Wiadomości

Tu będą parzyć "ciekawą" kawę. Praca na start dla niepełnosprawnych

Kawiarnie poprowadzą osoby niepełnosprawne intelektualnie i założyciele spółdzielni socjalnej.
Kawiarnie poprowadzą osoby niepełnosprawne intelektualnie i założyciele spółdzielni socjalnej. fot. Przemysław Kozłowski

Tu będą spełniać swoje marzenia o dorosłości i samodzielności, a poza tym dzielić się pyszną kawą i ciastem - tak powstaje "cieKAWA", wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie Gdańska. Kawiarnię tworzy Ciekawa Spółdzielnia Socjalna razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Pracownicy już się szkolą, więc jeśli uda się zebrać brakujące środki na "serce dla kawiarni", czyli na zakup ekspresu do kawy, to już w czerwcu będą mogli wystartować.- Tak naprawdę to wyszło spontanicznie, bo kilka miesięcy temu chcieliśmy napić się dobrej kawy, ale wszystkie lokale w Gdańsku były zapełnione, więc pomyśleliśmy, że może i nam się uda stworzyć takie miejsce - mówi Krzysztof Skrzypski, Prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej. - Mamy lokal, w którym odbywały się warsztaty terapeutyczne i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie, więc po prostu przeniesiemy je w praktyczne działanie - przekonuje.
W ten sposób podopieczni spółdzielni - dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną wychodzące z Warsztatów Terapii Zajęciowej - będą mogły spełniać swoje marzenia o dorosłości i samodzielności.

Dobra kawa, ciasto, ale też pierogi z kuchniI tak kawiarnia powstanie w 40-metrowym lokalu w centrum Gdańska przy ul. Świętojańskiej 68 zobacz na mapie Gdańska. Pracować będą tu osoby zatrudnione na stanowisku barista-kelner. Na razie ekipa to: Ewelina, Małgorzata, Łukasz, Marcin i Krzysiek, ale zainteresowane osoby mogą przesyłać swoje CV.

- W praktyce na zmianie będą pracowały cztery osoby z niepełnosprawnością intelektualną, będą z nimi pracowały też oczywiście osoby wspierające je - wyjaśnia Skrzypski. - "cieKAWA" kawiarnia będzie miejscem tworzonym razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, w którym będą spełniać swoje marzenie o dorosłości i samodzielności przez pracę. Dostrzegamy ich potencjał, dlatego w kawiarni chcemy się spotykać z ludźmi i dzielić doświadczeniami, ale też pyszną kawą i ciastem - zachęca.
Dodatkowo w lokalu po zlikwidowanym gimnazjum na Oruni przy ul. Gościnnej 17 zobacz na mapie Gdańska będzie mieściła się kuchnia. Tutaj pracę znajdą kucharze i pomoce kuchenne.

- Oba te działania są istotne dla powodzenia całego przedsięwzięcia, gdyż będą się nawzajem uzupełniać - w kuchni będziemy wykonywać pierogi z kilkoma ciekawymi farszami, piec ciasta i chleby oraz robić konfitury - to wszystko sprzedawać będziemy m.in. w kawiarni - wyjaśnia twórca Ciekawej Spółdzielni Socjalnej.
W kawiarni oprócz wyrobów z kuchni będą sprzedawane świeże kanapki, kawa, herbata, świeże soki. W planach jest też sprzedaż w innych miejscach na terenie Gdańska, np. w placówkach terapeutycznych prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku czy za pomocą mobilnych punktów sprzedaży.

- W przyszłości chcemy zakupić coffee trucka, dzięki któremu będziemy mogli poszerzyć ofertę oraz zwiększyć liczbę klientów oraz własną rozpoznawalność i uczestniczyć w wydarzeniach w przestrzeni miejskiej - dodaje Skrzypski.
Otwarcie planują na przełomie maja i czerwca tego roku, jednak żeby wszystko poszło zgodnie z planem, potrzebują wsparcia.
Otwarcie planują na przełomie maja i czerwca tego roku, jednak żeby wszystko poszło zgodnie z planem, potrzebują wsparcia. fot. Krzysztof Skrzypski

Uczą się sztuki baristów- Już teraz działamy organizując staże zawodowe dla kandydatów do zatrudnienia, szkolenia baristyczne, wizyty studyjne w podobnych przedsiębiorstwach czy rozmowy z potencjalnymi producentami i dostawcami regionalnych produktów niezbędnych do produkcji towarów z naszej oferty - wylicza.
Ponadto w lokalu stanie witryna, w której wystawione będą do sprzedaży produkty ręcznie wykonane przez osoby wykluczone z innych placówek terapeutycznych działających na terenie Gdańska.

Potrzebne "serce dla ciekawej"Otwarcie planują na przełomie maja i czerwca tego roku, jednak żeby wszystko poszło zgodnie z planem, potrzebują wsparcia. Chodzi o brakujące środki na "serce dla ciekawej", czyli ekspres do kawy. Potrzebne jest 25 518 zł.

- 13 kwietnia ruszamy z akcją crowdfundingową na platformie wspieram.to. Mocno ufamy, że dzięki tej akcji uda się zrealizować cel, a ludzie, którzy nas wesprą, staną się częścią naszego ciekawego miejsca. Zależy nam na tym, aby to miejsce było tworzone przez ludzi dla ludzi, żeby w jego powstawanie włączyli się ci, którzy chcą stać się częścią realizowanej misji, której celem jest przede wszystkim poprawa jakości życia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym - przekonuje Skrzypski.

Pomagają tym, którzy mają trudny start w dorosłość"cieKAWA" kawiarnia to kolejny taki pomysł w Trójmieście, kilka lat temu przy ul. Grunwaldzkiej 190 powstał Pub Browar Spółdzielczy, prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną Dalba w Pucku. Jest ona właścicielem pierwszego w Polsce i szóstego na świecie browaru, którego większość pracowników stanowią osoby niepełnosprawne.

W gdańskim pubie Browaru Spółdzielczego część pracowników to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
W gdańskim pubie Browaru Spółdzielczego część pracowników to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
W Gdańsku wsparcie przez zatrudnienie dostała też młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Odpłatne staże zaoferował im So Stay Hotel, którego działalność nie jest nastawiona na zysk, ale na edukację młodzieży, która ma utrudniony start w dorosłość.

Opinie (59) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje