• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczą, jak żyć z rakiem. Ruszyły warsztaty dla pacjentów onkologicznych

Ewa Palińska
24 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • Udział w Warsztatach Świadomości Onkologicznej jest darmowy. Zajęcia potrwają do 23 listopada.

Choroba onkologiczna jest dla człowieka sytuacją ekstremalną. Aby pomóc osobom chorującym na nowotwory oraz ich bliskim odnaleźć się w tej nowej, trudnej rzeczywistości, w Gdańsku zorganizowano Warsztaty Świadomości Onkologicznej. Zajęcia potrwają do 23 listopada, a udział w nich jest darmowy.



Pacjent, który dowiaduje się o chorobie, często jest zdezorientowany - zapomina, co w gabinecie powiedział lekarz, nie wie, gdzie ma pójść, skąd czerpać rzetelne informacje na temat specyfiki leczenia onkologicznego. Traci poczucie bezpieczeństwa i ogarnia go lęk.

- Choroba onkologiczna jest dla człowieka sytuacją ekstremalną. To, jak sobie poradzi z przyjęciem diagnozy, leczeniem i jego skutkami ubocznymi, zależy od wielu czynników - mówi Dorota Grabowska, psycholog, koordynator projektu. - Istotne są umiejętności komunikacyjne, zarówno między pacjentem i personelem medycznym, ale także pomiędzy chorym i jego bliskimi, w tym także dziećmi. Ważne jest wzajemne zrozumienie potrzeb pacjenta i osoby wspierającej i otwarcie się na te potrzeby. Ponadto jest istotne, aby pacjent miał świadomość, z czym wiąże się leczenie onkologiczne. Pacjent dobrze poinformowany to pacjent mniej zalękniony, bardziej ufający lekarzowi i bardziej chętny do współpracy - przekonuje.
Zobacz też: Chorujesz onkologicznie? Tu otrzymasz pomoc i wsparcie

Wsparcie dla chorych i ich najbliższych



Aby wesprzeć osoby chorujące onkologicznie oraz ich bliskich już po raz kolejny zorganizowano przy Wojewódzkim Centrum Onkologii cykl warsztatów, podczas których swoją pomoc oferują specjaliści różnych dziedzin.

- Potrzeba stworzenia takich warsztatów zaistniała po licznych rozmowach z pacjentami: korzystającymi ze wsparcia psychologicznego, poznawanymi na spotkaniach w stowarzyszeniach, dzwoniącymi na Infolinię Onkologiczną i odwiedzającymi Punkt Informacyjno-Wsparciowy w WCO w Gdańsku - tłumaczy Grabowska.
Polskie Towarzystwo Psychologiczne w przeszłości podobne warsztaty organizowało już kilkukrotnie. Szczególne znaczenie miały dwa cykle odbywające się przed dwoma laty pod hasłem "Szkoła dla pacjentów".

Czytaj więcej: Szkoła dla pacjentów onkologicznych - uczy i daje wsparcie

Minione edycje zakończone sukcesem



Spotkania w ramach pierwszego z nich, podobnie jak tegoroczne, odbywały się w siedzibie Stowarzyszenia Kobiet Amazonki w Gdańsku. Drugi cykl był realizowany w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku we współpracy z Ligą Walki z Rakiem i Kliniką Onkologii i Radioterapii.

- Obydwa te cykle cieszyły się dużym zainteresowaniem, łącznie kilkadziesiąt osób skorzystało z zajęć. Dużo uwagi poświęciliśmy psychologicznym i medycznym aspektom choroby, ale było także spotkanie z dietetyczką, fizjoterapeutkami, wizażystką i panem Antonim Cichończukiem - maratończykiem z Gdyni, który przeszedł pełne leczenie onkologiczne z powodu raka trzustki, został wyleczony z choroby i powrócił do biegania - wspomina Dorota Grabowska.

Bogata formuła, zajęcia w Gdyni i Gdańsku



Tegoroczna edycja Warsztatów Świadomości Onkologicznej odbywa się w nowej, jeszcze bogatszej formule.

- Po pierwsze, zapraszamy do uczestnictwa zarówno pacjentów onkologicznych (niezależnie od lokalizacji nowotworu i etapu choroby) jak i ich bliskich - partnerów, rodziców, dzieci, przyjaciół - informuje Grabowska. - Po drugie, postanowiliśmy więcej uwagi poświęcić powrotowi do życia po nowotworze, w tym także powrotowi na rynek pracy. Po trzecie, zorganizujemy warsztaty dla rodziców (z których jeden choruje onkologicznie) i ich małoletnich dzieci, porozmawiamy o trudnych emocjach, o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie rodzica i wiążącymi się z nią obawami, dzieci będą miały oddzielny warsztat z psychologiem. Porozmawiamy o komunikacji - zarówno tej z personelem medycznym, jak i tej w rodzinie. Zastanowimy się, jak zadbać o relację w związku, gdy jedno z partnerów zachoruje na nowotwór. Odbędą się także zajęcia z choreoterapii, które poprzednim razem zostały entuzjastycznie przyjęte przez uczestniczki - mówi.
Zajęcia w ramach Warsztatów Świadomości Onkologicznej potrwają do 23 listopada, dołączyć można w każdej chwili. Spotkania odbywają się w Gdyni i w Gdańsku, a udział w nich jest darmowy. Chęć udziału można zgłaszać mailowo, pisząc na adres szkoladlapacjentow@gmail.com bądź dzwoniąc pod numer 730 801 475.

Co więcej, uczestnicy spotkań zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni będą mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej (rejestracja, podobnie jak zapisy, odbywa się drogą mailową i telefoniczną).

Szczegółowy program Warsztatów świadomości onkologicznej znajduje się w pliku PDF

Organizatorem zajęć są Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne i Samorząd Województwa Pomorskiego, który je sfinansował.

Miejsca

Opinie (35) 1 zablokowana

  • zalosne

    jak widze d**ilke piszącą bez sensu na tablicy to mnie krew zalewa

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane