Wiadomości

stat

W Gdyni rusza program szczepień przeciwko HPV

Podanie szczepionki każdorazowo jest poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego.
Podanie szczepionki każdorazowo jest poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego. fot. 123rf.com/Tero Vesalainen

W gdyńskich przychodniach właśnie rozpoczyna się realizacja szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Szczepienia adresowane są do 13- i 14-letnich dziewczynek.Czy szczepisz swoje dzieci?

tak 79%
nie 21%
zakończona Łącznie głosów: 498
Program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV skierowany jest do dziewczynek zamieszkałych lub zameldowanych na terenie Gdyni. Kwalifikacja do programu odbywa się z uwzględnieniem roku kalendarzowego, w którym dziewczynki ukończą 13 lub 14 rok życia.

Te z rocznika 2005 można zgłosić do programu do końca bieżącego roku, czyli do 31 grudnia 2019 r. Natomiast rejestracja dziewczynek z rocznika 2006 jest możliwa do 31 grudnia 2020 r. Zaszczepione mogą zostać tylko dziewczynki, które zostaną zarejestrowane do programu.

Rejestracja jest możliwa: online - za pośrednictwem strony: www.zdrowie.gdynia.pl lub osobiście - w Gdyńskim Centrum Zdrowia ul. Władysława IV 43 (piętro II) w godz. 8.00-16.00.

Już dzisiaj szczepienia można wykonać w 18 przychodniach, a w najbliższym czasie dołączą do nich dwie kolejne:
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Śródmieście Sp. z o.o. przy: ul. Abrahama 57 oraz ul. Białowieskiej 1

 • Baltic Clinic Sp. z o.o. przy ul. Wielkokackiej 2/1B Przychodnia Lekarska Obłuże II Sp. z o.o. przy: ul. Sucharskiego 2 oraz ul. Podchorążych 10

 • Vita-Med Centrum Opieki Medycznej Sp. z o.o. przy: ul. Czeremchowej 1 oraz ul. Wejherowskiej 59

 • Izabela Petecka Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej RIMED przy ul. Abrahama 38 i ul. Warszawskiej 34/36

 • Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SP ZOZ w lokalizacji przy ul. Pułaskiego 4

 • Przychodnia Lekarska Grabówek Sp. z o.o. w lokalizacji przy ul. Ramułta 45

 • Przychodnia Orłowo Sp. z o.o. przy ul. Wrocławskiej 54

 • Przychodnia Lekarska Witomino Sp. z o.o. przy ul. Konwaliowej 2

 • Sanus Sp. z o.o. NZOZ Przychodnia Lekarska Obłuże Leśne przy ul. adm. J. Unruga 84

 • NZOZ Wzgórze św. Maksymiliana Sp. z o.o. przy ul. Legionów 67

 • Przychodnia u Źródła Marii Sp. z o.o. przy ul. G. Zapolskiej 1A

 • Centrum Opieki Medycznej Extra-Med Sp. z o.o. przy ul. Batalionów Chłopskich 7

 • Puckie Centrum Medyczne Sp. z o.o. Sp. k. przy ul. Podchorążych 10A

 • Medica Plus Sp. z o.o. przy ul. Wiczlińskiej 54

 • Centrum Medyczne Dąbrowa-Dąbrówka Sp. z o.o. przy ul. Sojowej 22

 • Starmed Sp. z o.o. przy ul. 10 Lutego 21

Poniżej lista przychodni, które w najbliższym czasie uruchomią program szczepień.
 • NZOZ Przychodnia Lekarska Działki Leśne Sp. z o.o. przy ul. Warszawskiej 34/36

 • Clinica Medica Sp. z o.o. przy ul. Staniszewskiego 1

Dwie lub trzy dawki szczepionkiDziewczynkom w wieku 13 lat zostaną podane dwie dawki szczepionki w odstępie sześciu miesięcy. Z kolei dziewczynkom w wieku 14 lat zostaną podane trzy dawki szczepionki - druga dawka dwa miesiące po pierwszej i trzecia po sześciu miesiącach od pierwszej dawki. Szczepienia są wykonywane szczepionką skierowaną przeciwko czterem typom wirusa HPV, tj. typ 6, 11, 16 i 18.

Podanie szczepionki każdorazowo jest poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego. W czasie ostatniej wizyty w przychodni otrzymają oni do wypełnienia krótką ankietę dotyczącą wiedzy o profilaktyce zakażeń wirusem HPV.

HPV to jeden z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów. Jest trudny do leczenia, bo w ogromnej większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy.
HPV to jeden z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów. Jest trudny do leczenia, bo w ogromnej większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy. fot. 123rf.com/ Tobias Arhelger

Czym grozi niezaszczepienie przeciwko HPV?HPV to jeden z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów. Jest trudny do leczenia, bo w ogromnej większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy. Jego rozwój może jednak prowadzić do wielu groźnych chorób. Szczepionki przeciw wirusowi HPV mogą zmniejszyć zachorowalność na raka macicy u kobiet o około pięć procent.

- W Europie 70 procent przypadków raka szyjki macicy jest wywoływanych przez wirusa HPV typu 16 i 18. Tylko 2015 roku na ten nowotwór zachorowało blisko 3000 Polek, z czego ponad połowa zmarła - mówi dr Anna Hyży-Topolewska, onkolog. - W wyniku zakażenia wirusem HPV może dochodzić także do rozwoju raka odbytu, sromu, pochwy, języka lub gardła - dodaje.
Obecnie znanych jest około 200 typów tego wirusa.

Szczepienia wykonywane są w ramach programu polityki zdrowotnej: "Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdyni na lata 2018 - 2020", realizowanego ze środków miasta Gdyni.

Opinie (181) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje