Wiadomości

stat

W Sopocie powstanie ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla niepełnosprawnych

We wtorek, 23 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisano umowy o dofinansowanie ze środków PFRON robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji, m.in. w Zespole Szkół nr 1 w Sopocie, gdzie ma powstać ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny.
We wtorek, 23 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisano umowy o dofinansowanie ze środków PFRON robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji, m.in. w Zespole Szkół nr 1 w Sopocie, gdzie ma powstać ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

W Sopocie powstanie ośrodek, który będzie wspierał niepełnosprawnych na drodze do samodzielnego życia. Obiekt znajdzie się w Zespole Szkół nr 1. Jego koszt to ok. 2 mln zł. Inwestycja dostanie wsparcie ze środków PFRON - dofinansowanie wyniesie ok. 1 mln zł, umowę w tej sprawie podpisano 23 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.Gmina Miasta Sopotu planuje rozszerzyć zakres działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, zagospodarowując część pomieszczeń Zespołu Szkół nr 1 położonego przy ul. Książąt Pomorskich 16/18 w Sopocie zobacz na mapie Sopotu na ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny. Powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 300 m kw.

- Ośrodek będzie miejscem rozpowszechniania idei autonomii osób niepełnosprawnych, zapewniania im samodzielności ekonomicznej i jak najpełniejszej integracji społecznej - mówi Anetta Konopacka z Urzędu Miasta Sopotu. - Jego celem jest umożliwianie osobom z niepełnosprawnościami kontynuowania bądź rozpoczęcia samodzielnego życia - wyjaśnia.

Lepsza jakość i dostępność świadczeń rehabilitacyjnychDzięki zagospodarowaniu części pomieszczeń Zespołu Szkół nr 1 na ośrodek nastąpi:

  • rozwój usług rehabilitacyjno-edukacyjnych na rzecz osób z niepełnosprawnościami,

  • wzrost poziomu świadczenia tych usług,

  • wzrost poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych, ich jakości życia i integracji społecznej,

  • w długofalowej perspektywie wzrośnie liczba osób korzystających z usług ośrodka.


W planowanych działaniach ośrodka znalazły się spotkania ze specjalistami medycyny (lekarz geriatra, lekarz rehabilitacji, kardiolog, dietetyk), z pracownikami Urzędu Skarbowego i ZUS na temat uprawnień osób niepełnosprawnych, z prawnikiem dotyczące obowiązujących przepisów (np. prawo lokalowe, cywilne, rodzinne).

- Organizowane będą szkolenia dla wolontariuszy, którzy - po odpowiednim przeszkoleniu - wesprą działania innych instytucji i organizacji w opiece nad osobami niepełnosprawnymi. Szkolenia będą przeznaczone dla wolontariuszy wspierających zarówno niepełnosprawne dzieci i ich rodziców, jak i dorosłe osoby niepełnosprawne o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności - informuje Konopacka.

Pomoc także dla opiekunów osób niepełnosprawnychW ośrodku planuje się również comiesięczne spotkania integracyjne, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale również ich opiekunów/rodziców. Spotkania będą moderowane przez psychologa i pedagoga, co ma również przeciwdziałać "wypaleniu się" opiekunów. Tłumaczone będą psychologiczne aspekty niepełnosprawności i przedstawione zostaną sposoby na zaspokojenie najważniejszych potrzeb związanych ze stanem zdrowia i sprawności.

Koszt przedsięwzięcia pn. "Rozbudowa, przebudowa i adaptacja części pomieszczeń budynku Zespołu Szkół nr 1 położonego przy ul. Książąt Pomorskich 16/18 w Sopocie z przeznaczeniem na Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny" to ok. 2 mln zł. Dofinansowanie wyniesie ok. 1 mln.

Opinie (9)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje