Gdański szpital wdrożył możliwość konsultacji z fizjoterapeutami wszystkim pacjentkom rodzącym w klinice, ale także oczekującym na zabiegi. Wszystko po to, aby jak najszybciej wyuczyć się odpowiednich postaw i wdrożyć szereg ćwiczeń, które pozwolą uniknąć późniejszych powikłań związanych z mięśniami brzucha czy dna miednicy.
korzystałe(a)m i dzięki temu udało mi się wrócić do zdrowia
31%
nie, ale muszę wreszcie się umówić
17%
nie, nigdy nie korzystałe(a)m
24%
W Polsce cały czas pomoc fizjoterapeutyczna w okresie okołoporodowym nie stanowi standardu opieki, a wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z potrzeby konsultacji. Stąd w
Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku stworzono specjalny zespół specjalistów, który zapewnia wsparcie każdej rodzącej kobiecie.
- Samodzielny Zespół Fizjoterapeutów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wdrożył nowoczesny Model Opieki Fizjoterapeutycznej (MOF), który jest dedykowany wszystkim kobietom rodzącym i pacjentkom ginekologicznym kwalifikowanym do zabiegów. Programem objęto działania z zakresu fizjoterapii, ale także fizjoprofilaktyki pierwotnej i wtórnej - mówi dr n. med. Katarzyna Gierat-Haponiuk, koordynatorka Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK.Czytaj też: Cięcie cesarskie? "Obserwujemy rywalizację między oddziałami""Problem nietrzymania moczu dotyczy ponad 60 proc. dorosłych kobiet"
Lekarze i fizjoterapeuci są zdania, że wdrożenie odpowiednich postaw i ćwiczeń może zapobiec późniejszym problemom m.in. z mięśniami dna miednicy. Te wcale nie muszą pojawić się tuż po porodzie, ale mogą zacząć doskwierać nawet po latach.
- Przede wszystkim staramy się, aby każda pacjentka w pierwszych dobach po porodzie miała możliwość edukacji z fizjoterapeutą, podczas której uczymy prawidłowych nawyków i proponujemy proste ćwiczenia aktywizujące mięśnie dna miednicy oraz mięśnie brzucha. Jeśli pacjentka przebywa wcześniej na oddziale patologii ciąży, to również ma możliwość konsultacji z fizjoterapeutą - mówi Zofia Barcikowska z Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK. - Ostatnie badania wskazują, że problem nietrzymania moczu, który związany jest z zaburzeniem funkcjonowania mięśni dna miednicy, dotyczy ponad 60 proc. dorosłych kobiet. Mamy nadzieję, że wdrażając odpowiednią fizjoprofilaktykę, możemy zapobiec takim dysfunkcjom, nie tylko po porodzie, ale przede wszystkim w przyszłości. W razie potrzeby dalszej opieki istnieje możliwość skorzystania z ambulatoryjnej opieki fizjoterapeutycznej lub skierowanie do Pracowni Fizjoterapii UCK.
Czytaj też: "Nie mam problemu, aby odstawić pokarm do banku mleka""Zachęcamy do konsultacji fizjoterapeutycznych nie tylko w okresie poporodowym"
Obecnie wszystkie pacjentki oczekujące zabiegów ginekologicznych również mają możliwość skorzystania z edukacji w tym zakresie, co łączy się nie tylko z oceną stanu mięśni, ale również zaleceniami dotyczącymi rehabilitacji w warunkach domowych.
- Szczególną grupę pacjentek UCK stanowią kobiety leczone z powodu zaburzeń uroginekologicznych, w tym nietrzymania moczu i obniżenia narządów płciowych. W przyklinicznej Poradni Uroginekologicznej kwalifikuje się je do leczenia zachowawczego i/lub operacyjnego, a ścisła współpraca z Zespołem Fizjoterapeutów UCK zapewnia im interdyscyplinarną i profesjonalną opiekę w oparciu o nowoczesne metody fizjoterapii, traktowanej jako samodzielne leczenie zachowawcze, jak i postępowanie uzupełniające leczenie operacyjne - zauważa dr hab. n. med. Magdalena Grzybowska, z-ca ordynatora Oddziału Położnictwa.Szpital prowadzi badania wskazujące, że pacjentki są zadowolone z nowych narzędzi wsparcia. W naszym kraju cały czas nie włączono rozwiązań, które z powodzeniem są proponowane w innych krajach Europy.
- Pacjentki bardzo chętnie uczestniczą w edukacji. Jak wskazują nasze badania, 95 proc. ankietowanych pacjentek uważało, że wizyta fizjoterapeuty po porodzie powinna być standardem opieki okołoporodowej. Warto wspomnieć, że we Francji każda pacjentka może skorzystać z wizyt poporodowych w zakresie fizjoterapii, a w Polsce właściwie nie ma w standardzie takiej opieki nad kobietą będącą w okresie okołoporodowym. Zachęcamy do konsultacji fizjoterapeutycznych nie tylko w okresie poporodowym, ale również już na etapie planowania ciąży - wskazuje Zofia Barcikowska. W Szpitalu na gdańskiej Zaspie fizjoterapia na oddziale uroginekologicznym odbywa się na zlecenie lekarza prowadzącego pacjentkę.