Wiadomości

stat

UG przekazuje sprzęt do wykrywania koronawirusa

Najnowszy artukuł na ten temat

Fala pomocy płynie nieprzerwanie

Na zdjęciu Izabela Szczygielska, diagnosta laboratoryjny i specjalista ds. systemu zarządzania jakością - jedna z organizatorek pracowni diagnostyki koronawirusa w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku - oraz dwa termocyklery Light Cycler 480 II do oznaczania materiału genetycznego koronawirusa metodą PCR w czasie rzeczywistym.
Na zdjęciu Izabela Szczygielska, diagnosta laboratoryjny i specjalista ds. systemu zarządzania jakością - jedna z organizatorek pracowni diagnostyki koronawirusa w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku - oraz dwa termocyklery Light Cycler 480 II do oznaczania materiału genetycznego koronawirusa metodą PCR w czasie rzeczywistym. fot. archiwum UG

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego przekazują specjalistyczny sprzęt, który pozwoli na uruchomienie laboratorium przy 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Dzięki temu możliwe będzie zwielokrotnienie liczby wykonywanych testów w kierunku koronawirusa i znacząco szybsze diagnozowanie chorych z województwa pomorskiego.Aparatura w postaci dwóch termocyklerów Light Cycler 480 II, dwóch komór laminarnych klasy BSL-2 oraz sprzętu uzupełniającego zostały przekazane na potrzeby 7. Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki w Gdańsku. Jest to szpital, który należy do krajowej sieci jednoimiennych placówek zakaźnych.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Jeszcze w tym tygodniu Uniwersytet Gdański przekaże również dwa aparaty do półautomatycznej izolacji materiału genetycznego koronawirusa.

- Przekazany sprzęt pozwoli na uruchomienie kompletnego specjalistycznego przyszpitalnego laboratorium diagnostyki molekularnej w kierunku COVID-19. Dzięki temu możliwe będzie zwielokrotnienie liczby wykonywanych testów i znacząco szybsze diagnozowanie chorych z województwa pomorskiego - przekonują naukowcy z UG.
Czytaj też: Testy na koronawirusa dla wszystkich pacjentów i personelu medycznego

Jak tłumaczy prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej UG, takie urządzenia wykorzystywane są w tym momencie na całym świecie. Wykrywają one RNA, czyli materiał genetyczny koronawirusa. Wcześniej takie urządzenie trafiło też do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Do tej pory sprzęt służył do badań naukowych i dydaktyki na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed oraz na Wydziale Biologii UG.

Opinie (36)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje