• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczulenie na kosmetyki. Jak je rozpoznać?

JPU
27 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (12)
Bogata oferta kosmetyczna skłania nas do eksperymentowania i sięgania nie tylko po dobrze nam znane produkty, ale także te reklamowane lub słynące z dobrych opinii. Nawet najlepsze kosmetyki mogą jednak wywoływać reakcje alergiczne. Bogata oferta kosmetyczna skłania nas do eksperymentowania i sięgania nie tylko po dobrze nam znane produkty, ale także te reklamowane lub słynące z dobrych opinii. Nawet najlepsze kosmetyki mogą jednak wywoływać reakcje alergiczne.

Uczulenie na kosmetyki - jak je rozpoznać? Bogata oferta kosmetyczna skłania nas do eksperymentowania i sięgania nie tylko po dobrze nam znane produkty, ale także te reklamowane czy polecane w internecie. Nawet kosmetyki cieszące się dobrą opinią i dobrym składem mogą wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Po czym poznać, że dane produkty nam nie służą?
Czy miałe(a)ś kiedyś reakcję alergiczną na kosmetyki?

Skóra jest niezwykle istotną barierą oddzielającą nas od środowiska. Ponieważ jest narządem immunologicznym, reaguje nadwrażliwością na substancje, które ją uszkadzają.

Uczulenie na kosmetyki - po czym je rozpoznać?- Zdecydowana większość reakcji to te wynikające z podrażnienia w postaci wyprysku kontaktowego z podrażnienia. Pojęcie alergii jest mocno nadużywane ze względu na to, że objawy kliniczne są niemal identyczne. Jednocześnie odnotowujemy ciągły wzrost alergii skórnych i te, mimo że stanowią rzadszą grupę reakcji, pojawiają się coraz częściej - mówi Nicole Orłowska, studentka kierunku kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Najczęstsze reakcje alergiczne na kosmetyki to kontaktowe zapalenie skóry i pokrzywka kontaktowa, dlatego jeśli zaobserwujemy zaczerwienienie lub podrażnienie skóry, to znak, że mogło dojść do uczulenia.

- Zazwyczaj objawy te pojawiają się w miejscu, na które został bezpośrednio zaaplikowany produkt. Najlepiej wtedy odstawić kosmetyk i sprawdzić, czy uczulenie mija. Jeżeli tak, to najwyraźniej mamy do czynienia z uczuleniem na jakiś składnik kosmetyku i powinniśmy zaprzestać jego stosowania - mówi Marcin Bielonko, członek zarządu firmy produkującej naturalne kosmetyki Farmacia Verde - Verdelab.

Reakcja alergiczna na kosmetykiReakcja alergiczna na skórze nie musi się jednak ograniczać do wysypki wyłącznie w miejscu, w którym została zastosowana. Możliwe jest także wystąpienie objawów w innych obszarach. Uczuleniom może towarzyszyć świąd, obrzęk, zaczerwienienie, a nawet pęcherze w ostrej fazie. Reakcja organizmu zależy od stężenia alergenu i występuje, gdy zostanie przekroczony indywidualny próg tolerancji.

- Pokrzywka kontaktowa to przykład reakcji anafilaktyczno-atopowej, która występuje zdecydowanie rzadziej niż wyprysk kontaktowy. Objawem pokrzywki jest bąbel, świąd i zaczerwienienie skóry. Wykwit może powstać w miejscu aplikacji kosmetyku, jak również w obszarze zupełnie odległym. Objawy utrzymują się maksymalnie do 24 godzin i ustępują bez pozostawienia śladu. Podrażnienie z kolei jest wynikiem działania czynników uszkadzających komórki. Zmiany występują tylko w miejscu ekspozycji na składnik, nasilenie nie zależy od dawki i czasu - dodaje Nicole Orłowska.

Kosmetyki naturalne


Jakie składniki kosmetyków najczęściej uczulają?Reakcje alergiczne na konkretne kosmetyki są kwestią indywidualną. To, co uczula jedną osobę, nie musi uczulać innej. Jest jednak grupa składników, które mogą być uznawane za potencjalne alergeny.

- Zwykle są to naturalne olejki eteryczne, które zawierają w swoim składzie alergeny zapachowe. Przykładem mogą być linalol, obecny m.in. w olejku lawendowym, występujący w olejkach cytrusowych - dodaje Marcin Bielonko.
Powracający trądzik. Jak sobie z nim radzić? Powracający trądzik. Jak sobie z nim radzić?
Znacznie mniejsze ryzyko uczuleń jest w przypadku kosmetyków naturalnych, które są delikatniejsze. Nie oznacza to jednak, że nie zawierają składników, które również mogą być alergenami. Przy stosowaniu produktów, których dotychczas nie używaliśmy, warto zrobić na skórze test, żeby wyeliminować ewentualne uczulenia.

Alergeny pochodzenia naturalnego w kosmetykach- Kosmetyki naturalne pozbawione są chemii, sztucznych barwników czy agresywnych składników myjących, ale alergeny to także składniki pochodzenia naturalnego. Do takich składników zalicza się rośliny, takie jak: rumianek, dziurawiec, nagietek oraz pokrzywa. Ponadto alergię mogą wywołać substancje zapachowe pochodzenia naturalnego: olejek eteryczny miętowy, lawendowy, cynamonowy, a także cytrynowy - mówi Jessica JędrzejewskaBeClinic.
W kosmetykach naturalnych wykorzystywane jest także mleczko pszczele czy lanolina, które również są uznawane za potencjalne alergeny. Do czynników uczulających, które mogą występować w kosmetykach, należą także konserwanty, detergenty, retinol i jego pochodne: witamina C, kwasy owocowe oraz barwniki.

W gabinetach kosmetologicznych ryzyko wystąpienia alergii skórnych jest mniejsze, bo kosmetolodzy przeprowadzają szczegółowy wywiad przed przystąpieniem do zabiegu. W gabinetach kosmetologicznych ryzyko wystąpienia alergii skórnych jest mniejsze, bo kosmetolodzy przeprowadzają szczegółowy wywiad przed przystąpieniem do zabiegu.

Reakcje alergiczne w gabinetach kosmetycznychTakże w gabinetach kosmetycznych możemy spotkać się z kontaktowym zapaleniem skóry po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Ryzyko jest jednak mniejsze niż w przypadku samodzielnego dobierania kosmetyków, ponieważ specjaliści znają składy produktów, których używają do zabiegów.

- Każdy zabieg poprzedzamy bardzo szczegółowym wywiadem, w którym również pytamy o ewentualne alergie oraz reakcje na dotychczas przeprowadzane zabiegi. Jeżeli kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na składnik lub konkretne kosmetyki, to proponowany plan zabiegowy dla danego klienta układany jest tak, aby eliminować zagrożenie występowania reakcji alergicznej. W swojej ofercie mamy także zabiegi przeznaczone do skóry wrażliwej i ze skłonnościami do alergii, do których należą m.in. ryżowy rytuał Shido, seria z łagodzącym kwasem laktobionowym czy też zabiegi ze złotem - wyjaśnia Aneta Nowicka, kosmetolog w Yasumi Sopot.
Jeśli reakcja alergiczna nie ustępuje mimo zaprzestania stosowania danego kosmetyku, warto udać się do alergologa. Jeśli reakcja alergiczna nie ustępuje mimo zaprzestania stosowania danego kosmetyku, warto udać się do alergologa.
Podrażnienia lub reakcje alergiczne mogą jednak wystąpić nawet wtedy, gdy dotychczasowe użytkowanie produktów przebiegało prawidłowo. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, trzeba koniecznie przerwać zabieg, zmyć kosmetyk i nie nakładać go ponownie. Zazwyczaj to wystarczy, by przywrócić prawidłowy stan skóry.

Kiedy udać się do alergologa?Kiedy objawy nie ustępują, warto udać się do alergologa. Aby mieć pewność, że konkretne substancje nas uczulają, możemy wykonać testy alergologiczne. Warto również nie wprowadzać zbyt wielu nowych kosmetyków jednocześnie, co pozwoli ocenić, który z nich wywołał reakcję organizmu.
JPU

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (12)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Szpitale Pomorskie wakacyjnie | dla przyszłych i obecnych mam

warsztaty, spotkanie, badania, konsultacje

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Najczęściej czytane