Wiadomości

Wojewódzka przychodnia stomatologiczna upada. Połączą ją z Copernicusem

Według urzędników połączenie przychodni z Copernicusem daje szansę na dalsze funkcjonowanie, modernizację i rozwój przychodni.
Według urzędników połączenie przychodni z Copernicusem daje szansę na dalsze funkcjonowanie, modernizację i rozwój przychodni. mat. prasowe

Mocno zużyty i awaryjny sprzęt, sypiący się budynek i odejścia wykwalifikowanych pracowników - to główne powody coraz gorszej kondycji Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku. Rozwiązaniem dla tej trudnej sytuacji ma być połączenie przychodni ze szpitalami spółki Copernicus.Na wizytę u dentysty wolisz umówić się w prywatnym gabinecie czy przychodni NFZ?

wybieram prywatny gabinet ze względu na lepszą dostepność i warunki 66%
wybieram wizytę w przychodni w ramach NFZ, bo nie chcę przepłacać 16%
jeśli pilnie potrzebuje pomocy idę prywatnie, jeśli nie śpieszy mi się korzystam z przychodni w ramach NFZ 18%
zakończona Łącznie głosów: 786
Tylko na zakup sprzętu stomatologicznego i aparatury medycznej potrzeba ok. 1 mln zł. Remontu wymaga też budynek. Na koniec 2016 r. strata Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej wyniosła prawie 127 tys. zł, z końcem 2017 r. może ona wynieść już ponad 257 tys. zł. Będzie wyższa niż koszt amortyzacji, przez co konieczne będzie pokrycie nadwyżki z budżetu województwa lub podjęcie decyzji o likwidacji przychodni.

Jest decyzja o przekształcaniu przychodni w spółkę

Według urzędników połączenie przychodni z Copernicusem daje szansę na dalsze funkcjonowanie, modernizację i rozwój przychodni. W poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego została podjęta uchwała intencyjna o przekształcaniu przychodni w spółkę leczniczą.

Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku zostanie przekazane prawo własności wartej ponad 4 mln zł nieruchomości przy al. Zwycięstwa 39.

Pacjenci odchodzą przez coraz gorsze warunki

Przychodnia nie utrzyma się tylko z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, który w najbliższych latach nie będzie się już zwiększał. Dodatkowych środków placówka nie jest w stanie zdobyć w ramach świadczeń komercyjnych, ponieważ z powodu przestarzałego sprzętu nie jest w stanie stworzyć oferty rynkowej. Głównym problemem przychodni jest właśnie brak nowoczesnego sprzętu. Jej wyposażenie w 90 proc. jest mocno zużyte i ulega częstym awariom. Przy dużej konkurencji na rynku usług stomatologicznych następuje odpływ kadry medycznej i pacjentów.

- Samo przekształcenie przychodni w spółkę nie przyniesie poprawy sytuacji ekonomicznej, a tym samym nie poprawi jakości i dostępności świadczeń, gdyż spółka przy obecnym kontrakcie z NFZ nadal będzie się zadłużać - wyjaśnia Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Taki sam efekt przyniesie pozostawienie przychodni w formie SPZOZ. Dlatego konieczne są dalsze zmiany i włączenie nowej spółki w skład silnego i stabilnego podmiotu, jakim jest Copernicus - dodaje wicemarszałek Orłowski.
Według urzędników przekształcenie przychodni w spółkę wzmocni jej wiarygodność wobec kontrahentów i instytucji. Spółka będzie mogła wynajmować i dzierżawić powierzchnię, jak również szukać partnerów do zagospodarowania nieużywanego majątku. Pozwoli to na zabezpieczanie jej ewentualnych zobowiązań finansowych.

- Zakładamy, że najprawdopodobniej w połowie 2018 r. przychodnia stanie się częścią Copernicusa. Połączenie spowoduje koncentrację świadczeń stomatologicznych w jednym miejscu i zapewni pacjentowi ich kompleksowość. Dzięki temu będzie możliwy rozwój przychodni zarówno w kontekście dostępności oraz zakresu świadczeń, jak i inwestycji - zaznacza wicemarszałek Orłowski.
Przekształcenie Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku w spółkę leczniczą nie pozbawia samorządu województwa pomorskiego wpływu na jej dalszy rozwój. Ponadto, pracownicy przychodni staną się z mocy prawa pracownikami spółki.

Opinie (49) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje