• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W AMG ruszył ośrodek dializ

opr. mw
21 marca 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
W Szpitalu Akademickim w Gdańsku rusza jedna z najnowocześniejszych w Europie placówek specjalizujących się w dializoterapii. To pierwsze w szpitalu klinicznym w Polsce rozwiązanie opierające się na partnerstwie publiczno - prywatnym.

Firma Fresenius Nephrocare w czerwcu 2006 roku wygrała przetarg na prowadzenie ośrodka dializ otrzewnowych w gdańskiej klinice. W ramach umowy koncern wyposażył kliniczną stację dializ w sztuczne nerki, aparat do dializ wątrobowych, aparat do dializ ostrych, oraz w system centralnej dystrybucji koncentratów.

- Zadłużony szpital nie był w stanie wymienić wyeksploatowanego sprzętu, a ośrodkowi dializy otrzewnowej groziło zamknięcie - mówi prof. dr hab. Bolesław Rutkowski, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Gdańsku, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. - Teraz Fresenius będzie prowadzić ośrodek, ale Klinika nadal sprawuje nad nim opiekę merytoryczną. Ośrodek dializ otrzewnowych wciąż będzie bazą dla dydaktyki, zarówno tej podstawowej, obejmującej studentów medycyny i pokrewnych kierunków, jak i podyplomowej dla lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek. Nadal będzie on służył jako platforma do rozwijania działalności naukowo-badawczej - dodaje profesor.

W Polsce stałego dializowania wymaga ponad 14 tys. osób, a liczba ta wzrasta średnio o 6-7 proc. rocznie. W województwie pomorskim dializowanych jest 700 pacjentów rocznie. W Trójmieście działa 5 stacji dializ, a w całym regionie jest ich 12.

Do lat 90. sytuacja dializoterapii była w Polsce bardzo trudna. Brakowało stanowisk dializacyjnych, a chorzy czekali na możliwość leczenia. Dla wielu z nich był to wyrok śmierci. Na początku lat 90. ruszył program rozwoju dializoterapii, którego inicjatorem był prof. dr hab. Bolesław Rutkowski. Obecnie dostępność leczenia nerkozastępczego jest u nas podobna jak w krajach europejskich.
Głównymi przyczynami przewlekłej niewydolności nerek są cukrzyca i nadciśnienie tętnicze - wynikające ze współczesnego stylu życia choroby cywilizacyjne. W ciągu ostatnich 15 lat liczba chorych dializowanych wzrosła siedmiokrotnie. Obecnie 30 proc. spośród ponad 20 tys. pacjentów poddawanych leczeniu nerkozastępczemu w Polsce, żyje z przeszczepioną nerką. Jednak rocznie jedynie 7-8 proc. dializowanych znajduje dawcę. Pozostali mogą żyć, a często nawet aktywnie funkcjonować dzięki podstawowej metodzie leczenia nerkozastępczego - dializoterapii. Podwyższa się także wiek chorych z niewydolnością nerek. Ok. 40 proc. z nich ukończyło 65 rok życia.
opr. mw

Opinie 1 zablokowana

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Najczęściej czytane