• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W aptekach brakuje leków. Sytuacja może się pogarszać

Ewa Palińska
10 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
W trójmiejskich aptekach brakuje popularnych leków na choroby przewlekłe. W trójmiejskich aptekach brakuje popularnych leków na choroby przewlekłe.

W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP czy alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże obecnie w trójmiejskich aptekach zaczyna również brakować tak popularnych medykamentów jak Euthyrox, Glucophage (Metformax) czy Inspra.



Braki leków w aptekach. Problem z antybiotykami i lekami na cukrzycę



Czy zdarzyło się, że w aptece brakowało leku, który regularnie przyjmujesz?

O problemie z dostępnością leków poinformowała Naczelna Izba Aptekarska. W piśmie skierowanym do Ministerstwa Zdrowia podano, że w aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.

- Łącznie z grupą ponad trzystu leków stale zagrożonych brakiem dostępności mamy problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych, niedostępnych dla pacjentów - czytamy w piśmie adresowanym do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. - Należy zwrócić uwagę na fakt, że obecnie farmaceuci ratują sytuację poprzez wydawanie odpowiedników, jednakże ich zapasy są ograniczone i taki stan rzeczy nie potrwa długo. Zwłaszcza że problemy z dostępnością powodują niepokój wśród chorych, próbujących robić zapasy niezbędnych im produktów leczniczych. Apteki nie są w stanie realizować ustawowych obowiązków polegających na nieprzerwanym zaspokajaniu potrzeb lekowych pacjentów.
W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

Zasoby trójmiejskich aptek topnieją



Pracownicy trójmiejskich aptek informują, że sytuacja jest trudna, ale jeszcze nie tragiczna, choć oczywiście braki magazynowe będą się pogłębiały.

- W naszej aptece już teraz brakuje Euthyroxu, leku stosowanego w leczeniu tarczycy. A przecież mamy na Pomorzu najwięcej osób chorych na tarczycę w skali kraju - mówi kierownik jednej z gdyńskich aptek. - Brakuje też leków na cukrzycę, jak Metformax SR, a także na nadciśnienie (Inspra).
Lekarze uspokajają, że na rynku istnieją zamienniki brakujących leków. Przyznają jednak, że czasem potrzeba czasu, aby dobrać taki, który będzie dla pacjenta najlepszy.

- Chciałbym zaznaczyć, iż na rynku znajduje się wiele preparatów zawierających metforminę, sprzedawanych przez różne firmy farmaceutyczne, więc nie powinno być problemu z dostępnością równoważnych zamienników, które by być dopuszczone do obrotu muszę przejść szczegółowe badania i z założenia można je stosować wymiennie - uspokaja dr Hubert Białasiewicz, internista. - Nie mam w tej kwestii pełnej informacji, jednak w dobie globalizacji może być tak, jak w przypadku walsartanu kilka miesięcy temu. Zanieczyszczona substancja czynna była produkowana w Chinach, a następnie "konfekcjonowana do tabletek" przez kilka różnych firm farmaceutycznych. Wtedy na szczęście okazało się, że są też europejscy producenci walsartanu i nie było dużego problemu. Całkowity brak metforminy na rynku byłby bardzo groźny, gdyż jest to lek bardzo tani, a jednocześnie o bardzo korzystnym działaniu metabolicznym w cukrzycy i stanach przedcukrzycowych. Alternatywą w niektórych przypadkach mogłyby być bardzo drogie, nowe leki przeciwcukrzycowe. Zamiennikiem dla Euthyroxu jest Letrox, którego otoczka na dodatek nie zawiera laktozy, więc w tę stronę również nie ma większego problemu. Większość leków kardiologicznych też ma swoje odpowiedniki produkowane przez różne firmy. W przypadku braku konkretnej substancji czynnej, można spróbować zastosować inną z tej samej grupy leków, jednak czasami mogą być problemy z dobraniem właściwej substancji i jej odpowiedniej dawki - może to zająć kilka tygodni, gdy pacjent nie jest właściwie chroniony lekami, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia (w szczególnych przypadkach).

Ministerstwo Zdrowia: "to problem o skali globalnej, nie lokalnej"



Ministerstwo Zdrowia przyznało, że otrzymuje sygnały o tymczasowym wstrzymaniu w obrocie niektórych leków, a także o występujących lokalnie brakach ich dostępności. Podkreślono jednak, że sprawa dotyczy nie tylko Polski, ale jest problemem globalnym i z brakiem leków zmagają się też inne kraje europejskie.

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym zapewniło, że podejmie interwencje, które będą skutkowały wznowieniem dostępu do tych leków.

- Tak jest między innymi w przypadku leku Euthyrox. Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca b.r. wynoszą u producenta 123 351 opakowań, w hurtowniach 958 650 opakowań, w aptekach 806 257 opakowań - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Tu otrzymasz pomoc

Aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku 15 lipca udzielali informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków.


Braki w aptekach efektem wywożenia leków za granicę?



Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wbrew "niektórym" doniesieniom prasowym, publikowane cyklicznie obwieszczenie dotyczące wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce nie stanowi wykazu leków, których brakuje w aptekach. Lista, publikowana w postaci ogłaszanego co najmniej raz na dwa miesiące obwieszczenia, stanowi instrument walki z nielegalnym wywozem leków. Trafiają na nią pozycje, do których problemy z dostępem zgłasza zaledwie 5 proc. z kilkunastu tysięcy aptek w danym województwie. Lek umieszczony na liście nie może być bez poinformowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego sprzedany poza granice kraju. Priorytetem dla krajowych hurtowni farmaceutycznych powinno być przede wszystkim zaopatrzenie w leki Polaków.

- Należy także przypomnieć, że za część braków na rynku aptecznym odpowiadają mafie lekowe, które sprzedają podmiotom zagranicznym leki, które mają trafić do polskich pacjentów - podkreśla ministerstwo. - Przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim istotne różnice w cenach, które w Polsce są często nawet kilka razy niższe niż w innych krajach europejskich. W ramach walki z tym procederem rząd kilkukrotnie nowelizował przepisy, w wyniku czego leki są objęte systemem monitorowania przewozu towarów (SENT), a kary za udział w wywozie leków zostały istotnie zaostrzone.

Miejsca

Opinie (199) ponad 20 zablokowanych

  • (2)

    Dzisiaj zobaczyłem w TV "głupkowaty" wyraz twarzy Zalewskiej i odrazu się lepiej poczułem. Jest super, uczniowie nie mają problemów z dostaniem się do szkół , lekarstw pod dostatkiem, wszystko tanieje, kolejek do lekarzy nie ma, rolnicy nie mają problemów w skupach. Nie ma jak dojna zmiana!!!

    • 44 5

    • kapusie (1)

      chory człowieku daj sie zbadac psychicznie , nienawisc połaczona z głupota moze cie doprowadzic do wariatkowa

      • 2 20

      • Zaklinanie rzeczywistości nie pomoże, galopująca wyobraźnia tzw. premiera tym bardziej.

        Skróliczyli nam rzeczywistość i liczą na peany? Nope.

        • 14 1

  • Jeszcze nie spotkałem apteki w Trójmieście , aby (2)

    miała na leki na stanie .To taki małpi biznes PO POwsku . "Będą, ale jutro , albo POjutrze" . A ty biedny i chory dymaj trzy razy dziennie , bo aptek jest 10 na jednej ulicy a na półce mają najwyżej aspirynę .
    Najchętniej by prowadzili "przedpłaty" jak za głębokiej bolszewii. Zawsze uważałem , że to zwykła pralnia pieniędzy. Tak jak kantory walutowe.
    No i widzimy !! Hurtowo wywożą za granicę !!.

    • 13 27

    • w TVPiS to podali?

      czy diler za silne zioło sprzedał?
      ty kretynie chciałbyś wsio za darmo, zamiast kantoru - NBP
      paszport w Biurze Paszportowym, jeden program w TVP z dziennikiem czytanym przez holecką
      o 20.10 wystąpienie Kaczora
      modlitwa i spać
      że kretynów nie sieją a sami się rodzą to efekt religii smoleńskiej...

      • 8 2

    • Bardzo dobrze wyposażona za Szpitalem Wojewódzkim ,Kartuska 5 bodajże.Po drugiej str.ulicy.Ta całodobowa.

      • 1 0

  • (2)

    Mojego leku nie ma w żadnej aptece w Polsce! Dramat!

    • 15 3

    • Może ktoś ci kupi zagranicą? (1)

      • 6 2

      • Albo gdzieś w kosmosie? Może OTUA wezwie UFO z zapasem leków?

        • 2 0

  • Chorzy i emeryci - popirajcie PiS czynem (1)

    I umirajcie przed terminem.
    Leczyć się naturalnie - ziołami
    u znachora
    lekarz to przeżytek...

    • 25 5

    • znachora? to zbyt postępowe zdrowaśki i do pieca

      • 6 0

  • Gdańsk (1)

    Tusk zabrał do niemiec, wszystko przez tuska, a jak tam niemiecki namiestnik aleksandra d...

    • 8 23

    • Namiestnik mowila ostatnio ze coraz wieksza ilosc samobujst posrod mlodziezy jest spowodowana zamknoeciem gimbaz wiec to tez wina pisu

      • 0 0

  • brakuje bo Polacy to lekomani - i to jest jakis dramat. (5)

    pigula na kaca rano, pigula na sniadanie na dzien dobry, pigula na brzuch po sniadaniu, pigula przed obiadem na apetyt, pigula na watrobe po obiadku, pigula na lezakowanie, pigula na stres przez te wszystkie poprzednie piguly, pigula na oslone zoladka przez inne piguly, pigula na sen i na co jeszcze ? legalne cpuny. a koncerny zacieraja brudne raczki, bo sobie wyhodowali armie lekomanow. no sory winetou, ale tak to wyglada.

    • 14 31

    • A osoby czy chore onkolologicznie (2)

      czy po przeszczepach czy z chorobami genetycznymi?
      To mają zdrowaśki odmawiać?

      • 10 1

      • Szczególnie dzieci.

        • 3 2

      • A umiesz czytać ze zrozumieniem?

        • 1 0

    • Przeczytaj artykuł, a potem jeszcze raz swój komentarz. Brakuje LEKÓW leczących realne choroby a nie suplementów na wypadające rzęsy.

      • 9 0

    • Biorę nie dlatego, że chce

      Brakuje leków na cukrzycę, tarczyce, a nie suplementów na kaca...

      • 1 0

  • głosujcie dalej na PIS (5)

    leków brak, kolejki do lekarzy wydłużają się, drożyzna w sklepach, państwo policyjne... ale wam przeszkadzała ciepła woda w kranie

    • 36 9

    • do tego wszystkiego doprowadzono już za PO (4)

      drożyzna w sklepach? akurat na żywność i tak wydaje ułamek dochodów. PIS macie mój głos brawo dalej róbcie swoje i nie oglądajcie się.

      • 3 6

      • (3)

        Łżesz. Ja zapisuję codzienne wydatki, średnią dzienną.

        2014 - 43pln,
        2018 - 51pln,

        obecnie od 4 miesięcy dzień w dzień ponad 60 pln, średnia 64pln!!!

        Stan rodziny się nie zmienił, jemy i kupujemy praktycznie takie same produkty. W ostatnim półroczu wszystko dramatycznie podrożało.

        • 6 2

        • (1)

          A mam pytanie ile zatabiasz wiecej niz 2014?

          • 0 3

          • Nie cwaniakuj, nie porównujemy 2014 a 2018. Od kilku miesięcy wszystko dramatycznie zaczęło drożeć. Głupia bułka z 0,99 na 1,19. Ja również wydaję znacznie więcej od około połowy 2018r.

            PiS prowadzi nas do katastrofy.

            • 4 0

        • I będzie drożało dalej

          Prąd dla firm jest dramatycznie drogi, a będzie jeszcze droższy. Do tego jest presja płacowa pracowników, którzy nie chcą pracować za byle co.
          Nie zapisuję średnich dziennych kosztów, ale prawda jest taka, że na budżecie "spożywczym" wzrosty widać najbardziej, a to na niego najczęściej się patrzy, a nie na ceny samochodów. Zwykły chleb w piekarni zdrożał o prawie 30% w 2,5 roku, owoce i warzywa to akurat bardziej efekt pogody, w tym roku jest ekstremalnie i w przyszłym wcale nie będzie lepiej (patrząc na to, co się dzieje teraz).
          Zarobki może i poszły w górę, ale nie u wszystkich. A ja faktycznie niby zarabiam więcej, ale wcale bogatszy się nie czuję - odkładam mniej więcej tyle samo.

          • 0 0

  • (1)

    Bardzo dobrze ,ze nie ma tych leków wiecej szkodzą niż pomagaja.Jedno leczy a drugie kaleczy

    • 6 24

    • powtarzam się

      Czyżby? Nie mam tarczycy z powodu raka. Bez Euthyroxu umrę.
      Wybieram mniejsze zło i będę stosować lek ratujący mi życie. Nie mam wyścia, niech mnie zatem kaleczy sól sodowa lewotyroksyny ile wlezie. Day by day.

      • 2 0

  • Wszystkie leki wycofane ,w koncu ktos mądry wzioł sprawy w swoje ręce

    • 3 12

  • Apteki Gemini...jakby tak dobrze sprawdzic to...

    • 3 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Zostań dawcą szpiku

imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane