Wiadomości

Walczą ze śmiertelnym wrogiem. Wystawa małych bohaterów

Ilustracje będą wystawione w kawiarni do 24 marca.
Ilustracje będą wystawione w kawiarni do 24 marca. bohaterborys.pl

Bohaterowie to osoby, które kojarzą się nam z wyjątkowymi czynami, męstwem, odwagą, walecznością, uporem. Ci mają jednak dopiero rok, trzy, pięć czy dziewięć lat i walczą ze swoimi śmiertelnymi wrogami - chorobami rzadkimi. To właśnie tym dzieciom dedykowana jest wystawa, która w najbliższy czwartek o godz. 18 trafi do Drukarnia Cafe przy ul. Mariackiej 36 zobacz na mapie Gdańska.Czy słyszałeś kiedyś o tzw. chorobach rzadkich?

oczywiście że tak, znam nawet ludzi zmagających się z nimi 41%
tak, ale nie zdawałe(a)m sobie sprawy z tego, że jest ich tak dużo 55%
nie, myślałem, że w XXI w. można już wszystko zdiagnozować i leczyć 4%
zakończona Łącznie głosów: 75
"Zrozumieć Bohatera" - tak nazywa się wernisaż, który będzie wystawiany w "Drukarni" przez najbliższy miesiąc (do 24 marca). Wystawa jest elementem obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich w 2019 roku.

Czytaj też: "Rzadki nie znaczy mniej ważny, chory nie znaczy zrezygnowany". Bohater Borys zaraża walką o życie

Można na niej zobaczyć prace artystów, które są próbą uchwycenia wyjątkowości małych, wielkich bohaterów, którzy walczą o każdy dzień życia. Inspiracją jest historia 9-letniego Borysa, który podobnie jak tysiące innych dzieci na całym świecie, musi zmagać się ze swoim śmiertelnym wrogiem, w tym przypadku rzadką, genetyczną chorobą - leukodystrofią metachromatyczną, czyli MLD. Choroba jest nieuleczalna i nie ma na nią lekarstwa.

Borys swoim bohaterstwem zaraża innych i motywuje ich do walki, a przy tym jest normalnym dzieckiem.

Czytaj też: Choroby rzadkie, z którymi niełatwo żyć

Wystawa ma zwiększyć świadomość o chorobach rzadkich i ich wpływie na życie pacjentów w społeczeństwie. Istnieje około 7 tys. rzadkich chorób, cierpi na nie od 6 do 8 proc. populacji na świecie. Oznacza to aż 350 mln chorych, z czego w Polsce jest ok. 2-3 mln takich osób.

Opinie (1) 1 zablokowana

  • Super są te grafiki ;)

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane