• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W kolejce od 6 rano z wnioskiem o asystenta dla niepełnosprawnego. "To dramat"

Wioleta Stolarska
5 lutego 2024, godz. 13:30 
Opinie (45)
  • Nabór na asystenta osoby niepełnosprawnej - edycja 2024 rozpoczął się w poniedziałek w Gdyni.
  • Jak pisała nasza czytelniczka, pan Bronek stał przed ośrodkiem od 6 rano.

Nawet od 4 rano w kolejce pod Gdyńskim Centrum Usług Opiekuńczych przy ul. Warszawskiej 67AMapka stały osoby, które chciały zakwalifikować się do przyznania usługi asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. W poniedziałek ruszył nabór na 2024 rok, jednak tym razem skorzystać może tylko 101 osób. - Pan Bronek stał przed ośrodkiem od 6 rano, gdy przyszłam, był zmarznięty na kość, inni ludzie stali w kolejce od 4 rano! Na każdym kroku tylko walka i wyczekiwanie - pisała nasza czytelniczka.Czy uważasz, że system naboru do programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" jest sprawiedliwy i efektywny?

Gdynianie, którzy potrzebują pomocy w codziennych czynnościach - osoby z niepełnosprawnością - mogą z niej skorzystać w ramach programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. W poniedziałek ruszył nabór na 2024 rok, jednak skorzystać może tym razem tylko 101 osób.

- Planuje się realizację Programu na terenie gminy Gdynia dla 101 osób - z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o umiarkowanym sprzężonym stopniu niepełnosprawności oraz o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - czytamy w informacji publicznej.
Kwalifikacja do przyznania usługi asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością następuje na podstawie: karty zgłoszenia do Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 oraz kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.


Kolejka od rana, by złożyć wniosekNabór wniosków na 2024 rok rozpoczął się w poniedziałek rano w Gdyńskim Centrum Usług Opiekuńczych. Jak się okazało, zainteresowanie było bardzo duże, a chętni pojawili się pod budynkiem już z samego rana. Osoby, które były na miejscu, podkreślają, że problemem jest nie tylko kolejka, ale też brak odpowiedniego dostępu do budynku, którym przecież mają być obsługiwane osoby niepełnosprawne.

- Chłopak niepełnosprawny od godz. 6 jest z mamą i nie chcą go wpuścić do środka. On jest na wózku, nie ma jak podjechać, bo jest za duże nachylenie rampy. Nie ma tu nawet dobrego dojścia dla osoby niepełnosprawnej - relacjonuje nam czytelnik.
Inna czytelniczka podkreśla, że dla osób niepełnosprawnych, które mają złożyć wniosek, powinna być lepsza informacja i organizacja.

- Pan Bronek stał przed ośrodkiem od 6 rano, gdy przyszłam, był zmarznięty na kość, inni ludzie stali w kolejce od 4 rano! Widać, że z wózkiem elektrycznym do budynku nie wjedzie, a poza tym o 6 rano i tak tam nikogo nie ma. Po co są systemy komputerowe, ewidencja ludności, a na końcu poniżanie i awantury w kolejce. Panie z centrum rozdawały numerki z godzinami, a nikt nie brał pod uwagę niepełnosprawnego na wózku, który ma prawo wejść bez kolejki. Dramat - pisze nasza czytelniczka. - Jestem również mamą osoby absolutnie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Czujemy upokorzenie na każdym kroku, o wszystko trzeba walczyć, oczywiście to też, jak się wie i jest się poinformowanym, bo inaczej sprawa by przepadła. Nie ukrywam, że jestem mocno zdenerwowana. Na każdym kroku tylko walka i wyczekiwanie, a nawet żadna instytucja nie przyjdzie do naszego syna i nie informuje go o aktualnych programach rządowych czy pomocach - dodaje.
Jak dostrzec niepełnosprawność i jak się zachować? Jak dostrzec niepełnosprawność i jak się zachować?

W czym pomoże asystent osoby niepełnosprawnej?Program Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej ma na celu przede wszystkim zapewnienie pomocy osobom z niepełnosprawnościami, ale także zwiększenie ich szans na prowadzenie samodzielnego życia.

Wsparciem objęte zostają w głównej mierze osoby zależne, które faktycznie potrzebują opieki, pielęgnacji czy też pomocy codziennej w przygotowaniu posiłku, ubraniu się. Uczestnicy mogą liczyć na pomoc asystenta, jednak nie tylko w podstawowych czynnościach, jak zakupy czy pomoc w przemieszczaniu się komunikacją miejską, ale także m.in. przy podejmowaniu aktywności kulturalnych czy dotarciu na spotkanie z rodziną czy znajomymi.

Program finansowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Głównym realizatorem działań na terenie gminy jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Miejsca

  • MOPS Gdynia, Grabowo 2

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Dentysty z Wiewiór.K. | Przegląd i konkurs

20 zł
badania

Bezpłatne badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej LUX MED

badania

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Najczęściej czytane