• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybielanie zębów. Jakie metody są najbardziej skuteczne?

Joanna Stolp
3 kwietnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (23)
Wszystkie metody wybielania, które są wykonywane pod nadzorem dentystycznym, są bezpieczne i minimalizują ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów i dziąseł. Wszystkie metody wybielania, które są wykonywane pod nadzorem dentystycznym, są bezpieczne i minimalizują ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów i dziąseł.

Białe, lśniące i zdrowe zęby to marzenie wielu z nas. Półki w drogeriach i aptekach uginają się od produktów, które mają wspierać wybielanie zębów, jednak naprawdę skutecznymi metodami są te wykonywane pod nadzorem dentystycznym. Jak skutecznie wybielić zęby? Co zrobić, by długo cieszyć się pięknym uśmiechem?
Czy wybielałe(a)ś kiedyś zęby?

Wybielanie zębów to dla wielu osób kwestia estetyki, która dodaje pewności siebie. W pogoni za pięknymi, białymi zębami nie powinniśmy jednak zapominać o zdrowiu i bezpieczeństwie.

Wybielanie zębów tylko u dentysty- W Polsce, zgodnie z przepisami, wybielanie zębów jest uprawnione tylko dla higienistów stomatologicznych oraz lekarzy dentystów. To kluczowe zabezpieczenie przed potencjalnymi ryzykami związanymi z wybielaniem w niekompetentnych rękach. Pomimo niższych kosztów korzystanie z usług kosmetyczek niesie za sobą zagrożenie dla zdrowia nie tylko jamy ustnej, ale całego organizmu - wyjaśnia Ewa JarzębowskaHCentrum Stomatologiczne Jasińscy.
Wszystkie metody wybielania, które są wykonywane pod nadzorem dentystycznym, są bezpieczne i minimalizują ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów i dziąseł. Dzięki indywidualnemu podejściu i dopasowaniu procesu wybielania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań zwiększa komfort i skuteczność wybielania zębów.

- Bezpieczeństwo pacjenta powinno być zawsze najważniejszym priorytetem, dlatego zaleca się konsultację z doświadczonym dentystą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury wybielającej. Specjalista może ocenić stan zdrowia jamy ustnej, doradzić najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodę wybielania zębów, a także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia takiej procedury - przypomina lekarz dentysta Tomasz ZarańskiLa Clinic Gdańsk.

Metoda gabinetowa polega na wykorzystaniu lampy lub lasera i jest najszybszym oraz najbezpieczniejszym sposobem na wybielenie zębów. Metoda gabinetowa polega na wykorzystaniu lampy lub lasera i jest najszybszym oraz najbezpieczniejszym sposobem na wybielenie zębów.

Wybielanie nakładkoweWybielanie zębów powinno być poprzedzone wyleczeniem próchnicy i zadbaniem o zdrowie jamy ustnej. Wyleczone zęby i zdrowe dziąsła są fundamentem do przeprowadzenia bezpiecznego procesu wybielania.

Metody wybielania dzielą się na nakładkową i gabinetową. Proces wybielania w przypadku metody nakładkowej trwa znacznie dłużej, bo dwa, a czasem nawet trzy tygodnie. Zdarza się też, że efekty tej metody mogą nie być w pełni zadowalające, ponieważ nie wszystkim udaje się utrzymywać tzw. białą dietę na co dzień, czyli taką, która polega na unikaniu produktów barwiących zęby.

- Dużo częściej obserwuje się nadwrażliwość zębów podczas wybielania nakładkowego niż w przypadku wybielania gabinetowego - zauważa higienistka stomatologiczna Justyna ZembrzuskaK2 Medical & Dental Clinic.
Wybielanie nakładkowe odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich polega na pobraniu wycisków i skanów wewnątrzustnych zębów, które trafiają do technika, a później na ich podstawie tworzone są indywidualne nakładki wybielające.

- Etap drugi polega na przekazaniu pacjentowi nakładek wraz z pełnym instruktażem ich użytkowania. Pacjent otrzymuje w cenie wybielania również żel wybielający. W trakcie noszenia nakładek pacjent zobowiązany jest do przestrzegania tzw. "białej diety" i reżimu higienicznego - mówi Justyna Zembrzuska.
W przypadku tej metody dentysta przygotowuje indywidualne nakładki dopasowane do zębów pacjenta, do których aplikowany jest żel wybielający, a następnie nosi nakładki co najmniej kilka godzin dziennie.

- Metoda ta jest mniej inwazyjna i pozwala na stopniowe wybielanie zębów w domu pod kontrolą specjalisty. Jest to bezpieczna alternatywa dla osób, które preferują wybielanie zębów poza gabinetem dentystycznym, ale pod fachowym nadzorem - ocenia lek. Tomasz Zarański.
Aparat ortodontyczny. Kiedy i dla kogo? Aparat ortodontyczny. Kiedy i dla kogo?
W przypadku metody nakładkowej dentysta przygotowuje indywidualne nakładki dopasowane do zębów pacjenta, do których aplikowany jest żel wybielający, a następnie nosi nakładki co najmniej kilka godzin dziennie. W przypadku metody nakładkowej dentysta przygotowuje indywidualne nakładki dopasowane do zębów pacjenta, do których aplikowany jest żel wybielający, a następnie nosi nakładki co najmniej kilka godzin dziennie.

Wybielanie gabinetoweZ kolei metoda gabinetowa polega na wykorzystaniu lampy lub lasera i jest najszybszym oraz najbezpieczniejszym sposobem na wybielenie zębów.

- Jest również najpopularniejsza ze względu na efektywność. Po ewentualnym zakończeniu leczenia oraz po przejściu przez zabieg higienizacji możemy przystąpić do wybielania gabinetowego, które trwa około półtorej godziny. Po oczyszczeniu zębów zabezpieczamy tkanki miękkie, czyli dziąsła, język oraz policzki i nakładamy preparat na zęby. Żel zmieniamy na nowy co 15 minut oraz naświetlamy lampą - wyjaśnia Wojciech ZawadzkiHCentrum Stomatologiczne Jasińscy.
W przypadku wybielania gabinetowego lampą beyond lub lasera diodowego podczas jednej wizyty możemy uzyskać zadowalający nas efekt.

- Wybielanie wykonywane jest przy użyciu żelu na bazie nadtlenku wodoru lub karbamidu w wyższych stężeniach, który jest aktywowany światłem LED lub laserem - wyjaśnia higienistka stomatologiczna Natalia RepińskaK2 Medcial & Dental Clinic.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym polega na użyciu silniejszych środków wybielających niż te, które są dostępne w produktach do stosowania domowego.

- Procedura ta jest nadzorowana przez dentystę, co zapewnia bezpieczeństwo i efektywność. Metody stosowane w gabinecie to na przykład wybielanie światłem lasera, które aktywuje substancje wybielające nałożone na zęby, przyspieszając proces wybielania - mówi Tomasz Zarański. - Obie opisane metody wybielania zębów są szeroko rekomendowane przez specjalistów ze względu na ich skuteczność i bezpieczeństwo.
Po zakończeniu zabiegu wybielania pacjent dostaje pakiet informacji, w jaki sposób dbać o zęby po wybielaniu, by efekt wybielania utrzymywał się jak najdłużej. By utrzymać zdrowy uśmiech, ważne jest pilnowanie regularnych wizyt kontrolnych i przeprowadzania zabiegu higienizacji co pół roku. Monitorowanie stanu jamy ustnej po zabiegu pozwala na wczesne wykrywanie ewentualnych problemów. Mimo że metody wybielania są dopasowywane indywidualnie, po zakończonym wybielaniu warto unikać produktów, takich jak: kawa, herbata, czerwone wino czy tytoń, co może przyczynić się do wydłużenia efektu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane