Wiadomości

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj, żeby wyrobić kartę EKUZ

Jeśli zależy nam na czasie, warto zgłosić się po odbiór karty EKUZ osobiście. Wówczas otrzymamy ją od ręki. Jeśli złożymy wniosek pocztą bądź przez internet, czas oczekiwania może wynosić nawet kilka tygodni.
Jeśli zależy nam na czasie, warto zgłosić się po odbiór karty EKUZ osobiście. Wówczas otrzymamy ją od ręki. Jeśli złożymy wniosek pocztą bądź przez internet, czas oczekiwania może wynosić nawet kilka tygodni. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Planując wyjazd za granicę warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ, w razie potrzeby przyspieszy ona odzyskanie pieniędzy wydanych na leczenie. W Trójmieście wniosek o wydanie karty można złożyć osobiście w dwóch miejscach - w Gdańsku, w siedzibie NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie lub w Gdyni w punkcie obsługi ubezpieczonych znajdującym się przy ul. Śląskiej 53. Można też wysłać wniosek pocztą, mailem bądź faksem, jednak wówczas należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania na kartę może się wydłużyć do kilku tygodni.zakończona Łącznie głosów: 529
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument potwierdzający prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Idąc do lekarza upewnij się, że honoruje EKUZKorzystając z EKUZ za granicą należy pamiętać, że podlegamy obowiązkom i korzystamy z praw wynikających z ustawodawstwa państwa, na którego terenie się znajdujemy na tych samych warunkach, co osoby w tym państwie ubezpieczone. Pamiętajmy, że nie wszyscy lekarze honorują EKUZ, dlatego przed skorzystaniem z porady warto to sprawdzić.

Karta EKUZ pomoże w uzyskaniu pomocy w nagłych wypadkach takich jak: urazy, złamania, zawał serca, zatrucia, silna gorączka. Posługując się tym dokumentem można też poprosić o wypisanie recepty. Posiadanie karty nie jest wprawdzie podstawą do uzyskania rekompensaty z tytułu wypadku, ale koszty uzyskania pomocy w państwowych szpitalach zostaną zwrócone.

Należy jednak pamiętać, że posiadanie EKUZ nie stanowi podstawy do zwrotu wszystkich kosztów - nie zostaną nam zwrócone m.in. koszty powrotu do Polski czy transportu karetką.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument potwierdzający prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej/Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument potwierdzający prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej/Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Aby zdobyć kartę, wystarczy złożyć wniosekKarta EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, w tym osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Karta jest ważna przez trzy lata od daty wydania dla osób ubezpieczonych i pięć lat dla osób pobierających świadczenia emerytalne oraz dzieci (okres ważności karty nie może być dłuższy niż data ukończenia 18 roku życia).

Karta EKUZ jest wydawana od ręki na podstawie prawidłowo wypełnionego i podpisanego wniosku, który można pobrać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku przekazywania wniosków o EKUZ dla osób, które ukończyły 18 lat, należy też okazać legitymację szkolną/studencką lub zaświadczenie ze szkoły/uczelni o kontynuowaniu nauki.

Jeśli nie mamy możliwości zgłosić się po nią osobiście, są inne opcje - można zeskanować wnioski i wysłać mailem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ lub jednej z delegatur NFZ, wysłać je pocztą lub faksem do właściwego oddziału lub jednej z delegatur NFZ bądź wysłać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

W Trójmieście wniosek o jej wydanie można złożyć osobiście w dwóch miejscach - w Gdańsku, w siedzibie NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie lub w Gdyni, w punkcie obsługi ubezpieczonych znajdującym się przy ul. Śląskiej 53.
W Trójmieście wniosek o jej wydanie można złożyć osobiście w dwóch miejscach - w Gdańsku, w siedzibie NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie lub w Gdyni, w punkcie obsługi ubezpieczonych znajdującym się przy ul. Śląskiej 53. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Spieszy ci się? Zgłoś się po kartę osobiścieJak zostało wspomniane, kartę można dostać od ręki, choć należy uzbroić się w cierpliwość, bo kolejki do punktów obsługi bywają długie.

- W Gdańsku czekałem przeszło pół godziny. Moja dziewczyna w tym samym czasie wyrabiała kartę w Gdyni i czekała niecałe 15 minut - relacjonuje nasz czytelnik.
Jeśli zależy nam na czasie, bo wybieramy się za granicę w terminie krótszym niż miesiąc, osobiste załatwienie sprawy wydaje się jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem.

- Złożyłem za pomocą portalu administracji publicznej wniosek o przesłanie listowne karty EKUZ i podpisałem go elektronicznie. Ku mojemu zdziwieniu otrzymałem mail z informacją, że czas oczekiwania wynosi do czterech tygodni, podczas gdy na miejscu w oddziałach w Gdańsku i Gdyni można kartę dostać od ręki - skarżył się Tomasz w mailu do naszej redakcji.
- Latem takich wniosków mamy szczególnie dużo, stąd tak długi czas oczekiwania. Jedyne, co mogę w tej sytuacji poradzić, to osobiste załatwienie sprawy w jednym z naszych oddziałów, gdzie kartę otrzyma się od ręki - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.
NFZ podpowiada, jak usprawnić wydanie karty

 • Prosimy o przesyłanie wniosku tylko na jeden adres e-mail: ekuz@nfz-gdansk.pl. Przesłanie go na więcej niż jeden adres może spowodować wydłużenie czasu oczekiwania ze względu na dublowanie wniosków i jednocześnie sztuczne zwiększenie ich liczby w systemie informatycznym POW NFZ.
 • W przypadku przekazywania wniosków o EKUZ dla wszystkich członków rodziny prosimy o wysyłanie ich w jednym pliku, w jednej wiadomości e-mail.
 • Prosimy o dołączanie skanu tylko pierwszej strony wniosku (bez stron z informacjami) oraz dokumentów niezbędnych do jej wydania.
 • W przypadku przekazywania wniosków o EKUZ dla osób, które ukończyły 18 lat, prosimy o dołączanie skanu aktualnej legitymacji szkolnej/studenckiej lub zaświadczenia ze szkoły/uczelni o kontynuowaniu nauki.


W przypadku przesłania wniosku pocztą tradycyjną/elektroniczną/ePUAP/faksem, karta zostanie odesłana na wskazany we wniosku adres. Należy pamiętać o czytelnym wypełnieniu we wniosku punktu 3 - "Przesłać pocztą na adres" i wpisaniu dokładnego adresu.

Opinie (56)

Wszystkie opinie

 • (9)

  Lepiej wykupić ubezpieczenie podróżne z prywatnej firmy

  • 17 16

  • dlaczego? (2)

   • 5 4

   • Dlatego............. (1)

    bo są kraje, w których pacjent ponosi część kosztów, np 20%. Bywa, że płaci za wizytę lekarską. EKUZ działa tylko w sytuacji zagrożenia życia, ale nie pokrywa wszystkich kosztów. Lepiej mieć tego świadomość, a nie żebrać potem w lokalnym NFZ jak matki Polski z HIszpanii, Niemiec i UK. Za każdym razem jak staram się o kartę, to jest jakaś osoba, która domaga się standardowej opieki w ramach karty ekuz. Bo ma taką zagwarantowaną w Hiszpanii lub gdzieś tam. Wygląda to tak jakby ludzie przyjeżdżali na wakacje do Polski leczyć swoje dzieci, na długofalowe zabiegi lub procedury.

    • 4 0

    • najlepiej i wykupić i wyrobić EKUZ

     jedno drugiemu nie wadzi, a roboty z EKUZ'em tyle co nic, ot wypełnić wniosek, zeskanować i wysłać

     • 7 0

  • biura podrozny naciagaja przekazujac nieprawdziwe informacje i straszac swoich klientow (3)

   • 3 4

   • (1)

    należy wykupić na własną rękę, nie musi to być z biura podróży. Będąc na nartach dziecko naciągnęło więzadło, mieliśmy kartę EKUZ ale też i własne ubezpieczenie. Lekarz nie chciał słyszeć o karcie EKUZ, powiedział że z Polski czeka na pieniądze nawet i 6 miesięcy, więc albo zapłacimy albo nie świadczy usługi. Mieliśmy wykupione dodatkowo wykupione ubezpieczenie i z tego zrobił bez problemu.

    • 5 0

    • W 2016 roku

     żona połamała obojczyk na nartach (Livigno).
     Wszystko od ambulatorium po szpital załatwiła karta EKUZ.
     Owszem, są kraje gdzie publiczna służba zdrowia jest dużo gorsza niż nasza no. Grecja.

     • 0 0

   • Może klienci nie sprawdzają warunków ubezpieczenia?

    Większość osób korzysta z najtańszej opcji biura podróży, takiej która nic nie daje w przypadku chorób chronicznych.

    • 0 0

  • To ubezpieczenie podróżne, które sprzedają biura, to są grosze. Warto je mieć, bo ubezpieczenia się nie wykluczają - możesz mieć 2 ubezpieczycieli i korzystać z obu świadczeń, a na koniec dostać dwa odszkodowania - od każdego z osobna.

   • 7 0

  • co ma ubezpieczenie podróżne do ubezpieczenia zdrowotnego? to dwie różne sprawy

   • 5 1

 • (3)

  Idąc do nfz po kartę ekuz neży uzbroić się w cierpliwość w kolejce. Często na godzinę przed zamknięciem nie ma już numerków i nie wiadomo czy będą -trzeba czekać, .kże się uda....

  • 8 9

  • Byłem wczoraj. Załatwiłem. Wielki szacunek dla Pań, które uwijają się żeby obsłużyć wszystkich petentów. Dziękuję!

   • 17 1

  • a wystarczyło pomyśleć o tym trochę wcześniej, wysłać maila i poczekać na przesyłkę ... nie trzeba nawet z domu wychodzić ;)

   • 3 2

  • jest otwarte od 8

   zawsze przychodziłem tam po kartę o 7:50, było już kilka osób przede mną. O 8 wszyscy wchodzą, biorą numerki, 8:10 już mnie tam nie ma, karta załatwiona.

   • 6 2

 • Bylem za granica (1)

  Wolnego Miasta Gdansk!

  • 11 11

  • haniebne jest uzywanie tej nazwy

   poczytaj czego dotyczyła i co sie wtedy działo.

   • 4 5

 • Średniowiecze (6)

  Kpina chodzić po urzędach i stać w kolejkach w XXI wieku. A czemu nie można przez internet zamówić?

  • 10 12

  • (2)

   Można, tylko dzięki poczcie polskiej doczekasz się gdy będziesz mieć już wnuki.

   • 4 2

   • W tym wypaku problemem nie jest poczta tylko nieroby z

    ekuz

    • 6 4

   • Można, tylko trzeba przeczytać tekst i to ze zrozumieniem :)

    • 7 0

  • można, trzeba tylko się zainteresować zamiast odrazu narzekać na cały świat

   • 6 0

  • biurokracja polega na tym ze komplikuja wszystko celowo by miec prace:)

   • 1 0

  • Czas oczekiwania

   Na kartę EKUZ 3 tygodnie, zamówiona przez neta, przyszła pocztą

   • 1 0

 • (2)

  Paniom i panom z ekuz przypominam, że email kulturalnie i zwyczajowo jest zaczynać od powitania, a kończyć grzecznym "pozdrawiam". A teraz na pocztę, leniwe chamiszcza i wysyłać mi kartę.

  • 3 12

  • Poziom zatrudnionych zbiezny z poziomem ich mistrza od

   organizacji pracy. Czego wymagac?

   • 2 1

  • Leniwe chamiszcza pozdrawiają.

   • 1 0

 • Kpina to organizacja pracy w tym pseudourzedzie

  Osobiscie "od reki" po zawalonym dniu w kolejce, bo otwarte w godzinach dla bezrobotnych. Za pomoca wniosku czas 4 tygodnie - kabaret

  • 19 6

 • Powodzenia (2)

  Jeśli ktoś nie ma co robić to polecam stanie w kolejce. Godz. 9:45 135 w kolejce

  • 7 6

  • Tak to jest jak się idzie

   załatwiać na ostatnią chwilę. A później pretensje do wszystkich///

   • 9 0

  • W Gdyni załatwiłam sprawę 10 min.

   • 4 0

 • Zamówiłem kartę ekuz prawie miesiąc przed wyjazdem (1)

  Została wystawiona w połowie mojego pobytu za granicą
  Doszła po powrocie

  • 12 2

  • Mi w Gdyni wyrobili od reki w 30 min dla mnie i zony. Widocznie masz pecha.

   • 3 1

 • Idę na urlop (2)

  stać w kolejce po EKUZ

  • 6 5

  • byłam po kartę w ubiegłym tygodniu - całość wizyty w NFZ w Gdańsku max. 10 min

   • 2 1

  • wyrobienie kart dla naszej rodziny całej trwało niecałe 10 min.. i to w sezonie.. bez przesady..

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane