to twoich znajomości

      Bo mam problemy zdrowotne

      • 1 1

    • 10 Euro za kazdy dzien w niemieckim szpitalu? To pieknie. (2)

      Za kazdy dzien pobytu w amerykanskim szpitalu i to mimo ze mam ubezpieczenie to przez pierwsze 5 dni placic trzeba 395 dollarow za kazdy dzien. Plus 250 dollarow za karetke w jedna strone. To macie jednak PRLowska demokracje.

      • 3 0

      • USA to obecnie trzeci świat

        • 2 0

      • Ręka

        EKUZ to iluzja. Ubezpieczenie dodatkowe w firmie ubezpieczenowej na wyjazd kosztuje niewiele, zawiera także transport, a także (!) lekarze i kliniki są z najwyższej półki. Korzystałam. Wożono mnie z tłumaczem az do szpitala o najwyższej referencyjności. Wejście poza kolejnością na izbie przyjęć, tłumacz podczas procedur. Pobyt w niemieckim szpitalu nie kosztuje 10 euro, tylko moze osiągnąc 4 000 euro na OIOMie, o operacjach nie wspomnę, ALE ubezpieczenie dodatkowe zawierane w Polsce ma ogromną kwotę leczenia, a co najwazniejsze: transport medyczny do Polski. Medyczny tzn z lekarzem gdy jest to konieczne. Na EKUZ dostaje się taka opiekę jaką dostaje obywatel tego kraju w podstawowym koszyku. Nie polecam.

        • 0 0

  • Szkoda tylko, że nie ma ani jednego dnia, gdzie odbiór kart byłby możliwy ciut dłużej, a nie tylko do 15:45.

    • 4 0

  • to bzdura

    lepiej wykupić ubezpieczenie prywatnie karta ekuz nic nie daje i tak trzeba zapłacić za leczenie

    • 0 5

  • Jak to działa....? (2)

    W tym samym czasie zamawiałem przez internet karty EKUZ dla siebie i dzieci. To, że przyszły po ok. 4 tygodniach to jedno, ale czemu w osobnych poleconych, w odstepie kilku dni? Czyżby każdorazowa wycieczka na pocztę i konieczność stania na poczcie po odbiór, to taka "zemsta" za skorzystanie z internetu?

    • 5 0

    • Ekuz

      Być może wysłałeś dane wszystkich członków w oddzielnych plikach, czytałam: jest prośba, żeby dane całej rodziny wyslać w jednym pliku. Nie ma dodatkowej PANI, ktora będzie segregowała wszystkie karty i próbowała połączyć je w rodziny

      • 1 0

    • Ekuz

      Załączniki w jednym mailu wysłane, czy każdy z osobna?

      • 0 0

  • Zeskanować i wysłać mailem...

    Aby serwer uprzejmie odpowiedział, że jest przepełniony i nie przyjmie naszego maila (doświadczyłem).

    • 2 0

  • Wyrabiać EKUZ i wykupować prywatne ubezp. podróżne

    Dla mnie to oczywiste

    • 10 0

  • Wyjeżdżasz za granicę?To lepiej tam zostań i nie wracaj :)

    • 3 0

  • Kolejka w Gdyni co dnia to ciągle ok. 60-100 osób. Kilka godzin czekania.

    • 0 2

  • Sorry, po ekuz nawet nie chce mi się tyłka ruszać z kanapy, tym bardziej że i tak trzeba pojawić się w przychodni, która pracuje w godz 7-15, żeby odebrać kartę. Ewentualnie pocztą dostaniesz i wybierzesz się z awizo, żeby ładnie odebrać (pozdro dla postmanów, którzy nie pofatygują się nawet pod drzwi). Alternatywą bardzo dobrą jest ubezpieczenie prywatne. Teraz koszty są serio śmieszne - 3-5 dyszek za osobę i w tym jest oc, nnw. Polisę kupuje się w 5 min przez internet i po problemie :-)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych

badania

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane