Wiadomości

Umieralność na nowotwory na Pomorzu. Nierówna walka z rakiem

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie.
Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Nowotwory to jedna z głównych przyczyn śmierci w Polsce. 4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym roku sprawdził, gdzie na Pomorzu rak stanowi najczęstszą przyczynę śmierci, biorąc pod uwagę dane z ostatnich lat.Czy korzystasz z nieodpłatnych badań profilaktycznych?

nie, nie potrzebuję, bo jestem zdrowy(a) 20%
nie, nie lubię ich. Za mocno mnie stresują 12%
tak, średnio raz w roku pytam lekarza, jakie parametry warto sprawdzić 22%
tak, ale tylko wtedy, gdy sytuacja mnie zmusi 15%
tak, robię to regularnie i przypominam o profilaktyce także swojemu partnerowi 31%
zakończona Łącznie głosów: 181
Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, przyczyniając się do 27,3 proc. zgonów wśród mężczyzn i 24,1 proc. zgonów w grupie kobiet. Razem z chorobami układu krążenia stanowią około 70 proc. wszystkich zgonów. Są największym zagrożeniem wśród Polaków w wieku 45-69 lat.

Wśród nowotworów największe zagrożenie życia dla mieszkańców Polski stanowi od lat nowotwór płuca - podobnie jest w województwie pomorskim. W ostatnich latach stanowił 24,7 proc. zgonów wśród nowotworów złośliwych.

Czytaj też: Zbadaj się w ośrodku Breast Cancer Unit

Urząd Statystyczny w Gdańsku podsumował, jak Pomorze do walki z rakiem było przygotowane pod koniec 2018 roku. Pacjenci mogli liczyć na pomoc 36 specjalistów chirurgii onkologicznej, 29 onkologii klinicznej, 18 radioterapii onkologicznej i 11 onkologii i hematologii. W województwie działają też 44 poradnie onkologiczne, udzielono 237,9 tys. porad onkologicznych - 1,2 proc. to konsultacje i porady w przypadku dzieci i młodzieży do 18 lat; 43,6% to porady dla osób w wieku 65 lat i więcej, z kolei 70,8 proc. porad skierowana była do kobiet.

Onkolodzy i poradnie w Trójmieście


Od 2015 roku (400 łóżek i 16 tys. pacjentów) zmniejszyła się liczba łóżek, ale również osób leczonych na oddziałach onkologicznych w szpitalach ogólnych - w 2017 było to już ok. 150 łóżek i ok. 6 tys. pacjentów.

Województwo pomorskie w 2017 roku znalazło się na na trzecim miejscu w kraju pod kątem liczby zgonów z powodu nowotworów (w przeliczeniu na 10 tys. pacjentów).

W 2017 roku z powodu nowotworów złośliwych odnotowano 5921 zgonów, z czego rak płuc i oskrzeli był powodem 24,7 proc. zgonów.

Czytaj też: Nowe akceleratory do jeszcze lepszej radioterapii w UCK

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby.

Światowy Dzień Walki z Rakiem, zwany też Światowym Dniem Raka, to święto, które ustanowiono w lutym 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem zorganizowanego pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO. Przyjęto wówczas Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

Opinie (64) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje